Emirdag Kültür ve Haber Portalı

Haberler

Ziraat ODasından Arpa ve Buğday Tohumu Argesi

Ziraat OdasıEmirdağ Ziraat Odası ve Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile buğday ve arpada çeşit, verim ve adaptasyon demelerinin yapıldığı deneme parselleri hasat edildi. Denemelerde 7 buğday çeşidi ve 4 arpa çeşidinin bölgemize olan adaptasyonu, kuraklık ve hastalığa dayanma kabiliyetleri incelendi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ziraat odası Başkanı Ahmet Köycü: ilçemiz ekonomisi tarıma dayalı bir ekonomi ve tarımımızın % 80 ine yakını da hububat tarımı olarak gerçekleşmektedir.

Bu nedenle daha fazla ve daha kaliteli üretim yapabilmek ve pazarın talep ettiği çeşitleri tespit edebilmek için 2004 yılından bu yana değişik çalışmalar yürütmekteyiz. Tarla denemeleri de bu çalışmaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

2004 yılında bölgemizde çoğunlukla 3 çeşit buğday yetiştiriciliği yapılıyordu ve yıl içinde gelen kuraklık ve hastalık gibi olumsuz koşullarla çiftçilerimiz çok zarara uğramakta idi.

Bu nedenle çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapılarak bölgemize uygun yeni çeşitlerin tespiti yapılmıştır. Ve son 5 yıldır bu yeni çeşitlerin ilçemizde artarak ekilmesi için odamız büyük çaba göstermiştir.

Bunun neticesinde 5 yıl önce 3 olan buğday çeşidimiz bu gün 10 a yükselmiştir. Devletimiz tarafından uygulanan sertifikalı tohum desteklemeleri sayesinde bu çeşitlerin genç ve temiz tohumlukları çiftçilerimize sunulmakta olup, odamızda TİGEM tohum bayiliği aracılığı çiftçilerimize hizmet vermektedir.

2007-2008 kuraklığı ve 2009-2010 yılında olan pas hastalıklarına karşı bu yeni çeşitlerin göstermiş oldukları direnç bizim ne kadar doğru çeşitleri seçtiğimizin ispatı olmuştur.

Bu yeni çeşitlerle çiftçilerimiz daha verimli ve daha kaliteli bir üretim gerçekleştirmekte ve bu sayede ilçe ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Örneğin 100 bin ton üretim yapan bir ilçede verimi % 10 arttırmak demek 10 bin ton fazla ürün üretmek anlamına gelmekte ve bunun parasal değeri ise yaklaşık 5 milyon tl olmaktadır. Bu açıdan bakılınca yapılan bu çalışmaların önemi daha iyi kavranabilir.

Tabi sadece çeşit faktörü değil, modern yetiştirme teknikler ininde çiftçilerimize öğretilmesi çok önemlidir.

Bunu için mühendislerimiz sürekli olarak, konun uzmanları ile beraber tarlada çiftçilerimize bu konuları anlatmakta ve göstermektedir.

Hububat tarımına yapılan bu katkıların yanında şeker pancarı, ayçiçeği, mısır, patates ve kuru fasulye gibi ürünlerde de çeşit gübre ve ilaç denemeleri yürütülerek bu ürünlerde de üretimin arttırılması ve yeni kazanç kapılarının açılması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Oda olarak sadece mesleki faaliyetler yürüten bir kurum olmaktan öte, çiftçilerimizin gelirlerini arttırmak adına her türlü çalışmayı geçmişte de yaptık yapmaya da devam edeceğiz.

Bunu için hem eğitim ve araştırma çalışmalarımız sürecek hem de kaliteli ürünleri çiftçimiz ile buluşturmaya devam edeceğiz.´´

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version