Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Köylerimiz

CHİCKEN TRANSLATE!

"İnsanlar istedikleri dili öğrensinler, ama eğitim bir ülkenin kendi diliyle yapılır. Az bilenlerin hiç bilmeyenlere öğrettiği bilim, bilim değildir."
                                                   Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

         Böyle diyor Oktay Sinanoğlu dil hakkında.Oktay Sinanoğlu son üç yüzyıldır batıda en genç yaşta Profesör ünvanı alan tek bilim adamıdır.Evet, bilim dünyasında Türk izi kısa bir aradan sonra yine kendini gösteriyor.Oktay Sinanoğlu’nun pek çok eseri var ama ben “By By Türkçe” adlı kitabından söz etmek istiyorum.Sinanoğlu kitabında Türkçe’nin ciddi anlamda yozlaşarak İngilizce’nin etkisi altına girmesinden bahsediyor.
    Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber Türkçe gittikçe yozlaşmaya başladı.
Radyo, televizyon ve internet gibi kitle iletişim(duruma göre “Kitle Yozlaştırma!”)
araçlarının denetimsiz ve dikkatsiz kullanılması sonucu dilimiz ve kültü
rümüz daha çok yıpranmaya başladı.Günlük hayatta kullandığımız  ata yadigarı  o güzelim kelimeler yerlerinisaçma sapan kelimelere bırakıyor:Selam -“slm”,hoşçakal -“by”, merhaba-”hi”,tamam-”ok”ile yer değiştiriyor.Ne Türkçe, ne de İngilizce olmayan “Türkilizce” kelimeler icat ederek cadde ve sokaklarımızdaki işyerleri ile hemen Avrupalı(Batılı)”oluveriyoruz.Yurtdışından satın aldığımız  her teknoloji, üreticisinin verdiği isimle ülkemize daha doğrusu hayatımıza ve dilimize davetsiz bir misafir gibi yerleşiveriyor.Dünyada en yaygın ve köklü dillerden biri olan anadilimizi her geçen gün daha çok yozlaştırıyoruz..Özellikle gençlerimiz büyük bir hevesle bu konuda başı çekiyorlar.
  Oktay Sinanoğlu aslında çok büyük bir tehlikeye dikkat çekiyor; çünkü, “Dil” bir milletin en temel varlıklarından biridir.Her şey “Dil” temeli üzerine kurulur.Kültürümüzü , yani bizi biz yapan bütün değerleri güzel dilimiz Türkçe ile yoğurur, güzelleştirir ve gelecek nesillere aktarırız.Böylelikle milli birlik ve bütünlük bozulmadan millet kavramı devam eder.Dil bozulmaya başladığında  kültür de bozulur ve millet olma bilinci ortadan kalkar.

Samimiyet

       Geçenlerde bir esnaf arkadaşın işyerine gitmiştim.”Selamün Aleyküm.Abi nasılsın?”dedim.Bana bir süre baktı ve:”Gerçekten merak ettiğin için mi, yoksa laf olsun diye mi sordun?” dedi.Düşündüm, gerçekten çoğu zaman laf olsun diye konuştuğumuzu fark ettim.

Artık öyle yüzeysel yaşamaya başlamışız ki samimi olarak hal-hatır sormuyor; karşımızdaki insanın cevabına da iltifat etmiyoruz.İster istemez “Samimiyet” kelimesine takılıyorum.Neden ilişkilerimizde daha yüzeysel,daha samimiyetsiz olmaya başladık?

          İnsanlar gün geçtikçe kendi kabuklarına daha fazla çekiliyor; çekildikçe de etrafında olup bitenlere karşı daha fazla hissizleşiyorlar.Halbuki biz böyle bir millet değiliz.Hep beraber güler, hep beraber ağlarız.Eşimizin, dostumuzun, komşumuzun derdi de,sevinci de aynı zamanda bizim derdimiz, bizim sevincimizdir.Ama öyle bir hale gelmişiz ki artık sırf “Başkaları ne der”, diyerek içimizden gelmeyerek zorlamalarla birbirimizle bir araya geliyoruz.Telefonumuz çaldığında arayan günü birlik görüştüğümüz birisi değilse hemen:”Hayırdır inşallah, şimdi durup dururken bu adam niye beni aradı?”diye düşünüyoruz.Demek ki işimiz düşmedikçe birbirimizi aramıyoruz.

          Samimi olmak yaptığımız işte ve insanlarla günlük ilişkilerimizde iyi niyetli, candan ve dürüst olmaktır.Yapılan her işte samimi olmak çok önemlidir.Samimi olmamak özensizliği ve beraberinde vurdumduymazlığı getirir.Yaptığı işte dürüst olmayan bir memuru, bir işçiyi,bir esnafı düşünün.Böyle bir anlayıştan verimli bir iş çıkar mı?Ha unutmadan bir de sahtekar samimiler vardır.Sırf dalkavukluk olsun diye samimi görünmeye çalışırlar .Zaten bunların içtenlikleri de iş bitene kadardır.İşi bittikten sonra ara ki bulasın.Ya:”Bak, ben çok samimiyim.Senin iyiliğini istiyorum.”diyerek aklı sıra alim olup herkese akıl verip eleştiren ilim fukaralarına ne demeli?

Adaçalı

Ankara-Afyon karayolu boyunca uzanan tepelerin dağların en yalnız ve en görkemlisinin Adaçali olduğunu yoldan geçen herkes rahatlıkla fark eder.Bu büyük ve yekpare tas kütlesinin ayakları üzerine çömelmiş bir devi andırdığı ilk izlenim olarak zihinlerde canlanır.Ama bu dev,asla ürkütücü ve korkunç değildir.Munis ve sevimli adeta içinizden biri gibi gözükür.

Adaçali, kuzey tarafindan bakıldığında çıplaktır.Onun çıplaklığı üzerindekileri soyunmuş birisinin çıplaklığına benzer.Ancak bu çıplaklık sizi rahatsız etmez.

Adaçali’ya Emirdag yönünden baktiginizda kuzey tarafin aksine bir canlilik hemen sizin içinize dolmaya baslar.Eteklerinde gerçeklestirilen agaçlandirma çalismalari bir güzelligin tezahürü olarak karsinizdadir.Nisan ayinda badem agaçlarinin çiçege durdugu zamanlari mutlaka yasamalisiniz.O dev Adaçali sanki gelinlik giymiscesine senlenir.Insan kanatlanir,bambaska ruh halleri içinde manevi duygulara kapilir.Artik dudaklarinizda bir de Emirdag türküsü mirildanirsaniz bahari tamamen yasamaktasiniz.sizin en güzel bahariniz badem çicekleri,ilik bir hava ve Emirdag türküleri ile yogunlasan duygularinizdir.Badem çiceklerinin saginda ve solunda uzanan çam fidanlarinin koyu yesilligi bu muhtesem tabloyu daha da canli kilar.

Emirdağ Belediye Başkanlığı Memur Alımı

Emirdağ Belediyesi Memur AlımıEmirdağ Belediyesine alınacak dört memur için açılan kadrolar ise şu şekilde; Bir adet sekizinci dereceden İnşaat Mühendisi, bir adet Harita Kadastro teknikeri dokuzuncu dereceden, iki adet memur en az lise mezunu olmak ve beşinci dereceden.

14 Mart 2008 Cuma mesai bitimine kadar devam edecek olan başvuru süresinden sonra adayların ; Türk vatandaşı olmak, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. Maddesinde belirtilen şartlara sahip olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, erkek adayların askerliğini yapmış yada sınav tarihi itibariyle bir yıl tecilli olmak, görevi yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya özrü bulunmamak, seyahate ve arazide çalışmaya elverişli olmak, başvuran adayların min. 70 KPSSP 93 ve KPSSP 3 puanlı aranacak, sınav tarihi itibariyle 33 yaşından büyük olmamak.

Başvuruları alınan ve yeterliliği bulunan adayların 04 Nisan 2008 saat 10.00’da sözlü sınava tabi olacağı alınan bilgiler arasında.

Emirdağ Spor Yönetim Kurulundan

Afyon Spor camiası içerisinde yaşanan, gayri ahlaki ve spor teamüllerine aykırı oluşum ve icraatları gördükçe, Afyon’un geleceği adına endişe ediyoruz. Amatör Futbol dalında köşe başlarını tutmuş bazı şahıslar, adeta çiftlik havasında bir yönetim tarzı gösteriyorlar. Dinar Belediye Başkanı Sayın Mustafa Tarlacı’nın iki yıldır defalarca dile getirdiği, basın yoluyla anlatmaya çalıştığı pek çok şey maalesef doğrudur ve bu şikayetler ilçe takımlarının neredeyse hepsinde mevcuttur. Basketbol, voleybol vb. spor alanlarında yaşamadığımız entrikalara, maalesef  futbol dalında da rastlıyoruz. Sayın Tarlacı’nın sitemlerini sanırım en iyi anlayanlardan biri de biziz ,ancak ne hikmettir hiç kimse üzerine alınmamakta ve gayet pişkin davranmaktadır.

"Bizim Ellerimiz Tertemiz"

Büyük Birlik Partisi Emirdağ İlçe Başkanlığı yerel seçimler yaklaşırken dün gazetemize bir açıklama yaptı. BBP İlçe Başkanı Ramazan Danışan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Kıymetli hemşerilerim, bildiğiniz gibi seçim takvimi hızla işlemekte herkes 29 Mart günü ipi göğüslemek için var gücüyle çalışmaktadır. Ama her seçim döneminde olduğu gibi bu seçimde de farklı seçim vaatleri verilmekte ve vatandaşımızdan oy istenmektedir. Yapılabileceklerin değil, vaat edilenlerin yarıştığı bir seçim daha geçirmekteyiz. Hem mevcut iktidar hem de muhalefet partileri seçimi zaferle sonuçlandıracağını söylemektedir.

Vatandaşlarımız daha önce iktidar partilerine oy verdiler. Büyük diye başka partilere oy verdiler. İktidar partisine büyük partilere oy verirsek daha iyi hizmet alabileceğiz diye yanıldılar. Güvenleri boşa çıktı. Çünkü iktidarlar değişti, partiler değişti amblemler değişti ama ezilen horlanan görmezden gelinenler hiç değişmedi.

Çiftçimiz, işçimiz, memurumuz, emeklimiz, yetimimiz, dulumuz hep sıkıntı çekti. Hala da çekmektedir. Artık bunu değiştirecek nimetlerin ve külfetlerin eşit paylaştırıldığı bir zihin devriminin zamanı gelmiştir. Büyük Birlik Partisi sizlerin destekleriyle hak ettiği yere gelecektir. Buna yürekten inanıyoruz.

12. Anketimiz Açıklandı

Emirdağ Belediye Başkanlığı adaylığı ile alakalı yaptığımız 12. anketimiz sonuçlandı. Yeni Dönem Belediye Başkanımızın Hangi Özelliği Ön Planda Olmalı? dediğimiz anketimiz sonuçlarına göre % 2.4'lük bir dilimle Babacan, % 9.8 le planlamacı, %10.3 le diktatör, % 17 ile Halk ile iç içe, % 24 ile İleri görüşlü, %36.5 ile de tüm özelliklerin olduğu bir başkan iseniyor. Umarız, 30 Mart sabahı halkımızın büyük çoğunlukla istediği halk ile iç içe ve ileri görüşlü Emirdağ'ın sorunlarını çözüme ulaştıracak bir başkanımız olur.
Önümüzdeki günlerde spekülasyonların olmadığı, hiç şekilde oynama yaptırmacağımız bir yerel seçim anketi düzenleyeceğiz. Zira, diğer Emirdağ sitelerimizde mevcut anketler var ama partiler arasında ucurum oy farkları bulunmakta. 6 adayın içinden şimdiden seçim sonucu kestirmek çok zor. Ama şu kesin ki Belediye Başkanlık koltuğuna oturan aday, diğer adaylardan çok farkla gelmeyecektir.
Şimdilik görünen 6 adayımızı da bu zorlu yarışta başarılar diliyoruz.

16. Haftada Emirdağ Spor

22 Haftadan oluşan Afyon Süper Lig de sona yaklaşıldı. 16. haftada Rakibimiz Afyon Demir Sporla, 7 Şubat Pazar Günü Saat 13.30 Emirdağ Stadyumunda karşılaşacağız. Afyon Demir Spor Ligin 4. sırasında 7 Galibiyeti 3 Beraberliği ve 4 Mağlubiyeti ile 24 puanı bulunmaltadır.
Emirdağ Spor ise 35 puanla Hiç mağlubiyeti bulunmazken 2 beraberlik ve 11 galibiyeti ile ligin birinci sırasında yer alıyor. En yakın takipcimiz ise Sandıklı Belediye Spor 34 Puanla en yakın takipcimiz 2 mağlubiyeti ve 1 beraberlik ve 11 galibiyetle 2. sırada yer alıyor.
3. lig için en yakın olduğumuz liglerden birini yaşan Emirdağ Sporın başarıların devamını diliyoruz.

19.Sayı Yayınlandı

Emirdağlılar vakfının 19. sayı kültür ve sanat dergisinin ilgi görmesi Emirdağlılar arasında sevinçle karşılandı.

   Emirdağlıların sesini duyuran dergi yurtiçinde ve yurtdışında ücretsiz olarak,200 dergi dağıtıldı. Yeni dergi çıkarmanın mutluluğunu yaşayan Emirdağlılar vakfı başkanı Dr. Orhan ÖZKIR şunları söyledi:

Bu dergi sayesinde Emirdağ kültürünün yaşatmanın gururu içerisindeyim.

Bu sayıda önemli gördüğüm bazı konuları sizlerle paylaşmak istiyorum. Vakıf kurulduğu günden itibaren her yıl yapılan ve geleneksel hale getirilen “Emirdağlılar gecesi” nin devamından yanayız.

Böyle geceler Türkiye’mizin her yöresinde yöresel olarak yapılmakta. Ve büyük ilgi görmektedir.

Vakıflara üyelikler yeni açıldı

Gerekli üye formlarını hazırladık. Üye kayıtlarına başladık. Emirdağ ve çevresinde çıkan, şu anda tek kültür ve sanat dergisini yılda ancak 2 kez çıkartabiliyoruz. Şu anda çıkardığımız dergi 46 sayfadan ibarettir.

2. Yarıya Mac Trafiği ile Başlıyoruz

Bal Ligini 2. olarak tamamlayan Emirdağ Spor, 2. yarı liderliği hedefliyor.

Bölgesel Amatör Lig'de ikinci yarının ilk iki haftasını soğuk havalar nedeniyle, macsız geçiren Emirdağ Spor 5 Şubat Pazar günü saat 13:30'da deplasmanda oynanacak Selçuklu Belediyespor maçını kazanarak ikinci yarıya üç puanla başlamak istiyor. İkinci yarıya henüz başlayamadıklarını, bu durumun da kendilerini sıkıntıya soktuğunu bildiren Teknik Direktör Aydın Yalabık, “Artık lige dönmek istiyoruz” dedi. Devre arasında Ispartaspor’dan renklerine kattıkları Ufuk’tan sonra transferin son günlerinde Sincan’dan santrafor Mustafa ile Uşak Belediyespor’dan orta saha özellikli forvet oyuncusu Önder’le de anlaşma sağladıklarını bildiren Aydın Yalabık, bu saatten sonra hedeflerinden en ufak bir sapma olmadan yollarına devam edeceklerini söyledi.

Maçlara bu kadar uzun süre ara verilmesinin hedefi olan takımları olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Yalabık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devre arasında ve ertelenen maçlar sonrası ciddi anlamda hazırlık maçı yapamadık. Şu anda da çalışmalarımızı karla kaplı bir sahada sürdürüyoruz. Bence maçların ertelenmesi bizim aleyhimize oluyor. Artık bir an önce lige dönmek istiyoruz. Takım ciddi anlamında çalışamadığı zaman ben de evime giderken büyük huzursuzluk duyuyorum.”

Emirdağ Spor'un maç programı şu şekilde:

 5 Şubat: Selçuklu Belediyespor - Emirdağ Spor
 8 Şubat: İhsaniye Belediyespor - Emirdağ Spor
15 Şubat: Emirdağ Spor - Burdur Şekerspor

2009 Hızlı Balık Ödüllerine Dr. Mustafa Emeksiz Aday Gösterildi

            Referans Gazetesi tarafından düzenlenmekte olan 2009 Hızlı Balık Ödüllerine, Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu tarafından, Bölgemizde Sağlık Hizmetleri Kategorisinde Sakarya Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Emeksiz aday olarak gösterilmiştir.

 Hızlı Balık Ödülü, Hızlı Balık kavramını hayata geçirip başarı ile uygulayan firmaları ödüllendirerek, Türkiye’ deki işletmelere izleyebilecekleri modeller sunar.

Günümüzde ancak, hızlı düşünen, uygun kural ve stratejilerden zamanında haberdar olarak hızla harekete geçen, eldeki artıları avantaja çevirerek, pazara hızla yayılan, gerektiğinde de hızla durmayı bilen küçük ya da büyük firmalar başarıyı yakalıyor. Ekonominin dinamikleri değişiyor. İş hayatında başarılı olmak için artık büyük bir balina gibi değil Yelken Balığı gibi olmak gerekiyor. Hızlı olmak, hızlı karar almak, rakiplere göre daha hızlı davranmak başarının yeni ölçütleri. İşte bu gerçeğe uygun kuruluşlar hızla ilerliyor, başarılı oluyorlar. Dünyada ve Türkiye'de yaygınlaşan hızlı balık kavramı, "büyük balık küçük balığı değil, hızlı balık yavaş balığı yutar" paradigmasına dayanıyor.

2009 Öss Sınavında Anadolu Lisesi Üst Sıralarda

2009 ÖSS Sınavında okulumuz Metin-Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi başarısıyla yine göz doldurmuştur. 2009 Öss'de Afyonkarahisarda kendi türü içinde yani Fen Lisesi ve Anadolu Liseleri yani toplam 12 okul içinde
Sözel Puan Türünde     3.
Sayısal Puan Türünde   5.
Eşit Ağırlıkta ise           8. olmuştur.
Okulumuzun SBS kayıtları sıralamasında okula giriş puanında ilde Anadolu türü liseleri içinde sondan ikinci olmasına rağmen ÖSS başarısında ilk sıraları zorlamaktadır. Bu başarıda emeği geçen tüm okul personelimize idareci öğretmen ve yardımcı personelimize teşekkürler.

2010 yılının başarılı atletlerini ödüllendirdi

emir kır madalyaBrüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, düzenlenen bir törenle 2010 yılının başarılı Brükselli atletlerini ödüllendirdi..
Brüksel Atletizim Federasyonu tarafından Brüksel´de bir araya gelen atletler ile yakınlarına seslenen Bakan Emir Kır;´ 2010 Yılında başarıları ile bizleri gururlandıran ve Belçika´yı başarı ile temsil eden atletlerimizi ödüllendirmek, onlarla birlikte olmak, bizim için büyük şereftir.. Başta sporcularımızı ve onları yetiştirenleri, ailelerini tebrik ediyorum´diyerek, başarılı atletlerin madalyalarını ve kupalarını verdi.
Bakan Emir Kır´ın madalyalarını verdiği atletler arasında başarıları ile 2010 yılına damga vuran, Biorca Cicorelli, Yanick Monrecikx, Arty And Frech, Crozy Allionce´ de vardı..
Brüksel´deki ödül töreni Hiphop gösterisi ve düzenlenen resepsiyon ile son buldu.

