Emirdag Kültür ve Haber Portalı

Köylerimiz

Süzgeç
 • Anneler Günü Coşkuyla Kutlandı

  Emirdağ ilçesi Şükrü Mola İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen “Anneler Günü “ programı coşkuyla kutlandı. Şükrü Mola İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen “ Anneler Günü “ kutlama programına ilçe Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Karaduman, Okul Müdürleri, öğrenci velileri, öğrenciler ile birlikte kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

  Program sunuculuğunu Sınıf Öğretmeni Hüseyin Sağ’ın yaptığı kutlama günü 10 Mayıs 2009 Pazar günü saat 14.00 da başlayan kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı.

  Daha sonra Okul Müdürü Metin Sağlam günün anlam ve öneminin belirten bir konuşma yaptı. Sağlam konuşmasında “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Daire Amirleri, Değerli Misafirler hazırlamış olduğumuz “Anneler Günü “ programımıza hoş geldiniz. Bilindiği gibi Mayıs ayının ikinci Pazar günü, bütün dünyada Anneler Günü olarak kutlanır. İlk kez 1908 yılında Amerika’da kutlanan Anneler Günü, ülkemizde 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Her annenin, kendi yavrusunu canından çok sevdiğini söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Karnında dokuz ay taşıdığı, süt verip altını temizlediği, her türlü bakımını yapıp, başucunda uykusuz geceler geçirdiği yavrusunu her anne hiç karşılık beklemeden sever. Anne sevgisinin gücünü açıklayan bir öykü anlatmak istiyorum:

 • 'Türkü Gecesi' Emirdağ Türküleri İle Şenlendi.

  Türkü GecesiEskişehir Anadolu Lisesi ile Şeker İlköğretim Okulu'nun öğretmen ve öğrencileri ile ortaklaşa düzenlediği yıl sonu etkinliklerden 'Türküler Gecesi' nde davetliler ve öğrenci velileri Emirdağ Türküleri ile çoştu ve neşelendiler.Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen'Türküler Gecesi' nde öğretmen ve öğrenciler,davetlilere Türk Sanat ve Türk Halk Müziğini korolar halinde şarkı ve türküleri sundular.En çok alkışı,Emirdağ Türküsü olan 'Al Fadimem' türküsü aldı.Bu türkü seyircileri çoşturdu.Öğretmen ve öğrenciler, Eskişehir Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Türkmen'in eşliğinde hazırlanarak güzel bir yıl sonu etkinliği gecesi düzenlediler.
  Eskişehir Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Türkmen'de'' Bu yıl sonu etkinliklerimizi güzel bir şekilde hazırlanarak velilere ve davetlilere sunduk.Bu etkinliklerimizi her yıl geleneksel hale dönüştürdük.Öğrenci velilerimiz ve davetliler bu etkinliğimizden çok memnun kaldılar.Bu etkinlikler,Türk Halk ve Türk Sanat Müziği,solistler,efeler ve oyunculardan oluştu.''
  'Türkü Gecesi'ne;Eskişehir Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şükrü Erkoca,okul müdürlerinden Haydar Urfalı,Yüksel Yüksel,veliler ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.Veliler ve davetliler geceden memnun şekilde ayrıldılar.

 • Bir İnkılâp İlköğretim Okulu Klasiği Daha

  Afyonkarahisar ili Dinar İlçesi Fatih İlköğretim Okulu Tarafından İl genelinde düzenlenen 6. Geleneksel Türkçe Şöleni ve şölen kapsamında yapılan Safahat Öyküleri kitabı ile ilgili yarışmaya katılan İlçemiz İnkılap İlköğretim Okulu öğrencileri 2. Ve 3. Sırayı alarak ilçemizin adını tüm afyonkarahisar ve Dinar’a duyurdu . 28 Nisan 2012 Cumartesi günü gerçekleştirilen  Şölene Afyon merkez ve ilçeleri dahil olmak üzere 38 okul ve 243 öğrenci katıldı. Öğrencilere okumuş oldukları kitapla ilgili toplam 60 Türkçe sorusu soruldu. Öğrencilerin bireysel olarak katıldığı sınavda  Birinciiği yine ilçemiz Mithatpaşa İlköğretim Okulunda okuyan ancak Mithatpaşa İlköğretim Okulunun yarışmaya katılmamasından dolayı inkılap ilköğretim okulu ile birlikte giden Yeter Demir, İkinciliği ve Üçüncülüğü ise  İnkılap İlköğretim Okulu Öğrencisi Ferda Kocabaş VE  Sena Velioğlu kazandı.Yarışmada 1.ye notebok ikinciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın verilerek öğrenciler ödüllendirildi.

 • KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE TOPLANTISI

  28 Mayıs Seminer Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele (KADİM) Toplantısı Anadolu Öğretmen Lisesi Konferans salonunda yapıldı. Toplantıya Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Lütfi İhsan Dağ, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdinç Atik, Emniyet Amiri Mehmet Coşkun, Sağlık grup başkanı ve Hastane Başhekimi Selami Kılıç  ve daire amirleri katıldı.
 • Kutsal İttifak Geri Dönecek mi?

  kutsalittifak.jpgEmirdağspor’un bu sezon ki kötü gidişatı üzerine ,mevcut yönetim kurulunun olağanüstü genel kurula gitme kararını aldı. 23 Mayıs 2009 da yapılacak kurulda mevcut yönetim aday olmayı düşünmüyor.Ligi şampiyonun 19 puan gerisinde bitiren Emirdağspor’daki bu düşüş, tribünlere taraftarların gelmemesi gibi sebepler yüzünden, futbol camiası yeni bir yönetim oluşturulması konusunda bazı kişilere teklif götürerek,telkinde bulunuyor.
  Emirdağspor tarihinin en başarılı takımını oluşturarak, “kutsal ittifak” olarak ün salan Kadir BİLAL,Gökhan YÜCE ve Mustafa ÇINAR’a takıma sahip çıkmaları için gerek resmi makamlarca gerek futbolseverlerce sürekli baskı yapılıyor.Sessizliklerini koruyan bu üçlünün,pek çok futbolcuyla temasta olması,üçüncü lige terfi maçlarını izlemeleri, Beşiktaş’lı Orhan ve Eskişehirspor’lu antrenörlerle samimi şekilde Eskişehir’de görülmeleri  yeniden Emirdağspor’a sahip çıkacakları yönünde algılanıyor.Bu hususta net bir cevap alamadığımız üçlünün,hedefsiz bir takımı asla almayacakları,3.lig amacı olmadığı sürece görev kabul etmeyecekleri,hatta hafta içinde Afyondaki spor camiasının yetkili isimlerinin Emirdağ’a gelerek Afyonspor Yönetimini almaları şeklindeki tekliflerini bile geri çevirdikleri biliniyor.Görev alınması halinde Kadir BİLAL’in Emirdağspor Başkanı olacağı,yönetimini Belediye Başkanı Cengiz PALA’nın da fikirleri doğrultusunda şekillendireceği konuşuluyor.

 • Mhp Vekil Adayları Emirdağlılar Vakfını Ziyaret Etti

  Eskişehir MHP milletvekili Adayları  Mustafa DOYUK, Fatimatüzzehra Kıraç, Mehmet Emin Yeşil ve Lütfiye Öztetik Emirdağlılar Vakfını ziyaret ettiler. Ziyaret esnasında Emirdağlılar Vakfı Yönetim Kurulu, Eskişehir MHP İl Başkan Yardımcısı Hayri Birdal, Arge'den sorumlu Ali Orhan da hazır bulundu. Görüşmenin olumlu havada geçmesi iki taraf arasında memnunlukla karşılandı.
  Bu ziyaretleri seçimden sonra da beklediklerini belirten Vakıf Başkanı Opr. Dr. Orhan ÖZKIR konu ile ilgili olarak şunları söyledi: ''Her parti milletvekili adayları,vakfımızı ziyaret ederek Emirdağlılardan destek istemektedirler. Çünkü;  Eskişehir'de 126.000  Emirdağlı var. Emirdağlılar ,Eskişehir'de önemli bir güç oluşturmaktadır. Emirdağlıların desteğini alan parti kazanır. Bu ziyaretinizden çok memnun kaldık ve çalışmalarınızı taktir ediyoruz.''
  Eskişehir MHP Milletvekili adayı Mustafa Doyuk söz alarak şu açıklamayı yaptı: ''Ben Emirdağ ilçesine bağlı Kırkpınar köyündenim. Emirdağlı'ların tam desteğini bekliyorum. Emirdağlıları ziyaretlerim esnasında, bana destek vereceklerini belirtmektedirler ve ziyaretlerimden memnun kalmaktadırlar. Emirdağlılar'ın bana tam destek vereceklerine dair onlardan söz aldığımdan dolayı çok mutluyum. MHP olarak bizde, Emirdağlılar'a her konuda yardımcı olacağız. Çünkü Emirdağlılar, bizden desteklerini esirgemeyeceklerdir. MHP olarak,tüm Eskişehirli'lerin,T.B.M.M ' sinde sesi olacağız,ve sözümüzün arkasında olacağız.''
  Eskişehir MHP Milletvekil adayı Fatimatüzzehra' da söz alarak şu konuşmalara değindi: '' MHP içinde düzgün ve olumlu çalışma yapıyoruz.Eskişehir halkı,bizleri bağrına basmaktadır ve desteklerini bizlere sağlıyacaklarından dolayı çok memnunuz. Eskişehir köylerini,ilçelerini ve Eskişehir içini gezerken, vatandaşlarımızdan çok yakınlıkgörüyoruz. Miletimize güveniyoruz ve Allah'a sığınıyoruz. Mhp üzerinde oynanan oyunları Allah'a emanet ediyoruz. Milletimizin MHP 'yi bağrına basması,bizleri çok duygulandırdı. Bizlerde, vatanımız ve milletimiz için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bu vatanımızın,MHP 'ye çok ihtiyacı var. Ortak paydamız,memleketimizin bütünlüğüdür. Kadınlarımız, sabahları kahvaltılarını dahi yapmadan seçim çalışmalarını yürütmektedir. Hedefimiz, Eskişehir'de MHP 'den 6 milletvekili çıkarmaktır. Çok sayıda kişi bizlere iş diye geliyorlar. Allah izin verirse ve iktidara gelirsek,Türkiye'de iş alanları yaratacağız.''
  Eskişehir Emirdağlılar Vakfı tarafından,Vakfa ziyarete gelenlere Emirdağ bükmesi ve çay ikram edildi.MHP  milletvekili adaylarıda ziyaretten memnun şekilde ayrıldılar.

