Emirdag Kültür ve Haber Portalı

İçimizden

İçki ve Sigaranın Zararları

Yüce Allah insanoğlunu en mükemmel şekilde yaratmış ve hayatını devam ettirmesi için sağlıklı bir vücut vermiştir. İnsanoğluna verilen bu beden, kendisine emanet bırakılmış, yanlış ve zararlı yollarda kullanılmaması tavsiye edilmiştir.

Yüce dinimiz İslam aklı, canı, nesli, malı ve dini korumayı esas almış, bunları güzelce değerlendirmeyi farz kılmış, bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini şiddetle yasaklamıştır. Dünya ve ahiret mutluluğunu engelleyen kişisel, ailevi ve toplumsal huzursuzluklara yol açan başta alkol, içki ve sigara olmak üzere bütün zararlı alışkanlıklar yasaklanmıştır.

Uyuşturucu maddelerden sigara, alkol ve diğer zararlı alışkanlıkların en belirgin özelliği az miktarda kullanılsalar bile, zamanla bağımlılık yapmalarıdır. Bütün insanları, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi sigara, alkol ve diğer zararlı alışkanlıkların ağına düşmekten korumak hepimizin görevidir. Yapılan araştırmalara göre sigara kullananların yaşı 10-11 e kadar düşmüştür. Diğer uyuşturucu maddeleri kullanan gençlerin sayısı da hızla artmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de Yüce Mevla’mız; “Kendi Elinizle Kendinizi Tehlikeye Atmayın.”(1) buyurarak, bile bile intihar demek olan sigara, içki ve benzeri bütün kötülüklerden uzak durmamızı emretmektedir. Diğer bir Ayette ise; “Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlara kurban kesilen sunaklar, fal okları, ancak şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz”(2) buyurmaktadır. Sevgili peygamberimiz de bir Hadisi Şeriflerinde; “Sarhoşluk veren şeylerden sakının. Çünkü sarhoşluk veren şeyler bütün kötülüklerin anasıdır”(3) buyurmuştur.

İçkinin vücudu tahrip ederek birçok hastalıklara sebep olduğu, zihnin faaliyet dengesini bozduğu, içki yüzünden çeşitli kavgaların yaşandığı, trafik kazalarının meydana geldiği ve nice ailelerin içki ve diğer zararlı alışkanlıklar yüzünden dağıldığını görmekteyiz. Bu zararlı alışkanlıkların aile hayatına, iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, ferdi ve toplumsal ahlaka (namus, iffet şeref, haysiyet) gibi manevi değerlere verdiği zararlar sayılamayacak kadar çoktur. İntiharların, cinayetlerin, her türlü kötülük, gasp ve anarşinin temelinde içki ve uyuşturucu maddeler gelmektedir.

Zaman kaybetmeden gereken tedbirleri alarak zararlı alışkanlıklardan kendimizi, çocuklarımızı ve gençlerimizi bir an önce kurtarmalıyız. Beyni uyuşturulmuş, sağlığını kaybetmiş ve her şeyini yitirmiş nesillere sahip bir milletin ayakta durması mümkün değildir. Bu nedenle anne-baba, aile-okul ve toplum olarak el ele verip neslimizi her türlü zararlı alışkanlıklardan koruyalım. Yüce Mevla çocuklarımızı ve gençlerimizi bu zararlı alışkanlıklardan korusun. (âmin)


1 Bakara Suresi 195
2 Maide Suresi 90
3 Nesei, Eşribe 44

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version