21 Agac Mevkii Çevre Düzenlemesi Yapılıyor

Emirdağ 21 ağaç mevkiinde Emirdağ Belediyesi, hafriyat firmalarının da desteğiyle çevre düzenlemesi yapıyor.
Emirdağ Çevre yoluna yakın ve yapılaşmanın arttığı bölümde yol yapım çalışmalarıyla birlikte çevre düzenlenmesi yapılıyor.
Yıllardır o bölgeyi kullanan hafriyat firmalarının da desteğiyle yapılan çalışmaları yerinde takip eden Başkan Cengiz Pala “Hafriyat firmalarına teşekkür ediyoruz.  Çay dere etrafını ve 21 ağaç mevkiini yıllardır moloz atım yeri olarak kullanılmış düzenlemeden sonra yasak getireceğiz. Emirdağı güzelleştirmeye devam ediyoruz ” dedi.
Çevre düzenlenmesinin ardından yollarında yapılacağı belirtildi.

22.Vergi Haftası Etkinlikleri Başladı

Vergi HaftasıEmirdağ ilçesinde 22.Vergi Haftası kutlamaları çeşitli etkinliklerle başladı.
Etkinlikler,21 Şubat 2011 Pazartesi günü saat 09,30'da Vergi dairesi çalışanlarınca  Emirdağ Cumhuriyet meydanındaki Atatürk anıtına Vergi Dairesi çelenk'inin sunulması ile başladı.
Çelenk sunma töreninden sonra Vergi Dairesi Müdürü Necmettin Aydın ve Mal Müdürü Güldeste Güneş, Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney'i makamında ziyaret ederek plaket takdim ettiler.
Emirdağ Vergi Dairesince hazırlanan 22.Vergi Haftası kutlama etkinlikleri hafta boyunca çeşitli ederek 25 Şubat 2011 Cuma günü saat 14,00'da Vergi rekortmenlerine verilecek olan plaketlerle son bulacak.

26 Şubat Emirdağlılar Gecesi Yapıldı

26 şubatAfyonkarahisar'da Prof. Dr.Esat Erenoğlu anısına düzenlenen 2. Emirdağlılar Gecesi,davetlileri birbirine kaynaştırdı.Emirdağ belediyesi tarafından düzenlenen gece,Anemon otelin de yapıldı.Gece davetlilere yemek verilmesiyle başlandı. Cüneyt Gargılı'nın sunuş yaptığı gecede, yöresel halk oyunları gösterilerini sundu.Daha sonra Afyonkarahisar valisi İrfan Balkanıoğlu konuşma yaparak şunları söyledi:'' Bu gece Emirdağlıları birbirine kaynaştırdı.Bu gecede bulunmaktan mutluluk duymaktayım.Yurt dışın da ve Eskişehir'de çok sayıda Emirdağlı yaşamaktadır.Emirdağ AB ye önceden girdi.''
Emirdağlı ses sanatçısı Gülşah Buzlu'da davetlileri Emirdağ yöresl türkü ve şarkıları ile çoşturdu.Davetlilerde yöresel türkülere sesleri ile eşlik ettiler.Daha sonra Emirda'ına hizmeti gecenlere plaketler verildi.Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü,Prof.Dr.Nejat Bilge;Belçika Eyad temsilcisi Necati Şevik,Metin Edeer,Azerbaycanlı Doç.Dr.Tamilla Abbashanlı Alyova,emekli eğitimci Muharrem Kubat veHuriye Saraç törenle fahri hemşerilik beraatlarını aldılar.Eskişehir O.G.Ü.öğrencileri,Prof.Dr.Esat Erenoğlu'nun biyoğrafisini anlatan skec sundular.Doç.Dr.Tamilla Abbashanlı Alivye,Azerbaycan ve Birleşmiş milletler adına,emekli eğitimci Huriye Saraç'a Fahri Doktora ünvanını verdi.Huriye Saraç'a Fahri doktora madalyasını da Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu törenle vererek şunları söyledi:''Bu fahri Hemşerilik madalyasını Emirdağlı eğitimci yazar Huriye Saraç'a Birleşmiş Milletler adına vermekten omur ve kıvanç duyuyorum.Emirdağlı iş adamı Hasan Çekiç'de'',Emirdağ'ına 8 derslikli ilköğretim okulu yaptıracağına'' dair söz verdi.
Sanatçı Emel Sayın'da,Emirdağlı davetlileri şarkıları ile çoşturdu.Geceye Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu Eskişehir emekli Merkez Valisi Kadir Çalışıcı,Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney,Emirdağ belediye başkanı Cengiz Pala,Eskişehir İstikbal gazetesi sahibi Oğuz Türkmen,Prof.Dr.Necdet Sağlam,Pof.Dr.Muhsin Konuk,Prof.Dr.A.Kadir Koçak,Çobanlar İlçesi Milli Eğitim Müdürü Cevdet Sezgin,Eskişehir Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Türkmen,emekli eğitimci Muharrem Kubat,Huriye Saraç,emekli,Emirdağ Huzurevi Müdürü Ertuğrul Altınel katıldılar.

31346 Seçmenimiz Var

İlçemiz Seçim Kurulu’nun seçmen listelerinin son kez askıdan indirilmesinden ve tüm düzenlemeler yapıldıktan sonra seçime katılacak siyasi partilere bildirdiği kesin seçmen listesine göre ilçemizde toplam 31,346 kişi oy kullanacak.

İlçe merkezinde seçmen sayısı 14,335 olurken köy ve beldeler toplamı seçmen 17,011 oldu.

İlçe merkezinde 49, köy ve beldelerde 101 olmak üzere toplam 150 sandık kurulacak.

Mahalle, Belde ve köylerimizin oy sayıları haberin devamında...

90 a 1 Tertip Gün Sayıyor

90 a 1 tertip askerler gün saymaya başladı. Edinilen bilgilere göre ilçemizde bu yıl bir tertip olarak 352 gencimiz askere gidecek. Emirdağ’da gençler askere gitmeden yakınları tarafından evlere davet edilir. En sevdiği yemekler ikram edilir. Bazen yediği bir dilim ekmek saklanır, ekmeğin seni bekliyor diye. Askere giden gençlere yakınları tarafından uçuv parası verilir. Parasının bereketi olsun diye. Birde askere gideceklerin ellerine kına yakılır vatana kurban olsun diye. Belediye Başkanı Cengiz Pala kaybolan adetlerimizden biri olan askeri dualı uğurlama geleneğini yeniden başlatmıştı. Emirdağ Afyon İlçeleri arasında yıllardır en çok askere gönderen ilçelerden biri olma özelliğine devam ettiriyor.

Afyon Valisi ve Belediye Başkanından Belediyeye Ziyaret

Afyon Valisi ve Belediye Başkanı ZiyaretAfyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Ankaradaki bir dizi toplantıların dönüşü Emirdağ Belediyesine uğradılar. Emirdağ Belediye Başkanını makamında ziyaret ederek geçtiğimiz haftalarda umreye giden Başkan Pala’ya hoş geldin diyerek Allah Kabul etsin dediler.
Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala “ Umre sonrası ziyaretime gelen Sayın Valim, Sayın Belediye başkanıma teşekkür ediyorum. Ankara dönüşü bizi hatırlayarak, hem hoş geldin demek hem de hall hatır sormak için uğradılar, sağolsunlar ilçemize ve bize gösterdikleri ilgiden dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Dedi.
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ziyaret hakkında “Ankara da bir dizi temaslarımız oldu dönüş de Başkan Pala’ya uğramak istedim Valimde kırmadı geldik. Başkan Pala’ya hoş geldik demek ve ilçe prokolu ile hasbihal etmeye geldik.” Dedi.

Ahmet Köycü Güven Tazeledi

ahmet köycüEmirdağ Ziraat Odası Başkanlığı seçimleri Cumartesi günü Emirdağ Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 10.00’da yapıldı.
Emirdağ Ziraat Odası Başkanlığı’nın 22. olağan genel kuruluna Emirdağ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü ve başkan adayı Mustafa Koçak’ın yanı sıra,Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Şükrü İbrik, Emirdağ Aşağı Piribeyli Belediye Başkanı Recep Çelik, Bademli Belediye Başkanı Musa Karamanlı, ilçe Tarım Müdürü Erol Eksik, Afyon Pancar Kooperatifi Başkanı Hulusi Türkmen divan üyesi olarak, DP ilçe Başkanı Adem Altıntaş, delegeler ve davetliler katıldı.
GENEL KURUL, BAŞKAN KÖYCÜ’NÜN AÇILIŞ KONUŞMASIYLA BAŞLADI
Genel Kurul Ahmet Köycü’nün açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasından sonra Ziraat Odası’nın çalışmalarını konu alan bir slayt gösterisi sunuldu.
KOÇAK : “EMİRDAĞ HERGÜN 2 KİŞİ AZALIYOR”
Sonrasında söz alan Ziraat Odası Başkan Adayı Mustafa Koçak konuşmasında; Ziraat Odası’nın çiftçiyi kucaklayacağını, 4 yıl gibi kısa bir zamanda 50 trilyon bedelindeki projelerini gerçekleştireceklerini bunun dörtte birini Ziraat Odası’nın karşılayacağını belirtti. Emirdağ’ın her gün 2 kişi azaldığını ve Emirdağ’ın her geçen gün küçüldüğünü belirtti.
Daha sonra Ziraat Odası Başkanlığı için seçimlere geçildi.
Seçimlerde çiftçiler tarafından köylerde ve ilçe merkez mahallerinde seçilen 95 delege oy kullandı.
Oy kullanımı saat 17.00’ye kadar sürdü.
KÖYCÜ : 74 , KOÇAK : 18
Saat 17.00’de açılan tek sandık kısa sürede sayıldıktan sonra sonuç ortaya çıktı. Seçimde Ahmet Köycü 74 oy alırken Koçak ise 18 oy aldı.
Sonuçtan sonra Ahmet Köycü bir konuşma yaparak, delegelere teşekkür etti.
Seçimden sonra konuşan Mustafa Koçak ise; delege olarak Köycü’nün hizmetlerinin bundan sonra da takipçisi olacağını belirtti.
HER BİR OY İÇİN AYRI AYRI HİZMET SÖZÜ
Seçimden sonra kısa bir açıklama yapan Köycü ise; çiftçinin arzusunun, çiftçinin isteğinin kendisinden yana oluştuğunu, bana verilen oyların hepsi için ayrı ayrı hizmet getireceğini söyledi. Bu çiftçinin bu hizmetleri hak ettiğini belirten Köycü, yeni projelerinin olacağını bu projeleri şimdi açıklamayacağını bunların yapıldıktan sonra görüleceğini dile getirdi.
BAYAN MECLİS BAŞKANI GELİYOR
Bunun yanı sıra Köycü’nün yönetimine Yusufağa Köyü delegesi Libabiye Mutlu da girdi. Emirdağ’ın ilk bayan delegesi olan Mutlu’nun Ziraat Odası Meclis Başkanı olabileceği de belirtildi.
Yapılan seçimin ve açıklamaların ardından Köycü, ilçemiz Ziraat Odasında delegelere akşam yemeği verdi.

Aile Hekimliğine geçmek hedeflerimiz arasındadır

Emirdağ Sağlık Grup Başkanlığınca 2007 yılı içerisinde;" 704 Bakteriyolojik ve Kimyasal su örnekleri alınmış, 626 su örneği uygun ve 78 su örneğinin uygun olmadığı görülmüştür. Kimyasal da ise 20 örnek alınmış, 19 örnek GMT uygun 1 örnek GMT ye uygunolmadığı görülmüştür.GMT 'ye uygun olamayan odak noktaları hakkında kirlilik araştırması yapılarak, kirlilik olan bölgelere süper klor dezenfeksiyonu yapılmış ve Köy Muhtarlıklarına klor tabletleri verilerek klorlamanın devamı sağlanmış,kirlilik odak noktalarından tekrar su örneği alınmakta kirlilik giderilinceye kadar çalışmaya devam edilmektedir.

- İl çevre ve Orman Müdürlüğü'nün ilgili yazışmaları ve denetimleri titizlikle takibi yapılmakta ilgili kurumlar ile gerekli koordinasyon içerisinde çalışma yapılmaktadır.

Ak Parti Davulga Encümenini Açıkladı

salihgundoganveyseleroglu.jpg

Ak Parti Davulga Belediye başkanlığına 2 aday başvurmuş temayüle giren adaylar sonucunda Salih Gündoğan seçilmişti. Seçim çalışmalarına başlayan Salih Gündoğan ve Ak Parti ilçe yönetimi, belediye encümenini belirledi.

Kontenjan

Ömer Mısır – İş Adamı

Belediye Encümen Adayları

1 Tayyar Demiral – Çiftçi

2 Şaban Küçükdurak – İş adamı

3 İsa Sülük – Çiftçi

4 Ulvi Akkuyu – Esnaf

5 Halil Çiftçi – Çiftçi

Ak Parti Emirdağ İlçe Başkanı Hüseyin Duran Oldu

hüseyin duranOcak ayı içerisinde Afyonkarahisar, Emirdağ ilçe Başkanı Abdulkadir Yılmaz, Milletvekili adayı olmak için istifa etmişti. Başkanlık için daha sonra toplanan yönetim, Başkan Yardımcılarından Hüseyin Duran olarak seçilmişti.
Ak Parti genel merkezin yaptığı araştırmalar sonucunda Hüseyin Duran, atamasını 11 Şubat Cuma Günü Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem’den aldı.
Yeni Görevi Hakkında Hüseyin Duran yaptığı açıklama da “ Yeni görevimin sorumluluğunun bilincindeyim.  Mevcut yönetimle 2006 yılından bu yana çalışıyoruz. Önümüzde Milletvekili seçimi var. Artık çalışmalarımız bu yönde olacak. İnşallah bu seçimde bir Emirdağlı hemşerimizi, Meclise göndereceğiz.” Dedi.

Ak Parti İlçe Teşkilatı Belediye ve İGm Adaylarını Açıkladı

Ak Parti İlçe teşkilatı yaptığı temayülle3 aday adayından, Belediye Başkan Adayımız Cengiz Pala demişti. Zorlu seçim yarışında geçiken yönetim, iyi bir encümen listesiyle karşımıza çıktı.
Abdilkadir Yılmazın verdiği bilgiye göre “İlçe , il ve genel merkezin ortak çalışması sonucu meclis ve il genel meclisi üyeleri belirlenmiştir. Emirdağ’ın meselelerini çözecek hizmet üretecek, kadroya sahibiz. Çalışkan, başladığı işi bitiren bir belediye başkan adayımızla,  Emirdağında, Emirdağının önünü açan geleceğe umutla bakmasını sağlayacak projelere imza atacağız. Bir çok aday hizmet için yarışa dahil olsa da Belediyemizin gelirleri giderlerini karşılayamadığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Arkasında bir güç olmadan projeler için kaynak üretecek. Bir iktidara sahip olmadan açıklanan bütün projeler hüsranla neticelenmesi muhakkaktır. Ak parti belediyesi hariç hiçbir partili belediye Emirdagına hizmet getiremez. Hizmetin tek yolu iktidardır. Aşağıdaki kadroyla biz 30’a yakın dev projeyi hayata geçireceğiz.” Dedi.

İl Genel Meclisi Adayları
1- Mevlüt Ergürbüz -  Emekli
2- Yusuf Demir  – İş Adamı
3- Tülay Kuyun - Esnaf

Belediye Meclisi

AK Parti Kadın Kolları Eğitim Kampındaydı

AK Parti Emirdağ Kadın Kolları Başkanı Tülay Kuyun, parti genel merkezi tarafından eğitim seminerlerine Afyon Merkez ve tüm ilçelerimizin kadın kolları başkanları ile katıldık. AK Parti Genel Başkanlığı´nda gerçekleştirilecek olan eğitim programına 81 ilden partili kadınların katılacağını, Türkiye kapsamlı bir çalışma olduğunu belirtti. Eğitim programı hakkında bilgiler veren Başkan Tülay Kuyun, Eğitim programında kadının siyasal kimliği, siyaset ve iletişim, AK Parti´nin kadına verdiği değer, Türkiye´nin idari ve siyasi yapısı, müşahitlere verilecek eğitim, Türk Demokrasi tarihi, Demokratik Açılım, Siyaset ve Medya İlişkisi, teşkilat eğitimi, hitabet ve diksiyon eğitimi, ekonomi politikaları konularında bilgiler verildi. Bu eğitim programları çok verimli bir şekilde geçti. Bu eğitimleri veren AK Parti´nin kadına verdiği değer ortadadır. Amaç her konuda bilinçli olmaktır" dedi.

Ak Parti'nin Tüm Millletvekilleri Emirdağ'ın Ankara da Gözü Kulağıdır

2011 Seçimleri öncesi Başkan Pala’ya yöneltilen ”Emirdağ’ın milletvekili olmadığı için iktidarın nimetlerinden faydalanmadığına yönelik eleştrilere “ cevap verdi:

” Emirdağ’ın bir milletvekili ya da Bakan sorunu kesinlikle yoktur olamaz da. Gerek mevcut vekillerimiz gerekse Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU hangi konuyu kendilerine iletsek hiç tartışmasız destek oldular. Emirdağ’ın artık Afyonkarahisar’ın öz ve en değerli evladı olduğunun herkes farkında. Bizim de Afyonkarahisar’a olan bağlılığımızda hiçbir sorun kalmamıştır. Bunu el birliğiyle gerçekleştirdik. Ve bu böyle devam edecek. Tabii bazı arkadaşlar iktidar nimetini memur tayinleri sandığı için yapılan hizmetleri göremez. Sayın Başbakanımızın, Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU ve milletvekillerimizin Emirdağ’a verdikleri önemi anlayamazlar. Zaten onları da halkımız ayıklamıştır;  AK Parti ve AK Kadroya olan güvenini göstermiştir. Ben bu dönemde AK Parti’nin bir Emirdağlı adaya yer vereceğine kalben inanıyorum. Velev ki olmadı. Bu benim için de teşkilatım için de kesinlikle sorun teşkil etmeyecektir. Biz yine yollara düşeceğiz yine köy köy, kasaba kasaba, ev ev, Türkiye için Emirdağ için yeniden AK Parti’ye güvenmeleri için halkımızla kucaklaşacağız. Afyonkarahisar’ın vekil sayısı 5 de olsa 6 da olsa hepsini kazanmak için yılmadan usanmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü bizim kadromuzda güvenmediğimiz, inanmadığımız şu da kötüdür dediğimiz hiç kimse yoktur. Ve doğum yeri memleketi Emirdağ olmasa da AK Parti’nin her vekili Emirdağ’ın Ankara’da gözü kulağı olmuştur ve olacaktır. “  dedi

Ak Partililer Durmak Yok Yola Devam Diyor

orenkoy

Aralıksız olarak köy ziyaretlerine devam eden ak parti ilçe başkanlığından yıldırım OKUTAN, B.Ali ALTINTAŞ ve il genel meclis üyesi yaşar buzlu, Örenköy ve Leklekli Köyünü ziyarette bulundu.
 

İlçemizin en uzak köylerinden olan Örenköy ve leylekli köyü ve mahallelerinin tamamımı ziyaret ederek köylülerin sorunlarını dinleyen ak partili siyasiler ilk ziyareti Örenköye yaptılar köy muhtarı talebini bildirdi. Örenköy muhtarı köyümüzün çok önemli ve acil sorunları kalmadı suyumuz, yolumuz, kanalizasyonumuz, parke taşlarımız ve çocuk parkı ihtiyacımızı il genel meclis üyelerimizceylan kayalı sayesinde özel idare tarafından karşılanmıştır. Belli başlı bir sıkıntımız Örenköy olarak kalmadı köyüm ve ihtiyar heyetim adına ak partiye teşekkür ediyorum dedi.ayrıca köy ziyaretlerine Op. Dr. Ceylan Kayalı da köylülerimizi sağlık konusunda bilgilendirdi.

Örenköy ziyaretinden sonra leylekli köyü ve mahallelerine de ziyarette bulunuldu ziyaret esnasında leylekli köy muhtarı ile karşılıklı istişare yapılarak gerekli sorunlarsa dinlenildi köy muhtarı 2007 yılında yolunun stabilize yapıldığını çok memnun olduğunu ancak imkanlar dahilindeyse asfalt olması talebinde bulundu bu talebe istinaden il genel meclis üyemiz yaşar BUZLU 2008 veya 2009 yılı köy yolları ağına aldırabileceğini köy muhtarına söyledi.

