Emirdag Kültür ve Haber Portalı

Haberler

Emirdağ Düğünleri Eskişehirde Tarz Değiştirdi

emirdağlı düğünü

Eskişehir'deki Emirdağ'lıların düğünleri çok kalabalık oluyor.Hemde Emirdağ oyun havaları da düğünlerde ve geceler de
oynandığından ,insan kendini Emirdağ'da hissediyor. Çok güzel bir duygu.Emirdağ'lı olmaktan gurur duyuyorum. Emirdağ'ın gelenek ve görenekleri Türkiye'de ve bütün dünyada yaşatılıyor.
         Eskişehir'deki düğünlerde takı takmada yenilikler ortaya çıktı.Bu yenilikte gerçekten çok güzel.Herkes bu yenilikten memnun.Şöyleki; Düğünlerde takı takma zamanı gelince ,her davetliye,düğün sahibi tarafından masalarına birer mektup zarfı dağıtılıyor. Davetliler bu zarfın ön yüzüne adını ve soyadını yazıyor.Ne takacaksa zarfın içine koyarak kapatıyor.Düğünün giriş kapısında oluşturulan kapalı sandığa mektubunu bırakıyor ve yerine giderek oturuyor. Kapalı sandığın başın da bir görevli bekliyor.Düğün proğramı da takı takmadan dolayı aksamadan devam ediyor.Kimse kimsenin ne taktığını bilmiyor.Düğünden sonra düğün sahibi sandıktaki zarfları alarak evine götürüyor ve evinde zarfları açınca ,kimin ne taktığını not alrak kaydediyor.
Düğünler De Çok Güzel Bir Takı Takma Proğramı Da hayata geçirilmiş oluyor.
          Bu usul de takı takma,her EMİRDAĞ'lıyı sevindiriyor.Her davetlinin de hoşuna gidiyor.Temennimiz, Eskişehir 'de düğünler de uygulanan  'takı takma '  usulünün emirdağ ilçe merkezi ve köylerin de uygulanmasıdır.
Bu usül dede hem düğün sahibi rahat ediyor,hemde davetliler rahat ediyor.hemde düğün proğramında aksama olmuyor. Düğün yapacaklara  bu ' takı takma ' usülünü öneriyorum.

                                                                                                                                         Ertuğrul Altınel       
                                                                                                           Emekli,Emirdağ Huzurevi Müdürü.

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version