Ak Partililer Yemekte Buluştu

Ak Parti, Emirdağ Yönetimi, Emirdağ Belediye Başkanı Lütfi İhsan Dağ, Gömü Belediye Başkanı Hakkı Tekin, Emirdağ Belediye başkan adayı Cengiz Pala ve Belediye Encümen adayları, il Genel Meclis Adayları, Emirdağ Ziraat odası lokantasında yemekte buluştular. Tanışma ve kaynaşma amaçlı yemek 22 Şubat Pazar günü gerçekleşti.

 

Açılış konuşmasını yapan Abdulkadir Yılmaz “Tanışma ve kaynaşma hem birbirimizle, hem de kadın kollarımızın kaynaşması amaçlı toplantımıza hoş geldiniz. Ak parti olarak bu seçimi almamız gerekiyor. Emirdağ belediyesinin gelir ve giderleri bellidir. Her ay 150.000 TL açık veriyoruz. Bu nedenle iktidar gelmeli kiyeni iş sahaları, fabrikalar ve yollar yapılsın. Örnek vermem gerekirse Alt yapımız için proje hazırladık. Çevre ve orman bakanımız Veysel Eroğlu bu projemizde bize destek verdi. Fakat kendi ilçesine yardımcı olamamıştır. Aynı şekilde Sultandağı Belediye Başkanı, Demokrat Partiden ayrılıp Ak Partiye katılmıştır. Bu nedenle Emirdağ Belediye hizmetlerinin devamlılığı ancak ve ancak Ak Parti ile olacaktır.

Neden Cengiz Pala dersek de27 yıl Banka memurluğu sırasında Emirdağ Vakıfbank Türkiye de 8. olmuştur. Aynı şekilde emekliliğinden bu yana başarılı bir işletmecilik sergiliyor. 3 çocuğunu da okutmuş. Hem işinde hem de ailesinde başarılı olan birisi olarak Cengiz Pala dedik. İş takibi konusunda biz Ankara’ya gittik. Sayesinde 2 doktorumuzu, Ortopedi ve Genel Cerrahımızı aldık. İş takibi, titizliği, çalışkanlığıyla inşallah Cengiz Pala önümüzdeki dönem çok iyi hizmetler alacağız.

 

Arkasından Emirdağ Belediye Başkanı Lütfi İhsan Dağ “ Biz 5 yıl boyunca Emirdağ’ın önünü açacak projelere imza attık. Yerel mana da hizmet etmeye çalıştık. Bizden önce 10 yıl bu memlekette sadece Organize Sanayi bölgesi lafı edildi. Bizden önce 1 mt2 yeri olmayan Organize Sanayinin, şu an 105 hektar, 74 parsel tapulu yerimiz var. Kim gelirse de uygun projesini getirene bedelsiz veriyoruz. Tabi bunu bile bile inkar eden, görmek istemeyenler var. Olsun biz yapalım da onlar inkar etsin. Yatırımcılara 6 parsel da yer verdik. Dört yola kadar mücavir alanını içine aldık. Emirdağı, dörtyola doğru gelişmeyi açmış bulunuyoruz. Bundan sonra da ciddi yatırımların devamlılığı için hükümetin desteği gereklidir. Emirdağ’ın önünün açılması için İktidarın belediyeyi alması gereklidir.ben bu inancı görüyorum. Allah utandırmasın. Saygılar sunuyorum.” Dedi.

Cengiz Pala'nın konuşması ve yemekten fotograflar haberin devamında...

Ak Parti’nin Ankara Çıkarması

11 Şubat 2010 Perşembe günü AK Parti ilçe yönetimi ve Belediye Başkanı Cengiz PALA birlikte Ankara’ya adeta çıkarma yaptı. İl Genel Meclisi üyelerinin ve Davulga Belediye Başkanın da katıldığı ziyarette mecliste AK Parti Afyonkarahisar Milletvekillerinin tamamı ve Çevre ve Orman Bakanı VEYSEL EROĞLU ile görüşüldü. Milletvekilleri ve Bakan ile birlikte çeşitli genel müdürler ve bakanlıklara giderek Emirdağ ile ilgili projelerin son durumu konusunda bilgiler alan heyet projelere hız kazandırma sözünü de aldı.
Temas edilen konulan arasında Askeri Arazinin Üniversiteye tahsisi konusunda son çalışmaların tamamlanması yönündeki adımların yanı sıra Emirdağ Devlet Hastanesi’ndeki doktor eksiklikleri de yer aldı.
Bakan Eroğlu “Baraj, Alt yapı, Orman projelerini titizlikle takip ediyoruz. Arıtma tesisi projesini Cengiz Bey kardeşim tamamlamak üzere;  vakit kaybetmeden hayata geçireceğiz. Emirdağ son 10 ayda yüz akımız oldu olmaya da devam edecek. Çalışma varsa destek var.” Şeklinde bir değerlendirmede bulundu.
Öte yandan AK PARTİ ilçe başkanı Av. A.Kadir YILMAZ  “Teşkilatımız ve Belediye Başkanımızla birlikte ilçemizin sorunlarını Sayın vekillerimize ve Bakanımıza gerek sözlü gerek yazılı olarak aktardık. İlgili kurumlarla ve Bakanlıklarla kendileriyle birlikte temaslarda bulunduk. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Emirdağ ile bu kadar ilgilenilen bir dönem daha olmamıştır. Bu şansı başarılı bir şekilde kullanıyoruz.” Dedi.

Akp'den Başbakan İçin Afyon'a Çıkarma

29 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerinde İşimiz Hizmet, Gücümüz Millet sloganı ile meydanlara çıkan Başbakan Erdoğan dün Afyonlulara seslendi.

54 Tesis Açıldı

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 14.00’de Afyonlulara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aynı zamanda ilimizde yapımı tamamlanan 40 tesisinde açılışını gerçekleştirdi.

Emirdağ Toki İçin 4 Anahtar Verdi

Emirdağ Toki için 4 anahtar veren Tayyip Erdoğan, tokinin temsili açılışını yapmış oldu. Emirdağ da diğer anahtarların teslimi ise Mart ayı içerisinde teslim edilecek.

Adaylarına Oy İstedi

İşimiz Hizmet, Gücümüz Millet sloganı ile meydanlara çıkan Başbakan Erdoğan, halkımızdan 29 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde partisinin adayı Burhanettin Çoban ile diğer ilçeler ile beldelerdeki adaylarına oy vermelerini istedi.

İlçemizdeki Akpliler De Afyondaydı

Bu arada dün saat 11.00 sularında ilçemiz Cumhuriyet Meydanında toplanan AKPliler de Başbakan’ın yanında bulunmak için Afyonkarahisar’a hareket ettiler. Afyonkarahisar’a ilçemizden 50’ye yakın taksi ile 10’a yakın minibüs ve 1 otobüs gitti, Emirdağ’dan 400 civarında katılım gerçekleşti.

Bunun yanı sıra AKP Belediye Başkan Adayı Cengiz PALA ve AKP İlçe Teşkilatının tamamı dün Afyonkarahisar daydı.

Akünün Rektörlük Seçimi Bu gün

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlük seçimleri 18 Şubat 2011 Cuma günü gerçekleştirilecek. 10 adayın yarıştığı rektörlük seçimlerinde seçim prosedürü şu şekilde işleyecek: 10 aday arasından ilk 6'ya girenler YÖK'e bildirilecek. Bu 6 adayın arasından 3 aday Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Bu 3 adaydan birisini rektör olarak belirlenecek. AKÜ Rektör adayları arasında bir de Emirdağlı aday bulunuyor. Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevini de yapan Prof. Dr. Muhsin Konuk 1964 yılında Emirdağ'da doğdu. İlk 6'ya seçilme ihtimalinin yüksek olduğu, konuşulan seçimlerde 380 öğretim görevlisi oy kullanacak.

Ali Kocaman Başkanlık Yarışından Ayrıldı

1989 seçimlerinde Doğruyoldan Emirdağ Belediye Başkanlığına seçilen Ali Kocaman, 3 dönemdir seçimlere katılmıyordu. 2009 yerel seçimlerinde tekrar Demokrat Partide isminin geçmeye başlamasıyla adaylık için başvuruda bulundu. Sonra çekilerek, Saadet Partisinden aday olarak açıklanan, Ali Kocaman, son edindiğimiz bilgiye göre ailevi nedenlerden dolayı adaylıktan çekildi.

Ana Yolar 1 Günde Temizlendi

Emirdağ Belediye Başkanlığı 17 Şubat Pazar ve 18 Şubat Pazartesi günleri ana yollardan sürekli karları ilçemiz çay deresine taşıdı. Sabah erken saatlerde başlayan mesai akşam 8’lere kadar yolların temizliği ile 30 Belediye işçisi ve 15 Belediye aracı temizlik için çalıştı. Konu ile görüştüğümüz Emirdağ Belediyesi  yetkilileri “ana yolların temizliği 18 Şubat Pazartesi günü saat 15:00 itibariyle temizlendi. Ara yollara yetişebildiği kadar araçlarımız yetişip açıyorlar. Okulların 2 gün tatil olması bizleri de rahatlattı. Okul günü sıkıntı olmasın diye tüm okullarımızın yollarını bu günden açtık. Yarın ise ara yollara devam edeceğiz. Tahminen 20 Şubat Çarşamba gününe kadar açılmadık yol kalmayacaktır. Halkımızdan isteğimiz akşamları yollara dikkatli çıkmaları özellikle saat 17:30’den sonra buzlanma olacağından dikkatli olmaları gerekiyor.” Dediler.

Ankara Çıkarmasının Meyveleri

ankaracikarmasi.jpg

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ankara çıkarması meyve vermeye başladı. Akparti Belediye başkan adayı Cengiz Pala ve İlçe yönetim kuruluyla geçtiğimiz haftalarda Ankara’da üst düzey yetkililere yapılan Emirdağ’ımızın sorunları dile getirilen ziyaret sonucunda ilçemiz hastanesine 3 doktor ataması yapıldı.

 

Öncelikle Baştabip ataması yapıldı. Başhekim görevine başladı. Hastanemizin önemli branşlarından  cerrahi operatör doktor ataması kuraya verildi. Fakat önemli branşlardan olduğu için Afyon il merkezinden geçici görevlendirme ile cerrah verildi. Yine uzun zamandır beklenen Ortopedi Uzmanı Doktor ataması yapıldı. 2 hafta içinde görevine başlaması bekleniyor. Göz doktoru talebi de alındı. Kura ile önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.

Askerler Dua İle Uğurlandı

Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala’nın başlatmış olduğu askerleri dualı uğurlama ilçemizde tekrar gelenek haline geldi. Bugün Cuma namazından sonra ilçemiz Çarşı Camii önünde 2010/1 tertip askere gidenlere dualı uğurlama töreni düzenlendi. Törene İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, Askere gidecek gençlerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Askere gidecek gençlerimize dualar okundu. Belediye Başkanı Cengiz Pala, askerlere zarf içinde harçlık verdi. Askerler sevdiklerinden ve tanıdığı kişilerden helallik alırken asker ailelerinde duygulu anlar yaşandı. Pala yaptığı konuşmada; Her Türk bir askerdir zaten. Vatani görevlerinizi burnunuz kanamadan yapmanızı ve sağ salim yuvalarınıza dönmenizi temenni ediyorum. Askere gidenleri dua ile uğurlamak Emirdağlının bir geleneğiydi. Bu geleneği yaşatmaya çalışmayı kendime görev olarak görüyorum” dedi.

Askerlere Uğurlama Gecesi Düzenlendi

Emirdağ ilçemizden 1990/1 tertip olarak askere gidecek gençler için aileleri ve arkadaşları davullu-zurnalı uğurlama gecesi düzenlediler.
Tüm yurdumuzda olduğu gibi Emirdağ ilçesinde de askere gidecek gençlere ayrı bir özen gösterilmektedir. Günler öncesinden askere gidecek gençler yakınları ve arkadaşları tarafından yemeklere davet edilir, harçlıklar verilmektedir. Asker adayı gençler ve arkadaşları çeşitli eğlenceler tertip etmektedir. Bu eğlence ve davetler asker adaylarını birliklerine uğurlanmayla son bulmaktadır.

Avrupa’ya Göçün 50.Yılı

Ertuğrul Altınel Önce “kutlama” sözcüğünü hangi anlamlarda kullandığımızı hatırlayalım. Bir anlamı şöyle: “Herhangi bir mutlu olgudan dolayı duyulan sevinci, o olguya erişen kişiye (ya da kişilere) söz, yazı ya da armağanla anlatmak.”
Son zamanlarda “Almanya'ya Türkiye'den işgücü göçünün 50'nci yılını kutlamak”tan söz edenlerle karşılaşıyoruz sık sık. Resmi ağızlardan da duyuyoruz bunu. Konuyla ilgili yayınlarda sürekli karşımıza çıkıyor.
Burada “kutlama”dan söz edenler, eğer bunu bilinçli olarak yapıyorlarsa, kavramın yukarıdaki anlamını kastetmiyorlardır elbette. Çünkü ortada “mutlu bir olgu” yok.
Onlar için kavramın ikinci anlamı biraz daha uygun.
Şöyle: “Önemli bir olayın gerçekleşmesinin yıldönümü nedeniyle tören yapmak.”
Türkiye'den Almanya'ya işgücü göçünün başlaması gerçekten de “önemli bir olay”. Hem Türkiye ve Türkler için, hem de Almanya ve Almanlar için.
Ama bir “kutlama”dan söz etmek yine de uygun değil. Orada yazılı değil, ama sözkonusu “önemli olay”ın “törenle kutlanması” için “coşku” ve  “sevinç” ya da “övünç” ve “kıvanç” da içermesi gerekiyor.
Böyle bir durum da sözkonusu değil.
Ne Türkler ve Türkiye açısından.. Ne de Almanlar ve Almanya açısından..
İş ve aş bulmak üzere binlerce kilometre uzaktaki bir başka coğrafyaya milyonlarca evladını göndermiş bir ülke açısından “kutlanacak” bir durum olamaz.
İş ve aş bulmak üzere Almanya'ya gelen, bu ülkeye yerleşenler için de uygun değil bu kavram. Türkler bu ülkede mutlu değiller. Çok sayıda üniversite mezunu genç, bu nedenle Almanya'ya sırtlarını dönüp, Türkiye'ye yerleşmeye niyetli. 
Alman tarafına gelince...
Özellikle son yıllardaki “entegrasyon” tartışmaları, Almanların büyük çoğunluğunun da bu ülkedeki Türkiye kökenli toplumdan pek haz almadığını gösterdi. Devlet ve medya için de geçerli bu.
Toplumun, devletin ve medyanın büyük bir bölümü, Türkleri sorunlu, sevimsiz, uyumsuz, tehlikeli olarak görüyor, gösteriyor.

O halde Türkiye'den Almanya'ya göçün 50'nci yılının kutlanması mümkün değil.
Bir taraf açısından kutlanacak bir durum yok.
Diğer tarafın da kutlamaya niyeti yok...
Kutlanmasın. Ama burada yine de önemli ve çeşitli boyutlarıyla ele alınması gereken büyük bir toplumsal olayın yıldönümü sözkonusu. Zaten öyle olduğu için de birçok kurum ve kuruluş, bu yıldönümünü konu alan çeşitli etkinlikler düzenliyor.  Göçün 50'nci yıldönümüyle ilgili bu etkinliklerin büyük bölümü, göçün neden ve nasıl başladığını, neden bugünkü durumun yaşandığını anlayabilmek ve bu ülkedeki geleceğin zorluklarına hazır olmak için önemli. 
İşte o nedenle burada göçün neden ve nasıl başladığı konusundaki bilgilerimizi tazeliyoruz.

„Almanya'da sekiz bin Türk işçisi çalışıyor”. 
Hürriyet gazetesinin 17 Şubat 1961 tarihli birinci sayfasında yer alan haberin başlığı böyle. Haber ayrıca 27 Mayıs askeri darbesinden sonra Almanya'ya çalışmak üzere giden Türk işçilerinin sayısı üç bini bulduğu da belirtiliyor. Diğerleri de daha önceki yıllarda Almanya'ya bir yolunu bulup gelenlerden oluşuyormuş. O dönemler Türkiye'den Almanya'ya gitmek vize gerekmiyordu. 1961 askeri darbesinden sonra hazırlanan yeni anayasa, vatandaşlara seyahat hürriyetini önemsiyordu.     O günlerde Almanya'ya gelmiş olan birkaç bin Türk'ün bir bölümü işte bu seyahat hürriyetini ciddiye almış olanlardan oluşuyordu. .
Üstelik Türkiye'deki hükümetler de bu durumu olumlu buluyordu. Onlara göre böylece bir taşla birkaç kuş vurulmuş olacaktı. Bir yandan ihtiyaç fazlası işgücünün iş piyasasına yapacağı baskıdan kurtulunmuş olunacak,  bir yandan da bu işçilerin göndereceği dövizler, bütçe açıklarının kapatılması için önemli bir kaynak oluşturacaktı.
Tabii o dönemlerde kimse yurtdışına giden işçilerin, gittiklere yerlere yerleşip, göçmen ve o ülke toplumlarının iyi – kötü bir parçası olacaklarını öngörmüyordu. Aksine, Türkiye'deki bürokratlar ve hükümet, Almanya'ya işçi olarak gidenlerin birkaç yıl sonra, gelişmiş bir sanayi toplumunun yaşam deneyimi, bilgi birikimi ve hatta “know how”uyla geri döneceklerini umuyorlardı.

Göç, 1961'den önce zaten başlamıştı!
Bazı maceraperestler, büyük işgücü sıkıntısı çeken ve açığını kapatmak için 1950'li yılların ortalarından itibaren Güney Avrupa'dan, önce İtalya, sonra Yunanistan, sonra da İspanya'dan işçi ithaline başlamış olan Almanya'da, fazla zorlukla karşılaşmadan yeni bir yaşama adım atabilmişti. Bazıları da işgücü sıkıntısının farkına varıp, bundan para kazanmayı hedefleyen özel aracılar aracılığıyla Almanya'daydı. Bir de resmi yollardan gelenler vardı. Meslek eğitimi programları çerçevesinde Türkiye'den Almanya'ya 1957'den itibaren yüzlerce kişi gönderilmişti.
Daha göç resmen başlatıldığında Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Türklerin sayısı binlerle açıklanıyordu. Sonra adına “göç” denilen işgücü ithali, resmen 1961'de başladı. Almanya, 30 Ekim 1961'de iki ülke arasında imzalanan işgücü mübadele anlaşmasıyla, Türkiye'den işçi almaya başladı.
Anlaşmanın 1 Eylül'den itibaren geçerli olduğu kabul edilmişti.
Almanya'ya Türkiye'den işçi göçü sözkonusu anlaşmayla kısa sürede büyük patlama gösterdi. Binlerce, yüzbinlerce insanımız “gurbetçi” olarak geleceğini Almanya'da çalışarak kurmak için yollara döküldü.
Almanya'nın güçlü kuvvetli, sağlıklı işçilere ihtiyacı vardı.
Kimse gelenlerin bu ülkeye sürekli yerleşmesini istemiyordu.
Ne gelenler, ne onları gönderenler,
ne de ev sahipleri.
Ancak savaş sonrası toparlanma dönemindeki Almanya'nın işgücü ihtiyacını karşılayabilmesinin tek yolu işgücü ithaliydi. Savaşta ülkenin ihtiyaç duyduğu erkek işgücünün önemli bir bölümü imha olmuştu. Binlercesi halen esir kamplarındaydı. Üstelik yeni kurulan NATO'ya Federal Almanya da üye olarak alınmış ve Almanların yeniden ordu kurmasına izin çıkmıştı. Yani çalışabilecek durumda olan erkek nüfusun bir bölümü de silah altına alınmıştı.
Bir de sosyalist Doğu Almanya'nın batıya kaçışı önlemek için Berlin'de inşaa ettiği duvar, önemli bir işgücü kaynağını da kurutmuştu.
Almanya'nın hızla büyüyen ekonomisinin ihtiyacını karşılayacak işgücünü ülkenin kendi insanlarının karşılaması mümkün değildi.
Daha 1953'lerden itibaren, Almanya'ya dışarıdan işgücü getirilmesi yönünde planlar yapılıyordu.
Bu planlar hayata geçirildi.
50'li, 60'lı yıllarda hem Türkiye'den, hem de diğer ülkelerden yüzbinlerce işçi ithal edildi.
Gelenler önce “bekar işçi” olarak geldiler. Bu ülkede kalmaları istenmiyordu. Ancak ortam, onların bir-iki yıllık kalma planlarını değiştirmelerine uygundu. Süresi biten sözleşmeler de uzatılıyordu. İthal işçilerin Almanya'ya yerleşmeleri adeta teşvik ediliyordu. Onlar da yerleştiler. Türkiye'de bıraktıkları ailelerini getirmeye başladılar. Almanya'da çocuk, torun sahibi oldular. Bu ülkedeki i Türk nüfusu kısa sürede büyük patlama gösterdi. 1973'te Türkiye'den işçi alımı resmen durduruluncaya kadar bu ülkedeki Türklerin sayısı 1 milyonu bulmuştu. 1973'ten itibaren göç yavaşladı. Ancak aile birleşimi ve 1980'deki askeri darbeyi takip eden siyasal sığınmacı akımı Almanya'daki Türk nüfusunda artışın sürekli olmasını sağladı.
Bugün Almanya'da bir bölümü bu ülkeye 50 yıl önce gelip, yerleşen ve dört kuşaktır burada yaşayan, Türkiye kökenli 3 milyon insan yaşıyor.
Bir bölümü artık Alman vatandaşı olmuş, bu toplumla kaynaşmış, büyük bir bölümü Alman vatandaşı olmadan toplumun bir parçası olabilmiş, bir bölümü ise kaynaşmaya, bütünleşmeye  direniyor. Bir bölümü de çeşitli nedenlerle kaynaşamıyor....
Hepsinin ortak özelliği artık bu ülkede kalıcı olmaları.
Artık gubetçi değiller. Misafir işçi de değiller.
Bu ülkenin bir parçası onlar.
Benzeri göç hareketlerinde gözlenen süreçleri yaşayarak, bugünlere gelmiş durumdalar. İçlerinden Alman çoğunluğa yön verme hedefli politikacılar, devlet adamları – kadınları da çıkıyor.
İş dünyasında Türk kökenli liderler artık istisna değil. Binlercesi kendi işyerleri kurarak serbest girişimci olarak şansını deniyor. Çok başarılı olanlar da var. Binlerce kişinin iş bulabildiği işyerleri bunlar. Ülke ekonomisine milyonlarca euroluk katkıda bulunan girişimler... .
Kültür ve sanat yaşamında öncü konuma ulaşanlar var.
Ama sorunlar da var.
Eğitimsizlik, şiddete yatkınlık, aile içi şiddet, organize suçlar, işsizlik, yoksulluk yaygın.
Birileri de yaşanan ekonomik, sosyal sorunların mutsuz kıldığı topluma, olumsuzlukların sorumlusu olarak onları göstermeye çalışıyor. 
Türkler, 50 yıl önce çalışmak üzere çağrıldıkları, davet edildikleri bu ülkede sevilmiyorlar, istenmiyorlar. Geçmişte istendikleri, hem de çok istendikleri dönemler olmuştu.  Varlıklarıyla, kültürel yaşamlarıyla, mutfaklarıyla bu ülkeyi zengileştirdiklerinin kabul edildiği dönemlerde de yaşandı. Artık o günler çok geride kaldı.
Gizli, açık ırkçılığa hedef oldular, oluyorlar. Katliam gibi saldırılara da.
Evlerinde uyurlarken yakılıp, öldürüldüler. Sokaklarda dövülerek öldürülenler olmuştu. 
Ama uyumsuz bir toplum olarak gösterilerek, daha büyük bir saldırıya hedef oluyorlar.
Örneğin Türkleri sorun olarak gösteren ve üstelik buna genetik gerçekçeler bulan bir maliyecinin sözde bilimsel kitabı, birkaç ay içinde yüzbinlerce satabiliyor. Üstelik kısa bir süre öncesine kadar bu adam,  Türklere en yakın görünen ve içinde çok sayıda Türk'ün aktif olarak çalıştığı, Türklerin en çok oy verdiği bir partinin önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. Hala da o partinin üyesi.
İş bu nedenle Almanya'ya Türkiye'den işgücü göçünün 50 yılının bilançosu hüzün veriyor.
50 yılda varılan durakta hüzün egemen.
O halde kutlanacak bir şey yok.

Bahar Erken Geldi Tez Köyüne

Dünyada yaşanan küresel ısınmaya paralel olarak köyümüzde de mevsim değişiklikleri kendini göstermeye başladı. Köyümüzde son yılları en sıcak kış ayları yaşanıyor. İçinde bulunduğumuz ay şubat ayı olmasına rağmen hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok çok üstünde seyretmesi sonucu köyümüzde birçok meyve ağacı yalancı baharı yaşayarak çiçek açtı.
Dünyada yaşanan küresel ısınmaya paralel olarak köyümüzde de mevsim değişiklikleri kendini göstermeye başladı. Köyümüzde son yılları en sıcak kış ayları yaşanıyor. İçinde bulunduğumuz ay şubat ayı olmasına rağmen hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok çok üstünde seyretmesi sonucu köyümüzde birçok meyve ağacı yalancı baharı yaşayarak çiçek açtı.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz bazı yaşlı köylülerimiz ağaçların bu mevsimde çiçek açmasını yalancı bahar olarak yorumladılar ve önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek soğuk hava ve don olaylarında bu çiçekleri soğuk vuracağını, bu yıl meyve ağaçlarında meyve göremeyeceğizi söyleyerek meyve ağacı çok olan köylülerimize henüz tomurcuklanmayan acaçların dibine soğuk su dökmelerinin ağacın canlanmasını önleyeceğini söylediler.

Bahçeli'ye Karşı Değiliz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Emirdağ İlçe Başkanı Ceylan Morca ile Bolvadin İlçe Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ortak bir basın açıklaması yaparak, haklarında çıkan haberlere tepki gösterdi.
MHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıda konuşan MHP İl Başkanı Ahmet Zeki Ertürk, MHP üzerinde çeşitli çevrelerin farklı oyunlar planladığını söyledi. Belirlenmiş olan kongre takvimini sağlıklı bir şekilde yürüttüklerini belirten Ertürk, şimdiye kadar 13 ilçenin kongresini gerçekleştirdiklerini, bu çerçevede 12 Şubat'ta Bolvadin, 13 Şubat'ta da Emirdağ kongresini yaptıklarını ifade etti. Yapılan kongrelerde sadece 3 ilçede ikili bir yarışma olduğunu aktaran Ertürk, "İkili liste ile gerçekleştirdiğimiz kongrelerimiz demokratik bir

Bakan Emir Kır 2008 Yılında Başarılı Olan Atletleri Ödüllendirdi

Cocof´ta Spordan  Sorumlu Bakan Emir Kır, 2008 yılında başarılı olmuş atletleri ödüllendirdi

 

Château du Karreveld- Molenbeek´te, Fransız Toplumu Konseyi´ınde (COCOF) Spordan Sorumlu Bakan Emir KIR, Atletisme Kulubleri « Entente Brukseloise» işbirliği ile, 2008 yılında çeşitli yaş ve kategorilerde başarılı olmuş Brükselli atletleri ödüllendirdi. Farklı branşlarda kendini geliştiren bayan erkek 8 yaş kategorisinde, atletler ödüllerini Bakan Emir Kır´ın elinden aldılar. Ayrıca en iyi sonuçları almış Brüksel spor kulüpleri de kupa ile ödüllendirildi.

8 yaş kategorisi yanında, iki yıldan beri yapıldığı gibi, belirlenen, bir bayan , bir bay iki atlete « Brüksel Atletizminin umudu » ödülü verildi. Yine özel bir ödül, senenin en iyi performansını gösteren atlete verildi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Emir KIR « Bu sene Spordan Sorumlu Bakan olarak beşinci defa başarılı atletlerimizi ödüllendirme şerefine nail oldum. Atletizm çok performansı ve çalışmayı gerektiren bir spor dalı, bildiğiniz gibi, Olivia Borlée gibi başarılı atletleriyle, Belçika´ya gurur duyacağı olimpiyat madalyası kazandıran spor dalı.

Bakan Emir Kır'dan Yeni Çöp Ayrışımı Kampanyası

Brüksel Bölge Hükümeti´ nde Kamu Temizliğinden sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır, Brüksel Temizlik Ajansı, Fost plus ve Young & Rubicam reklam ajansı yetkilileri ile, zorunlu olan çöp ayrışımı ile ilgili halkı daha da bilgilendirmek amacıyla hazırlanan büyük medya kampanyasını basına tanıttı.

Çöp ayrışımının zorunlu olduğu 1 ocak 2010 tarihinden bu yana, yapılan araştırmada, 2009 yılı rakamlarına bakarak, mavi ve sarı torbalarda toplanan çöplerde kayda değer bir artış gözlenmektedir. 2009 yılının 5 haftasının 2010 yılı ile karşılaştırıldığında, mavi ve sarı torbalarda toplanan çöp miktarı 315,68 ton daha fazladır. ( Yaklaşık %25). Devlet Bakanı Emir Kır, ayrışımdaki bu başarının, Belçika´nın diğer bölgelerinde olduğu gibi, çöp torbalarının aşrı ücretlendirilmesiyle değil de sadece halkı iyi bilgilendirmeyle gerçeleştiğinin altını çizdi.

Bugüne kadar kampanya, ayrışımın zorunlu olduğuna vurgu yapmaktaydı. Bu hazırlanan yeni kampanya ile daha çok, karıştırılan mavi torbanın içeriği, hangi günler mavi ve sarı torbaların çıkarılabildiği gibi konulara vurgu yapılacak. Bazı vatandaşların düşündüğünün aksine mavi ve sarı torbalar haftada iki değil bir kere çıkarımaktadır. Bununla ilgili bilgilendirici broşur mahalle geçiş gününe göre posta kutularına dağıtılacak.
Mavi ve sarı torbaya neler konabileceğini açıklayan büyük afişler (300 adet) otobüs ve tranvayların üzerlerine, otobüs duraklarına ve çamaşıhanelerin (100) duvarlarına asılacak Ayrıca metrolara mavi torbanın içeriğiyle ilgili afişler (300 adet) asılacak.
Radio anonsları

Hazırlanan, ve neyin hangi torbaya atılacağını anlatan 20 saniyelik 8 ayrı anons radyolarda yayınlanmakta. Bu anonslar 6 frankofon 2 falaman radyoda yayınlanıyor. Ayrıca 3 farklı dilde yayın yapan radyoda, yayının yapıldığı dilde (Türkçe, arapça ve ispanyolca) yayınlanıyor.

Bakan Kır;İş kolunu iyi seçmek gerekir

bakankirkadindernegi.jpgBelçika´da diplomalı gençlerin iş bulmada zorlandıklarına dikkat çeken Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, kolay iş için sağlık sektörünü işaret etti.
FEDERAL Hükümet ile bölge hükümetlerin de gündeminde olan ´ işsizlik´ konusu ile ilgili olarak  önemli açıklamalarda bulunan Brüksel hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, gençlere kolay iş bulacakları sektörlere yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.
Türkish Lady Kadın Derneği´ni ziyaret ederek, bir süre Başkan derya Alıç ve yöneticiler ile sohbet eden Bakan Emir Kır;´ Belçika´da gittikçe iş sahaları küçülüyor. Hizmet sektörü öne çıkıyor. Bu bağlamda insanımız iş bulmakta güçlük çekiyor. Bu nedenle kolay iş bulmak için farklı sektörlere yönelmek gerekir. Bakınız Belçika´da bu manada sağlık sektörünün büyük bir iş gücü açığı var. Hastaneler ile çeşitli ünitelerde bugün iş bulmak çok kolay. O nedenle gençlere sağlık sektörünü işaret ediyorum. Daha okul çağında bu alana yönelmek gerekir. Herkese doktor olun demiyorum. Ama hemşerilik, sağlık bakıcısı, doktor yardımcısı gibi dallarda büyük açık var. Ayrıca genç arkadaşlarım illa da kendi mesleğinde iş arayacağına, farklı kurslara giderek, iş bulma şansını artırabilir´ dedi.

Başarı Ön Adları Oldu

 Geçtiğimiz günlerde ilimiz genelindeki okullar arasında yapılan TKY (Toplam Kalite Yönetimi) değerlendirmeleri sonunu ekipler bazında Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi BİRİNCİ olurken,Emirdağ Aziziye İlköğretim Okulu İKİNCİ olmuştu.

Üç'te Üç Yaptılar

Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek lisesi girdiği iki dalda Genç Ekipler ve Kulüpler dalında birinci olurken,Aziziye İlköğretim Okulu'da Geleneksel Yıldızlarda birinci oldular.

 Geleneksel Yıldızlar"Da İl Birincisi Emirdağ

 Geleneksel dalda yapılan yıldızlar kategorisinde, Emirdağ Aziziye İÖO, İhsaniye Ayazini İÖO, Salim Pancar İÖO ve Mareşal Fevzi Çakmak İÖO ekipleri yarıştı.

Tüm ekiplerin gösterisi sona erdi ve jüri heyeti ekiplerin aldığı puanları açıkladı. Verilen puanlara göre,

85.33 puan alan Emirdağ Aziziye İÖO Yıldızlar Geleneksel İl Birincisi oldu.

Emirdağ ekibini, 84.33 puanla izleyen Mareşal Fevzi Çakmak ikinci, 81.33 puan alan Salim Pancar İÖO üçüncü ve İhsaniye ekibi 77.33 puanla dördüncü oldu.

Genç Ekiplerin Gösterisi Beğeni İle İzlendi

 Yıldızlar kategorisinde yapılan seçmeler sonrası Gençler kategorisine geçildi. Geleneksel dalda yapılan gençler kategorisinde, Sultandağı, Emirdağ ve il merkezinden 4 ekip yarıştı. Küçükler ve yıldızlara göre daha profesyonel bir gösteri sergileyen genç ekiplerin oyunları beğeni ile izlendi.

Başhekim Görevine Başladı

Emirdağ Devlet Hastanesi Başhekimi Selami Kılıç’ın istifa etmesiyle boşalan makama yine bir hemşerimiz geldi. Bolvadin Devlet Hastanesinde Başhekim yardımcılığı yapan Hacı Bayram Gürbüz, Emirdağ Devlet hastanesinde görevine başladı.

Görüşmemizde Hacı Bayram Gürbüz “Bu hastane bizim Sağlık işi ekip işi, ekibimiz ile bir bütün şeklinde çalışacağız. Halkımıza 24 saat kesintisiz hizmet vereceğiz. Yetkililerinde desteklerini bekliyoruz. Uzman hekim eksiğimiz var.” Şeklinde konuştu. 7 yıldır Bolvadin de sağlık ocaklarında ve devlet hastanesinde görev yapan Hacı Bayram Gürbüz’e yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Başkan Ak Masa da Halkı Dinledi

Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala 11 Şubat Perşembe Günü saat 09.00 ile 12.00 arasında halktan gelen istek, dilek ve şikâyetleri dinledi.  Halka daha yakın olmak belediyeye işleri dolayısıyla gelemeyen, hatta yurt dışında olan vatandaşlarımız için Perşembe sabahlarını halkı dinleme ayıran Belediye Başkanı Cengiz Pala’ya ulaşmak için (272) 4427801 den 130 u tuşlayarak görüşülebiliniyor.
Belediye Başkanı Cengiz Pala Ak Masa’ya gerek mail yoluyla, telefon yada dilekçe ile başvuruda bulunan vatandaşlarımıza mutlaka geri dönüş yapıldığını ifade ederek, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi  “Vatandaşlarımız, Belediye hizmetleri ile ilgili tüm taleplerini Ak Masa’ya sözlü olarak, dilekçeyle yazılı olarak, birde telefonla yada internet üzerinden mail yoluyla taleplerini iletebilmektedirler.
Vatandaşımız ayrıca taleplerini iletmek için Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden sisteme girerek bize ulaşa bilirler.  Arkadaşlarımız bunlarında takibini yapmaktadır. Buraya gelen tüm talepler, ilgili birime gönderiliyor ilgili birimler çalışmasını, araştırmasını yaptıktan sonra vatandaşımıza mail yoluyla gelmiş ise mail ile telefonla gelmiş ise telefonla yâda gerekiyorsa yazılı olarak mutlaka cevap verilmektedir. Yine Başbakanlık İletişim Merkezi üzerinden  (BİMER) gelen talep varsa da cevap ilgili kişiye iletiliyor.  Bendeniz de ayda birkaç gün periyodik hale getirerek vatandaşlarımızın taleplerini bizzat kendim cevaplamak istiyorum. Ak Masa, vatandaşımızın bir telefon kadar yakınında olan,  ya da telefonla değil “bizzat gelmek istiyorum” dediği zaman bir çay, kahve sıcaklığında her zaman rahat ulaşabileceği bir mekândır. Tüm vatandaşlarımızı belediye hizmetleri ile ilgili taleplerini, tavsiyelerini, eleştirilerini ve beklentileri konusunda Ak Masa’ya çağrıda bulunmaya davet ediyorum.” Dedi.
İlk gün halkın yoğun aramalarından dolayı sevinç duyduğunu belirten Başkan Pala “Gelen telefonlardan genellikle takdir alıyoruz. Dilek ve temennileride hemen talimatımla yterine getirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Başkan Emirdağ’ın En Yaşlısını Ziyaret Etti

Emirdağ Belediye Başkanı, 104 Yaşında Abdullah Gayretlioğlu’nu ziyarete gitti. Emirdağ’ın içinde yaşayan en yaşlı insan sıfatında olan ve halk arasında tenekeci Abdullah ismiyle biliniyor.
Beduizzaman’ında öğrencisi olan Abdullah Gayretlioğlu o günlere ait anılarından bahsetti. Kurtuluş savaşı yıllarını da gören Gayretlioğlu ziyaretinde Başkan Pala “ İnsanlarımız yoğun çalışma temposunda yaşlı ve hastalarımızı unutuyorlar. Biz hem yaşlılarımızın hem de hastalarımızı ziyaret ederek dertlerini dinleyeceğiz.” dedi.

Başkan Pala Umrede

Belediye Başkanı ve beraberindeki kafile Cuma günü ilçemizden uğurlandı.
İkindi namazına müteakip ilçemiz Eski Hastane Önünde toplanan kafileyi Umre yolculuğuna aileleri ve arkadaşları uğurladı.
KAFİLEDE KİMLER VAR?
Cuma günü ilçemiz Eski Hastane Önünden uğurlanan Umre kafilesinde başta ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala, Eşi ve Oğlu Görkem Pala olmak üzere ilçemizin yakından tanıdığı çok sayıda sima da vardı. Bu simalar arasında AK Parti ilçe Başkanı Hüseyin Duran ve parti yönetiminden Sami Demircan ve Güray Tekin bunların dışında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral, muhasebeci Aslan Sayın, sarraf Uğur Çalışkan, Belediye Meclisi Eski Üyelerinden Cengiz Demirkapu, Doktor Birol Konuk ve Diş Doktoru Yılmaz Ulusoy, Eczacı Halil Gül de vardı. Yaklaşık 30 kişiden oluşan Umre Kafilesine bir de Hoca'nın eşlik edeceği öğrenildi.
Kafile ilçemizden ayrılmadan önce yapılan duada ; "Her birimizi birer İbrahim gibi gönder, hanımlarımızı Hacer numunesi olarak buralara geri getir Yarabbi. Evlatlarımızı İsmail teslimiyeti içinde bizlere bağışla Yarabbi. Senin yoluna gelen kardeşlerimizin geride bıraktığı emanetler var . Senin ona bıraktığın evlatlar, çoluklar, çocuklar, anneler, babalar var. Yarabbi sen bize güvenerek o emanetleri bize verdiğin gibi şimdi biz bir haftalık zaman zarfında tekrar o emanetlerin asıl sahibi olan sana emanet ediyoruz, lütfen evlatlarımızı, hanımlarımızı çocuklarımızı biz gelinceye kadar gör gözet Yarabbi. Yine burada ticaretle uğraşan kardeşlerimiz var onların ticaretlerini de sana emanet ediyoruz sen gör-gözet Yarabbi" denildi.
Yapılan duanın ardından kafilede yer alanlar kendilerini uğurlamaya gelenlerle vedalaştıktan sonra otobüse binerek ilçemizden ayrıldılar.
BİR HAFTA KALACAKLAR
Kafilenin Umre ziyaretinin bir hafta süreceği de edinilen bilgiler arasında. 

Başkan Pala'ya, Belediye Meclis Üyesi Savaş Garkın vekalet edecek.

Başsağlığı

Aslen ilçemiz Çaykışla Köyünden olup Belçika'nın gent şehrinde yaşayan Hacı Veli eşi Nazlı Üçkuyulu Hakkın Rahmetine kavuşmuştur. Emirdağ Çaykışla Köyünde kılınacak cenaze namazına müteakip Çaykışla köyü mezarlığına defnedilecektir. Merhumeye Allah’ tan Rahmet kederli ailesine ve yakınlarına Başsağlığı dileriz.

Bbp : "Bizde Rant Yok, Pasta Yok"

Büyük Birlik Partisi Emirdağ  İlçe Başkanı Ramazan Danışan bir basın açıklaması yaptı. Danışan yaptığı açıklamada;

"Son günlerde partimizle ilgili Emirdağ gazetelerinde yapılan haberlerle ilgili basın açıklaması yapma gereğini duyduk. Bazı insanlar önümüzdeki günlerde Büyük Birlik Partisinden istifa rüzgarı başlayacak diye açıklama yaparak gündemde kalmaya bir yerlere yaranmaya çalışmaktadır. Büyük Birlik Partisi İlkeli, seviyeli, dürüst, yerli ve milli değerlere önem veren bir partidir. Her şeyden önce her ne sebeple gelirse gelsin camiamıza gelene kapımız ardına kadar açıktır. Biz gelene git, gidene de kal demeyiz. Bizimle bu kutlu davada mücadele etmek isteyenler her zaman başımızın tacıdır. Açıklama yaparak BBP den istifa ettiğini ve bu istifaların devam edeceğini söyleyen arkadaşımızın yolu açık olsun. Bu arkadaşımız daha üyesi olduğu partiden istifa etmemiş ki bize üye olsun. Üyelik formunu doldurmuş ama, karar alınarak partimize üye olarak kayıt edilmemiştir. Dolayısıyla istifa da etmesi söz konusu değildir. Bize gelince iyi gidince de kötüdür demeyiz. Bize yakışmaz camiamıza yakışmaz. Takdir edersiniz ki Büyük Birlik Partisi kamuoyunda itibarı olan özgül ağırlığı olan bir partidir. Emirdağ'ında partimizi kuralı 40 gün olmasına rağmen kıymetli hemşerilerimiz tarafından olağan üstü bir kabul görmüş hızla büyümeye başlamıştır. Hızlı büyürken insanların ne niyetle geldiklerini anlamak güç olduğundan bu türlü gelip gitmeler olağandır. Bu türlü olaylar bize hiçbir zaman sıkıntı vermez veremezler.Bu insanlar kaç gün partilimiz olmuşlarda yapılan yanlışları görmüşler, buna herkes güler !!!!!!!

"BİZDE RANT YOK, PASTA YOK"

Bbp İlçe Başkanlığı Seçime Karavanla Gidiyor

Yerel seçimler yaklaşırken partiler de seçim çalışmaları için hazırlıklara başladılar.

BBP İlçe Başkanı Ramazan Danışan dün gazetemize yaptığı açıklamada seçim çalışmalarını Almanya?dan geldiği karavanla yürüteceklerini belirtti. Danışan önümüzdeki günlerde karavanın süsleneceğini ve seçime hazır hale getirileceğini belirterek şunları kaydetti

“Niyetimiz köyleri teker teker gezmek. Böylelikle İl Genel Meclis Üyesi Adayı arkadaşlarımız da köylüyle iç içe olacak.Bunu bütün köylülere göstereceğiz. Emirdağ?ın içinde de mahalleleri gezeceğiz aracımızla.

Aracımız 88 model. Almanya’dan Türkiye’ye ben bu araçla geldim. Bu araçla Almanyadan bir haftada geldik. Aracı nerede parke diyorsam adresim orası oluyor.

Aracımız 6 yataklı. İçinde banyosu, tuvaleti, lavabosu var. Seçim esnasında aracımız Emirdağına pek uğramayacağız . Arasıra Emirdağına geleceğiz Emirdağını gezeceğiz sonra 70 köyün tamamını teker teker turlayacağız. Son güne kadar seçim çalışmalarımız sürecek.” dedi.

Seçim çalışmalarının masraflarıyla ilgili sorduğumuz soruya ise Danışan "Bize partimizden bir tek kuruş bile para gelmiyor, biz bütün masrafları kendimiz karşılayacağız." Şeklinde cevap verdi.

Beb'ten Tiyatro Gecesi

BebKısa Adı Beb olan Belçika Emirdağ Birliği 24 Şubat 2012 Tarihinde tiyatro organizasyonu yapacaktır.Gent Türk Tiyatrosu'nun hazırlayıp oynayacağı "AYAR HAMZA" adlı oyuna tüm halkımız davetlidir.Tiyatro severlerin rahatlıkla izleyebilmeleri için giriş ücretsizdir. saat 20.00 de başlayacak program Dendermondsesteenweg 163 Gent adresinde yapılacaktır.

Bekir Kasap Chp'den Aday Adayı

Bekir Kasap2002 Milletvekili Seçimlerinde Yine Afyonkarahisar'da Cumhuriyet Halk Partisi 3. sıra adayı olan Bekir Kasap 2011 seçimlerinde de aday olacağı belirtildi.

Aslen Emirdağ, Salihler köyünden olan Bekir Kasap haziran ayında gerçekleştirilecek olan genel seçimlerde Emirdağlı aday adayları isimleri duyulmaya başlandı. Önceki genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili 2. sıra adayı İsmet Güler'in adaylığının ardından Haziran 2011'de yapılacak olan genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Bekir Kasap'ın milletvekili aday adayı olacağı ifade edildi. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığında evrak kayıt teknisyeni olarak görev yapan Kasap, Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak seçim takvimini beklerken, Cumhuriyet Halk Partisi Emirdağ İlçe Başkanlığı'nın adaylık durumunda destekleyeceği bildirildi.

Belçikalılara Bazı Şeyleri Biz Öğrettik

Hakkı KutluBelçika’ya 1961’de başlayan bir göç hikayesi....
Emirdağ civarından Gent’e ilk göç 1962’de gerçekleşmiş. Gent’e ilk giden Emirdağlı ise Karacalarlı Kötü Ahmet olarak biliniyor. O zamanlar Gent’te 40-50 civarında Emirdağlı varmış. Bugün Gent’teki Türk nüfusunun ezici bir çoğunluğunu Emirdağlılar oluşturuyor. Gent’teki Emirdağlı nüfusu bugün 20 bin civarında. Gent’e ilk gidenlerden biri olan Hakkı Kutlu ile dergimizin yaptığı röportajı yayınlıyoruz :
Hakkı Kutlu kimdir, bize kendinizi tanıtır mısınız kısaca?
1943 Emirdağ-Adayazı Beldesi doğumluyum. 1966’nın sekizinci ayında buraya geldim. İlkokulu bitirdim Adayazı’da. Daha sonra babam okutmaya göndermedi. O zaman rençberlik vardı. Koyun güdeceksin, kuzu güdeceksin diyerek salmadı. Askerden geldim nüfus kağıdımı almadan Belçika’ya gelmek istedim sonrasında dediler ki; nüfus kağıdı olmayınca geçilmiyor dediler, nüfus kağıdını gittim aldım sonra geldim.
Peki Belçika’ya gelme fikri nereden çıktı?
Bize mektup gönderdiler o zaman. Bu mektubu bize buraya gelen Adayazılılar göndermişti. Onlar; Ahmet Uslu, Basri Çetinkaya, Tahir Barlas’tı. Bunlar bizim komşulardı Adayazı’dan. Biz de burada onların yanına geldik. Bunun yanında Ahmet isminde biri de Emirdağ’a mektup gönderiyordu o zamanlar buraya gelin diye. Kötü Ahmet diye bilinir. Belçika-Gent’e Emirdağ civarından ilk gelen Karacalarlı Kötü Ahmet’ti. 1962’de geldi Karacalarlı Ahmet Öztürk (Kötü Ahmet). Bize gelen mektupta buraya gelip iş bulursanız çalışırsınız, iş bulamazsanız geri Türkiye’ye dönersiniz denilmişti. Bir de Pörnekli Halil vardı burada. Hollanda’dan Belçika’ya gelmişti Pörnekli Halil. Toplayıp insanları buraya getiriyordu 1966’da. Onunla gelecektik biz aslında ama onun otobüsünde yer dolmuştu. Bizi ancak bir dahaki seferinde alacağını söylemişti. Biz de bir dahaki seferi beklemeden, (Adayazı yani Pirikli’den 32 kişiydik biz) gelin dedik gidelim dedik Topkapı’ya gidelim oradan birini buluruz dedik. Bu zamana kadar İstanbul’a ben hiç gitmemiştim. Topkapı’ya geldik biz. 30-32 yaşlarında biri bizi Belçika’ya götürmek istedi. 1500 mark istedi her birimizden. Parayı oraya varınca alacağım dedi. Sonra 32 kişi bindik biz otobüse. Adresi verdik biz adama. Adres, “Rue Jorley No 22 , 1030 Brüksel”di adres. Şimdi bu dediğim yerde apartmanlar var. Biz yola çıktık. Hudutları geçtik, Fransa’ya geldik. Fransa’da da polis uyuyormuş biz buradan da bastık geçtik. Sonra Brüksel’e geldik. Brüksel’de şoför bir saat falan aradı adresi bulamadı. Sonra şoför bir taksiciye adresi sordu. Biz de taksiciye baktık taksici polise benziyordu. Korktuk biz polis diye. Sonra şoför bize bunun taksici olduğunu söyledi. Bizi adrese götürdü taksici. Sonra şoför bizi adrese bıraktı biz de parasını verdik. Böylelikle Brüksel’e gelmiş olduk.
Bizi burada karşıladılar evlerine yerleştirdiler Adayazı’dan gelenler. Sonra da onlar o gün için işe gittiler. Bize dışarı çıkmayın kalabalıksınız polisler sizi götürür dediler. O gün biz orada kaldık. Ertesi gün bizim Cin Kadir’le Ateşoğlu geldiler ben onlara haber salmıştım. Bizim 5-6 tane Kutlu vardı bizi seçtiler götürdüler. Bizi Gent’e getirdiler. Gentstraat’a geldik biz burada. O zaman sadece bizler vardık kadın yoktu. Sonra bizim Gede Veli’nin oğlu vardı Hollanda’da o duymuş bizim Gent’e geldiğimizi. O çocuk da burada biriyle kalıyordu Hollanda’da duruyordu. Burada bize bir ev tuttu. Buradaki Belçikalı kadınlardan bize yardımcı olmalarını istemişti. Bize Belçikalılar ev düzdüler o zaman. Böylece buraya yerleşmiş olduk.
Sizin geldiğiniz yıllarda Gent’te ne kadar Emirdağlı vardı tahmini olarak?
O zaman köylerden gelenler vardı 40-50 civarında Emirdağlı vardı hatırladığım kadarıyla...
Buraya yerleştikten sonra ne yaptınız?
Önce ben Brüksel’de bir işe girdim. İnşaatta çalışıyordum. Sonra Yetimoğlu bizi tekrar Gent’e getirdi (Veysel Biçici). Sonra Karacalar’dan Kel Mehmet falan geldi Karaağaç’tan. Sonra biz jelatin fabrikasına girdik. Burada 30 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum. Toplam 35 sene çalıştım Belçika’da. Ben de buraya kardeşlerimi getirdim istekle. O zaman getirmek kolaydı. O zaman iş çoktu. Çalışacak insan arıyordu fabrikalar. Fabrika davetiye çıkarıyordu fabrika işçi olarak getiriyordu Türkleri.
Peki buraya gelirken bir hayaliniz var mıydı?
Hayalim, burada biraz para kazandıktan Türkiye’ye geri dönmekti. Bizden önce gelenler vardı onlar döndüler Türkiye’ye tekrar. Sonra biz dönmeyi düşünürken baktık Belçika paramızı veriyor, somaç veriyor vazgeçtik dönmekten. Buraya ilk Türk aileler 1967’de gelmeye başladı.
O dönemde Belçika’da Türklere bakış açısı nasıldı?
O zaman bize fotoğrafımızı çekecek gibi bakıyorlardı. Seviliyordu Türkler. Markette falan bir şey alacağımız zaman önümüze yığıyorlardı ne varsa.
Burada alışverişlerinizi nasıl yapıyordunuz?
O zaman çok birşey almıyorduk. Patates, soğan gibi şeyler alıyorduk onlar da ortadaydı zaten.
“BELÇİKALILARA BAZI ŞEYLERİ BİZ ÖĞRETTİK”
Banyo, lavabo ihtiyaçlarınızı nasıl görüyordunuz?
Belçikalılar banyoyu bilmiyordu o zamanlar. Biz ilk geldiğimizde leğende yıkanıyorduk. Benim leğen vardı hatıra olarak saklıyorum hala. Belçika’da banyo yoktu. Koca mahallede bir tek tuvalet vardı herkes sıra bekliyordu. Kerkstraat’ta bir tek tuvalet vardı. Belçikalılara taharetlenmeyi falan biz öğrettik. O zaman Belçikalılar sadece tuvalet kağıdı kullanıyorlardı. Yani bazı şeyleri biz öğrettik Belçikalılara.
Bizim geldiğimizde burada firit falan vardı biz kendimiz pişiriyor, kendimiz yiyorduk. Belçikalıların milli yiyecekleri patates vardı bol bol.
“İLK CUMA NAMAZINI KİLİSEDE KILDIK”
İlk Cuma namazını hatırlıyor musunuz? Nerede, nasıl kılmıştınız?
İlk Cuma namazını, kilise vardı o kiliseye gittik, Papaz’a söyledik. Biz bir yer arıyoruz dedik, papaz bize ‘burada kılın’ dedi. Eski kullanılmayan bir kiliseydi. İmamımız da Piriklili Mahmut Hocaydı. Burada vefat edenleri de kendi imkanlarımızla Türkiye’ye gönderiyorduk. Sonradan cemiyet kurduk. 1967-68’de ilk Türk cemiyetini kurduk. Mustafa Sağlam (Başkan Mustafa) diye biri ilk Başkan olmuştu cemiyete. 1975’de şu andaki Merkez Cami’yi aldık. Şu anda o cami de binlerce kapasiteye sahip.
Şu anda Belçika’da okumuş bir yere gelmiş oğlunuz veya kızınız var mı?
Ben fabrikadan emekli oldum. Türkiye’ye her sene gidip geliyorum. İznimi hiç aksatmadım her sene izine gittim Türkiye’ye. Mühendis oğlum var Belçika’da okumuş. Şimdi Kocatepe Üniversitesi’nde (Afyon) ders veriyor. Bunun yanında burada okumuş, okuyan çocuklarım ve torunlarım da var.
Yani bir işçi olarak geldiğiniz Belçika’da şu anda sizin çocuklarınız ve torunlarınız eğitim görüyor iş sahibi oluyor.
Evet, biz buraya bir hayalle gelmiştik ama kaldık. Şimdi çocuklarımız, torunlarımız burada okula gidiyor yani yerleştik buraya.
Hakkı Kutlu’ya dergimize yaptığı açıklamalardan dolayı teşekkür ediyoruz.  Emirdağ Köprü
 

Belediye Azimli Çalışmayla Alınır

Pazar günü ilçemiz Çınar Düğün Salonunda yapılan ve Ceylan Morca'nın kazandığı seçimden önce adaylar birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ilkini Başkan Adayı Halil Aydemir yaptı.
"BİZLER BİRER NEFERİZ"
Aydemir konuşmasında şunları kaydetti : "Sayın Alparslan Türkeş (rahmetli) Dörtyola geldi. Dörtyola bir taksiyle gittik, bir tek taksiyle ve aradan yıllar geçti, biz on kişiyle genel kurul yaptık. Kongre yaptık ama şu anda görüyorum ki ilgi çok çok fazla. Ben sizlerin hepsiyle gurur duyuyorum. Gerçekten çok büyük bir ilgi çok büyük bir kalabalık. Arkadaşlar, biz Milliyetçi Hareket Partisi'nin birer neferiyiz. Ben bir neferiyim. Benim rütbem yok. Ben sadece ve sadece neferiyim. Ve şu anda da hizmete talibim. Konuşmamı çok kısa kesiyorum çünkü yolları gördüm yolların durumu çok kötü. Söyleyeceklerim bu kadar saygılar sunuyorum" dedi.
"BU PARTİYE HİZMETİ KUTSAL SAYANLARI YIPRATMAYA ÇALIŞIYORLAR"
Mimar Halil Aydemir'in ardından MHP İlçe Başkanı Ceylan Morca bir konuşma yaptı. Morca konuşmasında sert mesajlar vererek şunları kaydetti: "Milliyetçi Hareket Partisi'nin olağan kongresine hoşgeldiniz. Öncelikle üç gün önce kutladığımız Milliyetçi Hareket Partisi'nin 43. kutlar, nice başarılı inşallah iktidar nasip olmak şartıyla dilerim. Bilindiği gibi 3 yılda bir olan olağan kongremiz yapılmaktadır. Bu kongrenin de birbirimizi tanımada çok büyük etkisi olmaktadır. Bu kongrede iki aday yarışacaktır. Bu parti içi bir yarıştır. Genel ve yerel seçimlerde bir oy alabilmek için ilçe, belde, köy hatta mezralara kadar ekipler halinde geziyoruz. Sonrasındaki süreçte kendi kemikleşmiş oylarımızı koyup üzerine oy toplamamız gerekirken içimizden birileri kendi egolarını tatmin etmek için sandıkta hiç tereddüt etmeden üç hilale oyunu atan kimseleri kırıp, partiden soğutmak için elinden geleni yapıyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi bir yerlere gelmek istiyorlarsa kongrelerde kullandığımız enerjilerini lütfen genel ve yerel seçimlerde de göstersinler. Bakıyorsun kongrede gece-gündüz çalışıp kendi insanlarımızı yıpratan arkadaşlar normal seçimlerde adayları beğenmez, genel başkanı beğenmez şahsi bir işi görülmemiştir gider başka kapılarda dolaşırlar, kongrelerde acımasızca bu partiye hizmeti kutsal sayan insanları yıpratmaya çalışırlar.
"BU PARTİ KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL"
Saygıdeğer arkadaşlar bu hevesimizi karşımızdaki siyasi partilerle yapacağımız yarışlarda kullanmamız lazım. Bu parti kimsenin babasının malı değil. Bu parti bir fikir partisidir. Bu partinin fikirlerini savunmak asli bir görevimizdir. Değerli dava arkadaşlarım; seçilen yönetim önümüzdeki yerel seçimleri yönetecekler bunun için çok önemlidir. Eğer ki üç hilali bu belediyeye dikmek istiyorsak, elimizden geleni yapmak zorundayız. Biz Emirdağ'da Milliyetçi Hareket Partisi olarak varız. Geçtiğimiz belediye seçiminde 130 farkla ikinci olduk. Gönül isterdi ki MHP'li bir belediyeyle bu kongreyi yapalım ama alınamayacak bir seçim değil. Daha azimli bir çalışmayla bu belediye alınır arkadaşlar. Kıymetli dava arkadaşlarım; konuşulacak o kadar çok şey var ama konuştukça hararet yükselecek, Belediye Başkan adaylığımızda üzerimize gelenler aynı şekilde şimdi de gelmek istiyorlar. Her insanın bir sabrı vardır. Canını dişine takarak bu parti için çalışan arkadaşların şevkini kırmayın. Bu insanlar bize lazım. İki adaylı bir seçim oluyor, arkadaşlar inşallah kazanan Milliyetçi Hareket Partisi olur. Ben Ceylan Morca 15 yıldır aktif siyasetin içindeyim. Üç dönem yönetim kurulu üyeliği yaptım, iki dönem ilçe başkanlığı yaptım, bir defa da Belediye Başkan adayı oldum. Şimdi ilçe başkanlığı için sizin değerli oylarınıza talibim. Aday arkadaşa başarılar diliyorum. Kıymetli arkadaşlar, iki adayı da vicdanınızda tartın kimlik kime layıksa ona kimliğini verin" dedi. Yapılan konuşmaların ardından seçimde oylamaya geçildi.

Belediye Başkan Vekili İbrahim Kızıltoprak

Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'nın, Suriye'ye seminere gitmesi nedeniyle, Belediye Başkan vekili İbrahim Kızıltoprak oldu. Belediye Meclis üyesi olan İbrahim Kızıltoprak 1994 - 1999 yılları arasında Davulga da Belediye Başkanlığı yaptı. İbrahim Kızıltoprak'ın vekilliği haftasonuna kadar devam edecek.

Belediyeden Buz ve Kar Mücadelesi Çalışmas

Emirdağ’da etkili kar yağışları görülmese de zaman zaman yağan kar soğuğun etkisi ile yol ve kaldırımlarda buzlanmaya sebep oluyor. Emirdağ belediye başkanı Cengiz Palanın talimatı ile belediye personeli bugün buzlanmaya karşı çalışma başlattı.

Tuzlama Yerine Solüsyon

Emirdağ’ın işlek cadde ve sokaklarında, halka açık kamusal alanlara yakın yerlerdeki tüm kaldırım ve yollar sülüsyonlandı. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala yaptığı açıklamada “sülüsyon sistemini ilçeler arasında ilk biz kullanıyoruz. Kar ve buzla mücadelede genelde kullanılan tuzlama sistemi asfalta ve parke taşlarına zarar verebiliyor. Sülüsyon sisteminin parke ve yollara bir zararı olmazken 72 saat buzlanmayı önlüyor” dedi.

Uygulamadan Halk Memnun

Buzlanmaya karşı yapılan çalışmadan memnun olduğunu belirten esnaflar ve vatandaş; kış şartlarında en tehlikeli durumun buzlanmadan dolayı, küçük kazalardan doğacak sakatlanmaların önüne geçilmiş olması sevindirici olarak değerlendirdi.

Binali Yıldırım'dan Emirdağ Ziyareti

Emirdağ Dörtyol kavşağı mevkiinde Afyonkarahisar Valisi İrfan Ballkanlıoğlu, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Gömü Belediye Başkanı Hakkı Tekin ve karayolları çalışanları tarafından karşılanan Bakan Yıldırım, çalışmaları yerinde inceledi.

Yıldırım, bir süre rotatif kullanarak, yolda biriken karları temizledi. Kar temizleme çalışmasında rotatifin operatöründen bilgiler alan Bakan Yıldırım, daha sonra temizleme çalışmasına katılan işçilere kendi eliyle baklava dağıttı.

Temizleme çalışmalarının ardından bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, bu kışın oldukça bereketli geçtiğini, her tarafı karın kapladığını söyledi.

Yıldırım, "Özellikle cumayı cumartesiye bağlayan öğleden sonra Emirdağ´dan Afyon´a kadar, Köroğlu Geçidi civarında çok ciddi bir tipi ve kar yağışı oldu. Arkadaşlarımız gece boyunca çalıştılar.

Bir Salı Günüde Böyle Geçti

Emirdağ ilçesinde hayat durma noktasına geldi.
02 Şubat 2010 Salı günü saat 16,00 sıralarında Salı Pazarı olmasına rağmen Cadde ve sokaklar oldukca sakindi.
Bu sakinlikte soğuk havanın etkisi olsada en büyük etken yaşarken fark etmediğimiz,3.Jandarma Er Eğitim Taburunun ilçemizden ayrılması,Meslek Yüksek

Okulunun yarıyıl tatiline girmesi ve tabiki gurbetçilerimizin yokluğu.
Dışa bağımlı ekonomi kendini iyice hissettiryor.
02 Şubat 2010 Salı günü ilçenin Halk Pazarı olmasına rağmen Emirdağ Sokak ve caddeleri adete terkedilmiş şehir görünümüne bürünmüş, yaz aylarındaki dolu günlerini mumla arar olmuş.
İlçemiz ekonomisini canlandırmak için elde bulunan imkanlar en iyi şekilde değerlendirilerek, ilçemiz yaşayanlarını tüketim toplumu yerine üretim toplumu yapmalıyız.
Yetkililere Olduğu Kadar,Vatandaşlarada Görev Düşüyor
Yetkililer Organize Sanayi başta olmak üzere, Meslek Yüksek Okulundaki kapasitenin artırılmasındaki çalışmalarını hızlandırmalı,mikro kredilerle yeni iş yeri açmak isteyenler teşvik edilmelidir.
Çiftcilerimiz rütun üretimlerin yanında alternatif üretimlere yönelmeli, başta ev hanımları olmak üzere mesleği olmayan herkes ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda  açılan kurslara katılarak kendilerini geliştirmelidir.

BİRİNCİ CEMRE DÜŞTÜ

19 Şubat Salı Günü
19 Şubat Salı Günü
Baharın müjdesi cemrenin ilki bugün havaya düşüyor..

Cemre nedir?

Cemre kelimesinin anlamı kor haline gelmiş ateş, köz. Cemre yerine bazen cemile kelimesi de kullanılır. Cemre ya da cemile düşmesi baharın gelmek üzere olduğunu haber verir. Eskiden yapılacak işler buna göre ayarlarlanırdı. Mesela toprak ısınmadan atılan bir tohum yeşermez

Kaç tane cemre vardır ?

20 Şubat Çarşamba
20 Şubat Çarşamba

Üç tane cemre vardır. Bunlar sırayla önce havaya, sonra suya sonra da toprağa düşer. Her cemrenin arasında bir haftalık zaman vardır.

Birinci cemre 19-20 Şubat’ta havaya düşer. İlk cemreyle hava bir miktar ısınır.

İkinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşer.

Üçüncü cemre ise 6-7 Mart tarihlerinde toprağa düşer.

Her cemre düştüğünde sıcaklık biraz daha artar. Bizler de bu ısınmayı hissedebiliriz. Cemre bu ısınma olayının adıdır. Resimlerde de göründüğü gibi aynı yer 1 gün önce ve bir gün sonraki hallerinden belli oluyor.

Birinci Dönem Değerlendirilip, Eksikler Tespit Edildi

memEmirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş başkanlığında,Emirdağ Merkez ve Kasaba 1-8 İlköğretim Okulu Müdürleri ve Orta dereceli okul müdürleri ile 07 Şubat 2011 tarihinde ilçe milli eğitim müdürlüğü toplantı salonunda 2010-2011 eğitim-öğretim yılı birinci dönem değerlendirme toplantısı yapıldı.
Toplantının açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş yaptı.Taş yapmış olduğu konuşmasında;”2010-2011 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi ilçemizde büyük bir sorun yaşanmadan tamamlanmıştır.Aynı azim ve gayretle ikinci dönem için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.Çalışmalarımızda bizlerden yardım ve desteğini esirgemeyenlere, öğretmen,idareci,öğrenci ve velilerimize ayrı ayrı teşekkür ederim”dedi.
Toplantıda,Okulların genel sorunları üzerinde konuşularak tadilat ve onarım ihtiyaçları tespit edildi.
Öğretmen dağılımı konusu görüşülerek ihtiyaç duyulan branşlar not alınarak görevlendirme çalışmalarının yapılmasına,
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan okul denetim raporunun tüm okullarca doldurulmasına,
Toplam Kalite Çalışma süreci oluşturularak zaman çizelgesi doğrultusunda çalışmaların yapılmasına,
2011-2012 eğitim-öğretim yılında okutulacak ders kitabı listelerinin e-okul sistemine girilmesine,
Okul elektrik sayaçlarının tüketim çizelgesinin aylara göre doldurularak  gönderilmesine karar verildi.
Toplantı da Şube Müdürü Emel Kerçin’in Toplam Kalite Çalışması ile ilgili açıklamaları  ile son buldu.

Brüksel Turizm Fuarında Türkiye Tanıtılıyor

Uluslararası Brüksel Fuarı 52.kez düzenlenirken fuarın konuk ülkelerinden Türkiye, dün yapılan açılış resepsiyonu ile standın açılışını yaptı. Türkiye’den çeşitli otel ve turizm acentalarının bulunduğu Türkiye standında Türk Hava Yolları da yer aldı. 
8 Şubat’a kadar sürecek olan Brüksel Turizm Fuarı’nda Türkiye standının tanıtım resepsiyonuna T.C. Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı eşi Zeynep Ersavcı ile yeralırken, T.C. Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy ve Brüksel Hükümeti Bakanı Emir Kır da katıldı.  T.C. Brüksel Büyükelçiliği Turizm ve Kültür Müşaviri Kenzi Güzel Çulhaoğlu standtta gül dağıttı.
Kuşadası Belediye Başkanı M.Esat Altungün’ün de bulunduğu fuarda Türkiye farklı otel, havayolu şirketleri ve turizm acentaları ile tanıtılıyor.

Brüksel yakınlarında iki treninin çarpışması sonucu 18 kişi öldü.


Belçika´nın halle kenitne yakın Buizingen´deki geçiş istasyonunda meydana gelen tren kazası ile ilgili olarak soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor.
Resmi olarak 18 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı,20 kişininde hafif olarak yara aldığı kazada tren kondoktörünün yaşadığı açıklandı.
Belçika´da büyük bir sekteye uğrayan tren trafiği bu sabah tren çalışanlarının aniden greve gitmesi ile tekrar durma noktasına geldi.

Olay yerine çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildiği ve kurtarma çalışmalarının büyük bir hızla sürdürüldüğü açıklandı.
Kar yağışı altında olan Wallon bölgesinde sabah saat 08.30 da meydana gelen tren kazası şok yarattı. Halle'den Brüksel istikametine giden bir tren KRIMIZI ışığı ihlal etmesiile yine Brüksel-Mons istikametine giden bir trenin Halle Tren istasyonunda (Buizingen) kafa kafaya çarpıştıkları belirtiliyor..
Kazaya neden olan trenlerin ´Leuven - Braîne-le-comte ve Quiévrain – Liège´ güzergahlarında seyrettikleri öğrenildi. Meydana gelen kaza nedeni ile ´Brüksel-Mons ve Brüksel-Doornik´ tren  hatlarında trafik akışı durdu.
Kurtarma ekipleri,ağır yaralıların hastaneleri kaldırıldığını, hafif yaralı ve şokta olan yaralılarında spor kompleksinde toplanarak tedavi altına alındığını belirtti. 
Karnaval tatiline giren Belçika´da,sabah saatlerinde gelen tren kazası büyük üzüntüye neden oldu.

Belçika Demiryolları İşletmesi sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada, kazada hasar meydana geldiğini ve bir kaç yaralı olduğunu duyurmuştu.
Kaza nedeniyle Belçika’nın güneyine yapılan tren seferleri ve ardından Brüksel - Paris seferleri de durduruldu.

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

Afyonkarahisar ili ve ilçelerinde bulunan Ayşegül ARSOY YİBO, 75.Yıl YİBO, Kadayifçioğlu YİBO, Emirdağ Perihan Kemal Çuna YİBO, Dinar S.P.K. YİBO, Haydarlı İMKB YİBO, Hocalar YİBO, İhsaniye Atatürk YİBO ve Şuhut Atatürk YİBO öğrencileri kendi emekleriyle ve imkanlarıyla hazırladıkları projelerini Bu Benim Eserim Projesi adı altında Emirdağ Perihan Kemal Çuna YİBO konferans salonunda juri önünde sundular. Projelerin değerlendirilmesinde Özgünlük ve Yaratıcılık, Uygulanabilirlik, Yararlılık, Projenin Sunumu ve Kaynak Taraması değerlendirme ölçütleri olarak alındı. Perihan Kemal Çuna YİBO Müdürlüğü Jüri başkanlığını yürüttü. Jüri tüm YİBOların Fen ve Teknoloji derssine giren Öğretmenler tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonuncunda 75.Yıl YİBO birinci, Ayşegül ARSOY ve Kadayifçioğlu YİBO  ikinciliği, Hocalar YİBO üçüncü,İhsaniye YİBO dördüncü, Perihan Kemal Çuna YİBO beşinci, Haydarlı YİBO altıncı, Şuhut Atatürk YİBO altıncı ve Dinar SPK. YİBO yedinci oldu.

Bu Gurur Hepimizin

11 Şubat 2010 Perşembe akşamı Afyonkarahisar’da aralarında İkbal Termal ve Özdilek gibi önemli işletmelerin sahiplerinin de bulunduğu AFSİAD üyesi 30 işadamının katıldığı toplantıya katılan tek belediye başkanı olan Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA’ ya yapılan övgüler geceye damgasını vurdu.  
Afyonkarahisar Valisi Haluk İMGA, Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü SERTESER, AFSİAD Başkanı Şükrü DEMİRAYAK, İkbal Termalin Sahibi A.Salim PANCAR ve Özdilek’in Sahibi Hüseyin ÖZDİLEK konuşmaları sırasında Emirdağ’da yaşanan gelişmelerden ve Afyonkarahisar’la ilişkilerin güçlendirilmesinden övgüyle söz ettiler.
Övgüler karşısında kürsüye gelen Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA övgü dolu sözlere teşekkür ederek  “Biz yalnızca görevimizi yerine getirmeye gayret ediyoruz. Görevimizi eksiksiz yerine getirirsek ancak Emirdağ ileri gider. Bu konuda da bize en büyük yardımı ilimiz Afyonkarahisar yapacaktır. Ben değerli işadamı kardeşlerime Emirdağ Organize Sanayi Bölgesinden yerlerinizi ayırttınız mı? Diye soruyorum. Çünkü Emirdağ OSB parlayan bir yıldız olacak” dedi.
Kanal 3’ün de Ana Haber Bültenine taşıdığı konuyla ilgili Belediye Başkanı Cengiz PALA “Bu gurur hepimizin. Başta bize hep destek olan yurtdışındaki ve Emirdağ’daki hemşerilerimiz ile Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımız ve tabii ki AK Parti İlçe teşkilatı ile uyumlu ve ortak çalışmamızın eseri ve başarısıdır.” Dedi.


Bu Hafta Bay Çekiyoruz

Afyon süper amatör liginde 11 takımın bulunması nedeniyle her 2 sezonda da takımlar birer hafta bay çekiyor. Ligin 19. haftasında sıra Emirdağ Sporun. Son 3 maçımızın kaldığı süper ligde birincilik kopmuş durumdadır. birinci olan İscehisarın 44 puanı var. Arkasından Dinar spor 31 puanla ikinci durumda , Emirdağ spor ise 29 puanla 3. sırada yer alıyor. ikincilik bizim için uzak görünmüyor. Dinar sporla aramızda 2 puan var ve Dinar Sporda önümüzdeki hafta bay çekecek.
Fakat, sezonu İscehisar spor ile kapatacağız. Ligde birinci sırada yer alan İscehisar Spor bu sezon hiç yenilgisi yok. Bu da gösteriyor ki yükselme maçlarına çıkmamız, matematiksel olarak uzak olmasa da, çıkmamızda  süpriz olacak.
Ligin sonunda yer alan, 17. hafta Emirdağında ağırladığımız Ahmet Paşa spor ise ligden ayrılma kararı aldı. 7 puan ve -28 averajla yüzü gülmeyen Ahmet Paşa spor yetkilileri, Afyon Amatör Spor külüpleri federasyonuna ligden ayrılma kararlarını bildirdiler. Ligde 4 maçı kalan Ahmet Paşa Spor, rakiplerine 3 puan verilecek.

Bu İddia Çok Konuşulur

serkankoyuncu.jpgİlçemiz yerel yayın yapan Emirdağ da Haber Gazetesi Yazı işleri müdürü Cüneyt Gargılı yarın ki gazeteninmanşetinden Serkan Koyuncu Meclis üyesi olmamalı başlığıyla duyuracağı yazısında kesin bir dille Serkan Koyuncu’nun il genel meclisi adaylığından çekileceğini iddia ediyor.

Cüneyt Gargılı kaleme aldığı yazısında gazetecilik hayatım boyunca ilk defa kesin bir dille koşuyorum. Allah utandırmasın ama hisselerime güvenerek Serkan Koyuncu Meclis üyesi olmayacağını iddia ediyorum dedi. İşte o yazı

Neden mi? Yüzlerce nedeni var. Bunların en önemlisi Serkan ismi ilçemizde artık bir markadır Dünya üzerinde en büyük şirketler marka olmak adına milyarlarca dolar yatırım yapmakta bir o kadar da reklama para ayırmaktadır. Ama Serkan ismi bir anda ve kendiliğinden bu ilçede marka olmuştur. Kimsenin hayır diyemeyeceği tek isimdir ve ona inananlar bu ismin yıpratılmaması için eşlinden geleni yapmaktadır. Kısacası en yakın dostları ve arkadaşları seven sevmeyen her insan Serkan’a aynı şeyi söylemektedir. Çekil. Üzerinde özellikle son birkaç gündür inanılmaz bir baskı vardır. Serkan genç başarılı bir o kadar da duygusal bir insandır ve...

Burkaylar İnşaat’tan Emirdağ Belediyesine Ziyaret

Burkaylar İnşaat yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kemal Erdem ve Beraberindeki Emirdağ Şantiyesi Teknik Heyeti, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala’yı ziyaret ettiler.  Olumlu bir hava da geçen ziyaretin ardından Belediye Başkanı Cengiz Pala’nın kendilerine verdiği öğle yemeğine geçildi.  Emirdağ ve Emirdağ Spor’un konu olduğu konuşmada Yaşar Kemal Erdem “Başkanımız Cengiz Pala, Emirdağ için 2 yıl içerisinde müthiş işlere imza attı. İnşallah daha güzel projelere imza atacağını düşüyoruz. Burkay inşaat olarak elimizden geleni, Emirdağ’dan esirgemeyeceğiz.  İleriki günlerde Emirdağspora da sponsor olacağız.” Dedi.
Daha sonra Başkan Pala, Desteklerinden dolayı Yaşar Kemal Erdem’e plaket vererek, teşekkür etti.

Büyük Buluşmaya Hazırız

26 Şubat 2011’de Afyonkarahisar Anemon Otel’de gerçekleşecek olan “Prof.Dr.Esat ERONOĞLU’nun yolunda, 2. Emirdağlılar Dayanışma Gecesi”ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA heyecanını ve memnuniyetini dile getirirken toplantı ile de ilgili kısa bir bilgi verdi.
Cengiz Pala; “Eğitim adamının yolunda Emirdağ için eğitim seferberliği diye çıktığımız yolda bu yıl iş, spor, sanat ve siyaset dünyasının çok değerli isimleri; Dünyanın dört bir yanındaki Emirdağlılar yüreklerinde Emirdağ yangını ile buluşmaya geliyor. Biliyoruz ki hemşerilerimiz yine gücümüze güç katacaklar; yine bize el verecekler; yine kabul ettikleri o kocaman yüreklerine bizi alacaklar. Büyük buluşmaya hazırız.” Dedi.

Buzlu Mhp İGM Aday Listesinden Çıkarılıyor mu?

ysrbuzlu.jpgYaşar buzlu 5 yıl önceki yerel seçimlerde Ak Partiden İl Genel Meclisi üyelliğine 3. sıradan girerek, Afyon İl Meclisinde yerini almıştı.4.5 yıl Ak Parti adı altında hizmetlerde bulunan Yaşar Buzlu, Ak Parti mevcut ilçe yönetimine, rakip grupta yer almış, seçimi kaybetmişti. Arkasından Mhp'den birinci sırayı kesinleştiren Yaşar Buzlu " Yuvama döndüm" deyip İGM 1. sıra adaylığını almıştı. Mhp'nin bu bağlamda birinci sırası kesin çıkarır gözüyle bakılırken, Mhp içinde Yaşar Buzlu'ya tepkilergeldi.

Mhp İlçe teşkilatından resmi bir açıklama gelmedi.Fakat, partililerden edindiğimiz bilgiye göre tepkiler ağır basarak Yaşar Buzlu, birinci sıradan alındı ve kendisine iletildi.

  Yönetimin hangi adayla seçimden rahat çıkacağını istişare ederek birinci sıra adayını karar vereceğini, basını da bu konuda bildireceğini bekliyoruz.

Cahil

Cevher yüküm geldi pazarda
Kimi kulların neden bizarda
Umudum kaldı hep nazarda
Cahilliğim yaktı beni beni

Açtım cevheri nice gösterdim
Her kulun almasını isterdim
Hep mutlu olalım derdim
Cahilliğim yaktı beni beni

Alanda var hele almayanlar
Bu yükü hiç bilmeyenler
İblisten kurtulup gelmeyenler
Cahilliğim yaktı beni beni

Cahil diye hep atıyorlar
İblisten alıp satıyorlar
Azap çukuruna batıyorlar
Cahilliğim yaktı beni beni

Cevher yüküm alan olmaz
Hoş sohbette kalan olmaz
Aşık Halil’de yalan olmaz
Cahilliğim yaktı beni beni

Yazarı:(Gardiyan) Halil SARI

Canlı Yayın Kamera Sistemi Yenilendi

Emirdağ da yaklaşık 4 yıldır canlı yayın kamera sistemimiz hizmet vermektedir. Zaman zaman aksamalar olsa da gurbetteki vatandaşlarımızın bir nebze sıla hasretini gidermek için canlı yayın kamera sistemimizi 25 Şubattan itibaren yeniledik.
24 Saat yayın yapacak yeni sistemimiz 360 derece dönen kameralar kullanıldı. Şimdilik Emirdağ Meydanını gösteren kamera sistemimizde önümüzdeki günlerde Uzun çarşı ve Sebze pazarını da hizmete dahil edeceğiz.
Canlı Yayın Kamera sistemimiz için sitemizin sağ al altarafında bulunna kamera resmine tıklayıp uyarıları dikkate almanız gerekmektedir.  Şimdi kameraya ulaşmak için tıklayınız

Çatılardaki Sarkıtlara Dikkat

Ev ve işyerlerinin çatılarında oluşan dev buz sarkıtları vatandaşlar için tehlike yaratıyor. Çatılardaki karlar yavaş yavaş eriyor. Ancak hava sıcaklığı aniden düştüğü için su birden buza dönüyor. Çoğu kişi, yer yer boyları bir metreyi bulan sarkıtlardan habersiz. Günün her saati sarkıtların altından onlarca kişi geçiyor. Karların erimeye başlamasıyla sarkıtların sayısının daha da artacağı belirtiliyor. Vatandaşların sarkıtlara karşı çok dikkatli olması ve çatı altlarında yürümemesi gerekiyor. Boyu metrelere ulaşan sarkıtların altından geçmek zorunda kalan vatandaşlar belediyelerin önlem almasını istedi.

Cengiz Pala Sevgililer Günü Mesajı

Ak Parti Emirdağ Belediye Başkan Adayı Cengiz Pala'nın sevgililer gününe özel açıklaması " Yüreğinde Sevgi Olmayanlar etrafında rüzgar estiremez tüm sevenlerin Sevgililer günü kutlu olsun. Birlikte nice Sevgi Dolu Emirdağ Günlerine."

Cengiz Pala'dan Teşekkür MEsajı

Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Geçtiğimiz hafta gittiği Belçika gezisinde ziyaretler esnasında desteklerinden dolayı teşekkür mesajı yayınladı.

27/01/2011-01/02/2011 tarihlri arasında Belçikaya düzenlemiş olduğumuz gezide bizleri yalnız bırakmayan ve onurlandıran;

Syn.Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı ve AB Baş Müzakerecisi EGEMEN BAĞIŞ'a

Syn.Brüksel Türkiye Cumhuriyeti BaşKonsolumuz  Mehmet PORAY'a

Syn.Anwers Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolumuz Deniz ÇAKAR'a

Syn. Afyonkarahisar Valimiz İRFAN BALKNLIOĞLU'na

Syn.Emirdağ Kaymakamımız Zekeriya GÜNEY'e

Belçika'daki gururumuz, siyasetçilerimiz;

Syn.Veli YÜKSEL'e

Syn.Resul TAPMAZ'a

Syn.Mahinur ÖZDEMİR'e

Syn.Sait KÖSE'ye

Syn.Sadık KÖKSAL'a

Syn.Güler TURAN'a

Belçika'daki sesimiz, gözümüz, kulağımız Kocman yürekli Emirdağ Sevdalıları;

Syn.Metin EDEER ve Syn.Necati ŞEVİK'in şahsında EYAD'A

Muhteşem bir gece düzenleyerek bizleri biraraya getiren kocaman yürekli Emirdağn Sevdalıları;

Syn.Osman MIZRAK, Syn.Muhammed KAYA, Syn.Mustafa ÖZDEMİR, Syn.Mustafa MORCA,Syn.Aydın DAĞ ve Türk Federasyonu Üyesi ve Gent Belediye Meclis Üyesi Syn.Şaban GÖK'ün şahsında Tüm BELÇİKA EMİRDAĞLILAR BİRLİĞİ'ne
ve
Bizleri misafir eden; özlemle ve sevdayla çarpan kalplerini bizlere açan; sesimize kulak veren; Emirdağ'a yatırım için kolları sıvayan çok değrli iş adamlarımızıa TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİRİM...

CENGİZ PALA

EMİRDAĞ BELEDİYE BAŞKANI

Cengiz Pala, İşçilerden Tam Destek Aldı

Ak Parti Emirdağ Belediye Başkan adayı Cengiz Pala halkla iç içe gezilerine devam ediyor. Muhalif partilerin işçilerin yeri cumhuriyet meydanıdır sözüne işçilerin yanında bir cevap verdi. Olumlu tepkiler alan Cengiz Pala konuşmasında “diğer parti adayının dediği gibi işçilerin yeri Cumhuriyet meydanında beklemek değil, fabrikalardır. Yeni iş sahalarıdır.” Diyen Pala şöyle devam etti.

“Sevgili işci kardeşlerim, ben Ak Parti Belediye Başkan Adayı Cengiz Pala olarak, sözüm senettir. Buna inanın sizleri Cumhuriyet Meydanın da bekletmek veya mal pazarına göndermek için değil. Sizlere iş temin etmek için yola çıktım. Allah’ın izniyle organize sanayiye fabrikaları açmak için ön ayak olacağım. Bunu da iktidarla olan partimle sağlayacağım. Sizlere iş temin edeceğim. Ben işci çocuğuyum, işçinin halinden anlarım, bu gün çalışıp yarın meydanı beklemek yıllardır işçimizin kaderidir. Ben bunu değiştireceğim. Sizin, sonuna kadar yanınızdayım. İşinin aşının ekmeğinin peşindeki herkes benim kardeşim canımdır. “ 

Ceylan Kayalı Şifa Kliniğini Açtı

Operatör Doktor Ceylan Kayalı Emekli olduktan sonra siyasete girmek istedi, olaylar istediği gibi gerçekleşmeyince benim için siyaset geride kaldı diyerek, halkımıza kendi mesleği ile hizmet etme yönünü seçti.

Belediye Rant Tesislerine açtığı klinikte Kayalı ile görüştük. Görüşmemizde Kayalı “Ben halkımıza hizmet etmeyi seviyorum. Bunedenle minyatür bir klinik açtım. Hastalarımdan 20 Tl muayene ücreti alacağım. Kliniğimde küçük cerrahi(Tırnak batması, röntgen, dikiş gerektiren yaralar, küçük kirslerin alınması gibi) müdahaleler yapacağım. İdrar ve kan tahlilleri yapılacak. Enjeksiyon ve pansuman yapılacak, bunların dışında benim yapamadığım müdahaleler içinde en doğru ve masrafsız yolları göstereceğim.

Halkımın 24 saat emrindeyim diyen Kayalı, bana 24 saat ulaşabilirler. Eğer halkımın ilgisi yeterli olursa kliniğimi küçük bir hastaneye çevirebilirim.” Dedi.

Ceylan Morcadan Hastane Ziyareti

Mhp Emirdağ Belediye Başkan Adayı Ceylan Morca, ziyaretlerinin bir ayağı da Devlet Hastanesindeki hastalarımız oldu. Servislerteki tüm hastaları ziyaret eden Ceylan Morca, burada tedavi görenlere geçmiş olsun dileğinde bulundu.  

Morca'nın hastaneye gelerek kendilerini ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten hastalar, "Başkan adayımızın hastaneye kadar gelerek bizlere acil şifalar dilemesini büyük memnunlukla karşıladık. Kendisine teşekkür ediyoruz" dediler.

Hastaların isteklerini dinleyen Ceylan Morca, “başkanlığım döneminde de bu ziyaretlerim devam edecek” dedi.

Ceylan Morca Güven Tazeledi

Ceylan Morca12 Şubat Pazar günü Emirdağ Çınar Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Kongresi'nde kazanan mevcut başkan Ceylan Morca ve ekibi oldu. İki adayın yarıştığı seçimde Ceylan Morca 208 oy alırken, diğer aday Halil Aydemir 68 oyda kaldı. İşte MHP Emirdağ İlçe Teşkilatı'nın yeni yönetimi:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri
1.Ceylan Morca
2.Ahmet Yılmazer
3.Murat Potuk
4.Turgut Sağlam
5.Doğan Dağ
6.V.Mete Uyar
7.Cahit Çivrilli
8.Arif Yeşil
9.Barış Garkın
10.Duran Baykal
11.Musa alkan
12.Habip Şahin
13.Fikri Çolak
14.Korel Köycü
15.Veli Şevik

Yedek Üyeler
1.Neşet Potuk
2.Erol Esen
3.Zafer Er5dönmez
4.Bekir Göktaş
5.Murat Dağ
6.Sinan Çaylı
7.Bekir Çavdar
8.Celal Şahbaz
9.Mevlüt Çevik
10.Hüseyin Çetinkaya
11.Ali Morca
12.Ali Tekin
13.H. Halil Özbel
14.Süleyman Adıgüzel

İl Delegeleri
1.Ceylan Morca
2.Ahmet Yılmazer
3.Murat Potuk
4.Turgut Sağlam
5.Doğan Dağ
6.V.Mete Uyar
7.Cahit Çivrilli
8.Arif Yeşil
9.Barış Garkın
10.Duran Baykal
11.Musa alkan
12.Habip Şahin
13.Fikri Çolak
14.Korel Köycü
15.Veli Şevik
16.Celil Yılmaz
17.Neşet Pıotuk
18.Orbay Divrikli
19.Recep Çelik
20. Musa Çiftçi
21.Nurettin Akkaya
22.Salih Mızrak
23.Ayhan Gül
24.A.Kadir Karaca
25.Erol Esen
26.Cevdet Yönter
27.Ömer Erdik
28.Musa Karamanlı
29.Ercan Aykuş
30.Rüstem Dölek
31.Kamil Çiftçi
32.Gülnay Koyuncu
33.Mevlüt Kızılkaya

CHP de Mehmet Pala Tekrar Başkan

Geçtiğimiz yıl belediye başkanlığı seçimi için başkanlıktan istifa eden Mehmet Pala tekrar başkanlık koltuğuna oturdu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde seçim heyecanı saat 17.30 itibariyle sona erdi. Yapılan seçim sonucunda CHP'nin yeni Başkanı Mehmet PALA seçildi.120 delegenin oy kullandığı seçimde dağılım ise şu şekilde oldu; Mehmet PALA : 76 , Gürsel ERDEM : 43 , GEÇERSİZ : 1. Bu sonuçlardan sonra CHP'de tekrar Mehmet PALA dönemi başlamış oldu.

Chp Seçim Hazırlıklarını Tamamladı

Afyonkarahisar, Emirdağ İlçesinde Cumhuriyet Halk Partisi, Emirdağ da seçime en erken hazırlanan parti olmuş, belediye başkan adayını 6 ay önceden açıklamıştı. Adayımız Mehmet Pala diyen, Cumhuriyet Halk Partisi encümende de hızlı davranmış ilk açıklayan parti olmuştu.

Şimdi ise seçim bürosunu ve seçimde gezecek aracını hazırlayan Chp, normalde 9 Mart olan serbest seçim propagandalarına başladı. Emirdağ, Emniyet müdürlüğü ile görüşen Chp yetkilileri, kısık sesle aracın gün içinde dolaşmasına izin aldılar.

Seçim bürosunu da tutan Chp, Cuma günü partilileriyle açılışını yapacak.

6 parti ve 1 bağımsız Belediye Başkan adayının yarışta bulunduğu Emirdağ’da yerel seçim renkli geçecek görünüyor.

Çiftçi Malları Koruma Altına Alınmalı

Köylerde Çiftçi mallarının korunması üzerine bekçi ve koruma görevlilerinin çalışma esasları ve yapılacak düzenlemeler hakkında İlçe Tarım Müdürlüğü Köy Muhtarlarına bilgi verdi. Yapılan açıklamada; “ 2010 yılı Çiftçi malları koruma bütçeleri ve eklerinin 15 Nisan 2010 tarihinden önce sonuçlandırılıp, bütçelerin hazırlanması, hazırlanan bütçelerin belirten süre içerisinde kaymakamlığa gönderilmesi gerekiyor. Köy şahsi hükmiyeti adına T.C. Ziraat Bankasında koruma hesabı açılması ve çiftçi malları korumasına ait gelirlerin bu hesapta toplanması, yine aynı şekilde giderlerin bu hesaptan yapılması gerekiyor. Bekçi ücretlerinin asgari ücretten aşağı tespit edilmemesi ve sigortasının yatması gerekiyor. Yasak mıntıka kararları tanzim edilirken yasak olan tüm mevkilerin tek, tek mahalli isimleri ile yazılması gerekli. Bütçe ve ekleri tanzim olduktan sonra köyün umumi yerlerine asılması ve askı müddeti(10) gün olacak askıya asma ve askıdan indirme tutanakları şahitlerle beraber mutlaka tanzim edilmeli. Çiftçi Malları koruması yukarda bahsi geçen konulara uyulmadan yapıldığı tespit edilen yerlerde cezai işlem uygulanacağı Emirdağ Köy Muhtarlarına bildirildi.

Çiftçiler Sevinecek

Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney başkanlığında İlçemiz Anadolu Öğretmen Lisesinde Köy Muhtarları ile toplantı düzenledi.
Kayıt Süresi Uzatıldı
Toplantıda İlçe tarım Müdürü Erol Eksik yaptığı konuşmada; “Çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere 2009 Üretim Sezonu Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak analizi Destekleme ödemesi yapılmasına dair Resmi gazetede yayınlanan tebliği okuyarak Köy Muhtarlarına bilgi verdi. ’50 dekarın altındaki tarım arazisinde toprak analizi şartı aranmayacak. Mazot, Kimyevi gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen Çiftçilerin 12 MART 2010 günü mesai bitimine kadar ilçe tarım müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.’
Desteğin Dörtte Biri Emirdağ’ına
Afyonkarahisar genelinde 2009 Üretim Sezonu Mazot, Kimyevi Gübre ve Toprak Analizi Desteklemesi ödemesinde çifçiler 22000000TL yardım alacak. Bu ödemelerin 5367667,45TL’sini Emirdağ’da çiftçilik yapacak vatandaşlar alacak. Rakamlarda gösteriyor ki tarım alanında yapılacak desteğin dörtte birinden fazlasını Emirdağlı çiftçiler alacak. 6738 çiftçi Mazot parası, 6666 çiftçi Kimyevi Gübre parası, 1153 çifçi Toprak Analiz parası adı altında devletten destek alacak.
Çiftcimizde Azalıyor
İlçe Tarım Müdürlüğünün verilerine göre 2010 yılı itibari ile 6738 kayıtlı çiftçi bulunuyor. 2007 yılında çiftçi sayısı 7600 iken 2008’de 7135’e inmiş. Bu verilere göre ilçemizde üç yılda 862 çiftçi çiftçiliği bırakmış durumda.

Çiftçilerimize Müjde!

2008 yılına ait çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine teslim ettikleri müstahsil makbuzlarına ait Hububat Prim Desteklemeleri ve 2008 Yılı Yem Bitkileri Desteklemesi ödemeleri Ziraat Bankası tarafından başlamıştır. Çiftçilerimizin vakit kaybetmeden İlçe Tarım Müdürlüğünden Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi (ÇSK) alıp satmış oldukları ürüne ait müstahsil makbuzları ile beraber Tarım Kredi Kooperatifine başvurmaları gerekir.

           İlçe Tarım Müdürlüğünden bir duyuruda 2008 Yılına ait Toprak Analizi Desteklemesi ve 2009 Yılına ait Sertifikalı Tohum Desteklemesi icmalleri 02.02.2009 tarihinden itibaren köylerde 10 gün süre ile askıya çıkmıştır. Çiftçilerimizin askı kontrollerini yapmaları ve itiraz durumunda İlçe müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir.

Çilli Mahallesi Muhtar Adayı Sabri Kiracı

30 yıldır Çilli Mahallesinde ikamet eden Sabri Kiracı adaylığını açıkladı. Emirdağ Endüstri meslek lisesi Elektrik bölümü mezunu olan Kiracı 1992’den bu yana Konya Caddesinde esnaflık yapmaktadır.

Mahallesine en güzel hizmetleri getireceğini belirten Kiracı ile görüşmemizde “Mahallemizi çamurdan kurtarıp, yolların asfaltlandıracağım. Mahallemizde hiç park bulunmamaktadır. Cumhuriyet Mahallesindeki gibi bir park yapacağız. Yalnız parkımız her zaman halkımıza açık olacak, yaz akşamlarında ailenizle vakit geçirebileceğiniz bir yer olacak. İlçe tarım ve orman şefliğininde desteğini alarak mahallemi yeşillendireceğim.  Yol kenarlarına ağaçlar dikeceğim. Muhtar olduğum gün bilgisayarlı sistemi kurup belgeleri kendim doldurup vereceğim. Mahallelime her zaman kapım olacak, her türlü sorunlarına elimden geldiği kadar ilgileneceğim. 30 yıldır mahallemde eksik gördüklerimi yerine getireceğim. Daha güzel bir Çilli Mahallesi için oylarınıza talibim.”  Dedi.

3 Muhtar adayının bulunduğu Çilli Mahallesi Eski Hamamdan Devlet hastanesine kadar uzanan bölümden oluşuyor. 

Çocuklar Ve Gençler Risklerden Korunacak

Afyonkarahisar il Milli Eğitim Müdürlüğünce Çocuk ve gençlerin risklerden korunmasına yönelik olarak Afyonkarahisar Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet YILDIRIM ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet YILDIRIM toplantı başlangıcında eğitim çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hassas noktalar hakkında duyarlılıklarını belirttikten sonra eğitim çalışmalarının amacı, nerede ve ne zaman yapılacağı, kimler tarafından gerçekleştirileceği diğer katılımcılar tarafından karara bağlandı. Toplantıya Rehberlik ve Araştırma Merkezi Md. V. Nihat İNAN ve Psikolojik Danışman Aysun ADANIR, AKÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Ömer GEÇİCİ, AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KOÇAK ve Araş. Gör. Serhat TOKER, İl Emniyet Müdürlüğü’nden Eğitim Şube Müdürü Atlıhan KOLSUZ, Çocuk Şube’den Kom. Yrd. Ebru TOPBAŞ, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden Fahri KOÇOĞLU ile İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü’nden İsmail KARA katıldılar. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen gençlere yönelik güvenli okul projesi bağlamında bağımlılık ve intihar konularını içine alan eğitim çalışmaları planlandı. Sekretaryasını İl Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı çalışma ile öğrencileri bilgilendirme, öğretmen ve velilerde farkındalığı arttırmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmalarda eğitimci olarak Doç. Dr. Ömer GEÇİCİ, Uz. Psikolojik Danışman Nihat İNAN ve Erden DEDE görev alacaklar.

Çöpler Sınıfına Göre Atılacak

emir kırBrüksel'de kamuya açık alanlarda ayrıştırmayı kolaylaştırıcı çöp bidonları uygulaması başlatıldı. Etterbek’te  6 aylık bir deneme süresinden sonra projenin değerlendirileceği ve uygulamanın Brüksel’in diğer yoğun semtlerine de genişletileceği bildirildi.
Brüksel Hükümeti'nde kamu temizliğinden sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır'ın inisiyatifiyle, Brüksel Temizlik Ajansı, pilot proje olarak Etterbek Belediyesi içerisinde  10  farklı yere (Okullara yakın yerler, Jourdan Meydanı, Fontenay-parkı v.b.)  plastik çöpün ayrı, normal çöpün ayrı atılabileceği çöp bidonları yerleştirdi. Bu bidonlar üzerine hangi tip çöplerin atılabileceğini gösteren bilgilendirici bir  pano ilave edildi. Bidonlar haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma) boşaltılacak. 6 aylık bir deneme süresinden sonra projenin değerlendirileceği ve uygulamanın Brüksel’in diğer yoğun semtlerine de genişletileceği bildirildi.
Place Jourdan'da düzenlenen basın toplantısıyla basına tanıtılan yeni çöp bidonları, ayrıştırmanın zorunlu olduğu Brüksel'de halkın kamusal alanlarda -da çöp ayrıştırmaya duyarlılığı artırmayı amaçlıyor. Bakan Kır “Bölge ve Belediyenin yakın işbirliği  içerisinde çalışmasından duyduğu memnuniyeti” dile getirerek  çöp ayrıştırma kalitesinin artmasının Brüksel Bölgesi’nde toplanan çöpün kalitesini artıracağını” ifade etti.

DAVET

06.02.2010 Cumartesi saat'17.00 de Belçika Gent-Turk Ocagi,dernegimizde dernek yönetim kurulu tarafindan rahmetli Riza Kerman amca ve tüm gecmislermizin ruhuna,kuran-i kerim dinlemeye ve sonrasinda yemegimize tüm vatandaslarimizi bekliyoruz.
GENT TÜRK OCAGI (Sleepstraat 175, 9000 Gent)
YÖNETIM KURULU

Davulga Belediyesi Alt Yapıya Başladı

Belediye başkanı Salih Gündoğan’ın projeleri arasında bulunan alt yapı için çalışmalar başladı. 1955'den bu yana yapılamayan kanalizasyon için seçimden önce “yapılamayan hizmetleri yapacağız” diten Başkan Gündoğan sözünde durdu.
Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel EROĞLU, kasabadaki bu önemli sorunlardan biri olan kanalizasyon için destek olacaklarını söylemişti. Bunun üzerine tüm Davulga’yı kapsayan alt yapı projesi hazırlandı. Çevre ve Orman bakanlığına sunuldu. Yaklaşık maliyeti 950,000 lira tutan proje maliyetinin üçte biri Davulga Belediyesine hibe edildi. Hibenin arkasından ihaleye çıkılarak alt yapı çalışmaları başlamış oldu.
Başkan Gündoğan “ Alt yapıyı hızlı bir şekilde tamamlayıp sonrasında iş kurdan işçi alarak üst yapıyı kendi imkanlarımızla tamamlamayı düşünüyoruz.” Dedi.

Davulga Belediyesinden Yayla Şenliği

Emirdağ Davulga Belediyesi tarafından organize edilerek 26 Mayıs tarihinde 2 gün boyunca yayla şenliği yapılacak.
Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan yapılacak etkinlik hakkında "Yaylalarımız unutulmamış ancak yol olmadığından gitmekte zorlanılan yaylalarımıza yolları yaptık şimdi ise yaşlı insanlarımızın daha rahat çıkacakları ve çıkmaları içinde belediye olarak münübüs seferleri düzenleyerek ayrıca yaylada çöreğiyle pilavıyla ayranıyla ve 2 adet çadır kurarak ayrıca seyyar su deposu yine tesisat döşeyerek bay bayan tuvaletleri yaparak ve tüm yiyecek ve içecekleri belediyemiz tarafından karsılanacak olan yayla etkinliklerinin hepberaber birincisini yaparak her yılda devamını getirerek ve çevremizdende misafirler davet ederek yaylamızın güzelliklerini görmek ve yaşamak istiyoruz yayla etkinliğimize herkes davetlidir.Etkinliğin düzenleneceği yer Kızdoğdu Yaylası olacaktır." dedi.

Davulga'ya Halı Saha Yapılıyor

Davulga Belediyesi Halı Saha yapacak. Davulga Belediyesinden edindiğimiz bilgiye göre, Davulga İlköğüretim okulunun yanına Halı Saha yapılacak.

Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan yapılacak halı saha hakkında " Yurt dışından gelen vatandaşlarımızı, memleketlerinde rahat vakit geçirecekleri ortam oluşturmaya calışıyoruz. Bu yaza nasip olursa bir hal saha birde düğün salonu yapmayı hedefliyoruz. Halı Sahayı önümüzdeki haziran ayına kadar yetiştireceğiz. Halı saha ücreti de çevre halı sahalara göre uygun olacaktır. Muhim olan vatandaşlarımıza hizmettir." dedi.

Demokrat Partinin Adayı Aslan Sayın

İlçemizde 2009 yerel seçimlerinde zorlu yarışta bende varım diyen Demokrat Parti 3 Şubat Salı günü adayımız Aslan Sayın dedi. Yıllardır ilçemizde muhasebecilik yapan Aslan Sayın’ın ismi Mhp adaylığı içinde adı geçmişti.

Fox tv’nin de yakından izlediği adaylık açıklamasının ardından 4 Şubat Çarşamba günüde ilçemiz meydanında Aslan Sayın’la bir röportaj yapıldı. Fox Tv’ye verdiği röportajda Aslan Sayın “Emirdağımız yıllardır göç veriyor. Biz belediye de bunu engellemek için uğraşacağız. Emirdağ’ın kültür merkezine ihtiyacı vardır. Alt yapı sıkıntımız vardır.esnaflarımız vergilerini ödeyemez duruma geldi. Bizim iş alanları oluşturarak, alt yapımızı düzeltmemiz gerekiyor. Bu eksikleri gidermek için Emirdağ’a hizmet etmek için aday oldum.” Dedi.


Demokratik Sol Parti Seçim Bürolarını Açtı

Dsp Emirdağ belediye başkan adayı Avukat İbrahim Çoşkun Özpolat seçim, programına hızlı giriş yaptı. Seçim aracını hazırlatan Dsp, Emirdağ da 2 de seçim bürosunu 23 Şubat Pazartesi günü saat 14:00 açtı. Açılış konuşmasında Özpolat şunlara değindi.

“Emirdağ bizim geleceğimiz, Emirdağ bizim sevdamız, bizim önceliğimizdir. Gençlerle Emirdağ’ın yönetimine talip oluyoruz.

Özlemle andığımız yeşil Emirdağ için ağaç dikme bayramımız olacak. Kadınlarımız bizlerin dayanağı can dostlarımız, onlara yakışır ortamda buluşacakları, el emeği göz nuru işlerinden uygun ortam sağlanılması bizim belediyemizle, şeffaf belediyemizle olacak.
 Projelerimiz Eskişehir büyükşehir belediye Başkanı prof. Dr. Yılmaz Büyükerşan imzalı… Desteğimiz tam, ekibimiz tam, Emirdağ sizin, seçim sizin.”
80 civarında halkın katıldığı açılış konuşmasının arkasından dağıldı.

Destek Sizden,İşcilik Personelden

hem_tadilat.jpgEmirdağ ilçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde (HEM) tadilat ve onarım çalışmaları sürüyor. Emirdağ HEM’i yeni taşınacağı hizmet binasının kalorifer kazanı, çatı tadilatı ve idari odalarının bakım ve onarım çalışmaları sürüyor.
Yerel imkânlarla devam eden bakım ve onarım çalışmalarında, iç kısımların tamamının boya ve badanalarının yapımı, eski kapıların yenilenmesi, elektrik tesisatının yenilerek yeni abone olunması, mutfak duvarlarının karo fayans ile kaplanılması, bilgisayar sınıfları ve idari oda zeminlerinin parke ile kaplanılması, alarm ve güvenlik sistemi, PVC pencerelerin tamiratı, kırık camların yenilenmesi, mutfak dolabı yaptırılması, demir kapıların tadilatı ve boyanması, koridor ve merdivenlere granit döşenmesi gibi onarım işleri yer alıyor.
İŞÇİLİĞİNİ PERSONEL YAPIYOR
Malzeme teminde hayırsever Emirdağ lılar katkı sağlarken, işçiliğin büyük bir kısmı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü personellerince yapılıyor.
Öte yandan binanın karo fayans ve granit döşenmesi ise HEM tarafından Güveççi Köyünde açılan karo fayans kursuna katılan öğrenciler ve kurs öğretmeni tarafından yapıldığı bildirildi.

Digipolis Genç Yetenek Arıyor

Gent ve Anvers büyükşehir belediyesine ait bilişim ve informasyon işleriyle ilgilenen bir kurum olan DIGIPOLIS´in yönetim kurulu başkanı ve informasyondan sorumlu belediye başkan yardımcısı Resul Tapmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

DIGIPOLIS Gent ve Anvers belediyesinin ortak kurmuş olduğu bir kurumdur. Bu kurumun amacı Gent ve Anvers belediyesi, polis teşkilatı ve belediyeye ait yan kuruluşların bilişim teknolojisi konusunda bu kurumları desteklemek ve yeni programlar geliştirmektir. Bunun yanında vatandaşlara hızla gelişen bilişim teknolojisi konusunda bedava kablosuz internet ağını geliştirerek ve yüze yakın noktalarda bilgisayar odaları sağlayarak bu gelişen teknolojiden vatandaşların maksimum faydalanmalarını sağlamaktır.

Bu sektörde genç ve yetenekli gençlere ihtiyaç gün geçtikçe artığını görüyoruz. Bu maksatla hem kurumumuzu daha yakından tanıtmak açısından, hemde gençlerimize uygun iş imkanı sunmak adına herkezi ve özellikle gençlerimizi 3-10-17 ve 24 mart 2011 perşembe günleri saat 15.00´le 21.00 arası iş bulma ve tanıtım günlerimize davet etmek istiyorum.

Adres: Bellevue 1-9050 Gent (Ledeberg)

www.digipolis.be

Doğruların Farklılığı Ve Savurganlık

Çocukluğumun 50’li yıllarında arkadaşlarımla bayram sabahları karşılaştığımızda, birbirimizi ilk defa görüyormuşuz gibi süzerdik. Çünkü kılık-kıyafetimiz her zamankinden farklı olurdu.

Olur-olmaz zamanlarda ayakkabıymış, elbiseymiş alınmaz, mutlaka bir bayram beklenirdi. Varlıklı veya yoksul, hiç farketmezdi.

Kazara ağaca, toprağa sürtünmekten dizleri, arkası yırtılmış pantolonlar ya evde, ya terzide yamanırdı. Kumaşın rengi ne olursa olsun, terzinin vurduğu süvarilik mutlaka siyah olurdu.

Yeni bir ayakkabı, bir elbise bayram gecesi uykumuzu kaçırır, içimizi büyük bir mutluluk kaplardı. Her halde bundan olsa gerek, biz çocuklar için bayram çok anlamlıydı...

İşte o yıllarda, nadiren de olsa yere düşürdüğümüz ekmek kırıntısını alır, öper; kurt-kuş yesin düşüncesiyle yüksekçe bir yere koyardık. Görmemezliğe gelir, geçip-gidersek büyük günaha gireceğimize candan inanırdık. O günün çocukları, buna hâlâ inanırız. Ama daha geniş bir kavramla...

Şimdi, -ekmeği çöpe atmak yanlıştır- sözcükleri doğru olanın yapılması için yeterli olmuyor. Senede milyarlarca dolarlık buğday ürünü, kurda kuşa nasip olmadan çöpe gidiyor.

Bu dini yönden günahtır. Dinimizde günah, yanlışı yapmaktır.
Sosyal yönden de savurganlık, emeğe saygısızlıktır.

Sevap ile günahın karşılığına, doğru ile yanlış sözcüklerini detaylı bir şekilde çocuklarımıza kavratmaya çalıştık. Sokak köpeklerinin bile yiyemeyeceği kadar çok ekmek, börek, pasta, çörek çöp teknelerini doldurduğuna göre bizler başarılı olamamışız.

Büyüklerimiz bize, ”-Günah” veya “-Sevap” dedi mi, bizler yanlışı yapmaz, doğru olanı yapardık. Neden, niçin sorularını sormaz, cevabını birazcık büyüyünce kendimiz bulur, kavrardık.

Acaba, açlıkta terbiye olunca mı emeğe ve ekmeğe saygılı olmayı öğrenecek, savurganlıktan vazgeçeceğiz. Hoş; o zaman zaten savurtturulacak bir şeyimiz kalmamış olacak.

Yüksel ÖNAÇAN

Dostluk Dayanışma Ve Ortak Hareket Projesi

Gömü İlköğretim Okulu

Emirdağ ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçedeki okullar arasında dostluk ve dayanışma geliştirerek , eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla bir proje başlatılmış bulunmaktadır. Bu proje ile eğitim' de iyi örneklerin çoğaltılarak yaygınlaştırılmasını sağlamak, oluşturulan ekipler arasında dostluk dayanışma ve yardımlaşma duygularını kuvvetlendirerek , doğacak sinerjiyi öğretmen, öğrenci ve ailelerine yansıtmak gibi amaçlar yer alıyor. Proje ilçe merkezindeki 7 İlköğretim okulunu koordinatörlüğünde 41 okulun katılımı ile gerçekleştirilecek. İlçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından oluşturulan gruplar kendi aralarında çeşitli projeler üreterek ortak çalışmalar yapacaklar .Bu proje bu öğretim yılını kapsayacak. Proje kapsamın' da yer alan koordinatör okullar şunlardır. Emirdağ İlköğretim Okulu, Aziziye İlköğretim Okulu, İnkılap İlköğretim Okulu, M. Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Şükrü Mola İlköğretim Okulu, Perihan Kemal Çuna Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ve Gömü İlköğretim Okulu okul müdürleri Koordinatör okul müdürü olarak görev yapacaklardır.

Dostluk Macı Yapıldı

Emirdağ İlçe Stadyumunda 3 Şubat Çarşamba Günü saat 14.00 de Emirdağ Spor eski bayan oyuncuları ile Afyon Çimento arasında dostluk macı yapıldı.
Öncede Emirdağ Spor da Oynayan fakat sonra universite kazanıp giden öğrenciler için sömestr tatilinde bir spor etkinliği yapıldı.
Türkiye de çeşitli turnuvalarda dereceye giren Afyon Çimento Spor Bayan Basketbol takımı ile yapılan maç dostluk havasında geçti. 61-55 olarak biten macın galibi Dostluk oldu. Emirdağ İlçe kapalı spor salonunda ilk defa maç yapan Afyon Çimento Spor oyuncuları, "bundan sonra yapılacak dostluk maclarına da seve seve katılırız." dediler.
Emirdağ Gençlik ilçe Spor Müdürü Engin Sayın da "Gençlerimizden gelen her türlü sportif faaliyetlere yardımcı oluyoruz. Eski oyuncularımızdan gelen talebi değerlendirerek bu macı yaptık Dostluk havasında güzel bir etkinlik oldu. Bu tür Sportif Faaliyetlere kapımız açık" dedi.

Dp: Yarışa Geç Başladı Encümeni Erken Açıkladı

Demokrat Parti çalkantılı aday dönemi uzun sürmüştü. Bir çok aday adayının isimleri geçtiği partide 2 Şubat Pazartesi günü adayımız Aslan Sayın demişti. Aslan Sayın, Mhp’den de ismi geçmiş ama Ceylan Morca’nın adaylığı açıklanınca “karara saygılıyım” demişti.

Aslan Sayın, zorlu yarışa geç başlamış oldu. Ama encümenini en kısa sürede uzun soluk da hazırlanmışçasına bir encümenle halkın karşısına çıktı.

İl Genel Meclisi üyelerini de Açıklayan Demokrat Partinin adayları 1. sıra Ahmet Yiğiter - Emekli – Askeri Lise Mezunu , 2. sıra Abdil Keskiner - Esnaf - Lise Mezunu, 3. sıra İmdat Aksoy – Çiftçi’den oluşuyor. Belediye Encümen Listesi haberin devamında…

Dsp Belediye ve İGM Encumenlerini Açıkladı

Demokratik Sol Parti Emirdağ İlçe Başkanlığı 29 Mart 2009 yerel seçimlerine gireceği listesini açıkladı. 2 Şubat Pazartesi günü listeyi tamamlayan Dsp iddialı isimlerle seçime gidiyor. “Halktan yana, Halkla yan yana" sloganıyla seçimlere start veren Demokratik Sol Parti listesi:

DSP Emirdağ Belediye Başkan Adayı:

Av. İbrahim Coşkun Özpolat (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu)

DSP Emirdağ Belediye Meclisi Üyeleri :

Dsp Projelerini Açıkladı

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Demokratik Sol Parti'den Emirdağ Belediye Başkan Adayı olan Av.İbrahim Özpolat projelerini açıkladı.
Özpolat Projelerinde;

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK
Emirdağ Belediyesinin tüm faaliyetleri, gelir- gider hesap cetvelleri, Belediye Meclis Kararları aylık olarak merkeze kuracağımız panolar ve Internet üzerinden halkımıza bildirilecek. Yani; halkımız belediyede ne olup bitiyorsa haberdar olacak. Ayrıca; ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinden, mesleki örgütlerden kendilerinin tayin ettiği temsilcilerden ve mahalle muhtarlarından oluşan bir halk konseyi kuracağız. Bu konsey belediye hizmetlerinden bilgilendirilecek ve görüşleri alınacak. Yani; göreve gelmemiz halinde “ŞEFFAF BELEDİYECİLİK” politikasını yürüteceğiz. Ben ve ekibim bu yola çıktık: tek hedefimiz var; Emirdağ halkımızın hem bizlerle, hem hizmetlerimizle gurur ve güven duymasını sağlanacak.

SOSYAL PROJELER

Emirdağ’ın SOSYAL sorunları var: İçinde, halı saha-çim saha- yüzme havuzu-jimnastik salonun bulunacağı, çeşitli savunma sporları( karate, tekvando. Vb) kurslarının da verileceği bir SPOR KOMPLEKSİ inşa edeceğiz… Bademlik alanı, içinde yürüyüş yollarını tutunda, restoranlara, aile çay bahçesine kadar estetik olarak düzenlenerek piknik alanına dönüştürülecek.

Top