 • Türkiye'de İlk Defa Hayırsever Bir Bayan Cami Yaptırıyor

  Emirdağ ilçesine bağlı Ekizce köyünden Aynur Eken Köycü,Türkiye'de ilk defa Eskişehir'de cami yaptıran bir bayan olarak tarihe geçiyor.Hayırsever davranışları ile toplum da örnek bir bayan olarak anılan Aynur Eken Köycü, Eskişehir'de günün konusu oldu. Ankara'ya çağrılan Köycü,Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından kabul edildi.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,Köycü'yü bu hayırsever davranışlarından dolayı taktir etti ve başarısını kutladı.Daha sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı da Köycü'yü, Türkiye'de cami yaptıran ilk bayan olmasından dolayı kutladı.
  Eskişehir'de Batıkent Orgeneral Kıvrıkoğlu caddesinde yaptırılan Medine Camisi,720 metrekare üzerine inşaa edilmektedir. 2 katlı olacak caminin temeli bitirilmek üzeredir.Medine Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Aynur Eken Köycü konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: ''Ben maddi olarak camiinin yapılmasında büyük katkıda bulundum Maddi ve manevi yardım yapmayı seviyorum.En büyük amacım;bu camiinin tamamlanarak ibadede hazır hale getirilmesidir.Eskişehir

 • 'Bediüzzaman'ın Emirdağ Yılları' sergisi açıldı

  Barla Platformunca düzenlenen ''Bediüzzaman'ın Emirdağ Yılları'' sergisi,İstanbul Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde açıldı.

  Serginin açılış kurdelesi, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Said Nursi'nin talebeleri tarafından kesildi.

  Said Nursi'nin Barla ve Kastamonu yıllarından sonraki dönemdeki yaşantısını kapsayan sergide, el yazısıyla kaleme aldığı ''15. Şua''nın orijinalı, o dönemden kalma eser ve belgeler, Bediüzzaman ile birlikte o günleri yaşamış önemli isimlerin hayat hikayeleri ve hatıraları, döneme ait gazete kupürleri yer alıyor.

  Sergi süresince Bediüzzaman'ın talebeleri de sohbetlerle, o günlere dair hatıralarını ziyaretçilerle paylaşacak.

  Sergi, 13 Hazirana kadar gezilebilecek.

   

 • 1 Mayıs Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günüdür

  1 Mayıs Afiş1 MAYIS'IN TARİHÇESİ

  1880'li yıllar, ağırlıklı olarak kol emeğinin kullanıldığı ve çalışma şartlarının çok kötü olduğu yıllardı. Küçük çocukların karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate kadar varan iş günleri söz konusuydu.

  Şirketler eşi görülmemiş bir hızla büyürken, işçiler, işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

  1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan Örgütlü Meslek ve Emek Birlikleri Federasyonu "8 saatlik iş günü" mücadelesini ülke geneline yaymak ve işçilerin kararlılıklarını göstermek amacıyla mücadeleyi yükseltti.

  ABD'nin Şikago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırıldı. Aynı kentte, bir fabrikada 8 saatlik işgünü için greve çıkan 1.400 işçi işten atıldı. Aynı tarihlerde greve çıkanlara ateş açıldı ve 4 işçi yaşamını yitirdi.

  Saldırılar, mücadele ateşini söndürmedi, aksine körükledi. ABD ve Kanada'da sendikalar ve diğer örgütlerin yükselttiği mücadele sonucu 1 Mayıs 1886'da yaklaşık 350 bin işçi greve çıktı. Tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu. Tüm ülkede yaşam durdu. İşçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.

 • 1. Yılımızı Kutladık

  Emirdağ.com.tr 1. yıl piknik2007 6 Mayıs Hıdır Ellez günü açtığımız sitemizin 1. Yılına istinaden 18 Mayıs 2008 Pazar günü ekibimiz ve dostlarımızla piknikte toplandık. Ekibimiz olarak Murat Kerçin, Mehmet Bilgin, Yavuz Öztuncer, Yüksel Peker, Murat Şahbaz ailelerimizle birlikte giderken, sitemiz için desteklerini esirgemeyen dostlarımız Halk Eğitim Müdürü Nurettin Diker, Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Serdal Kökçü, Emirdağ Öğretmenevi Müdürü Ersin Arısoy, Emirdağ Lisesi Müdür Yardımcısı Metin Okurlar da aileleriyle katıldılar.  Saat 11:00 de Emirdağ’dan hareket ettiğimiz ekibimizle Tez köyü şehitliğine gittik.  Mangalımızı yapıp uçurtma uçurduk. Çayımızı içip top oynadık. Serdal Kökçü ve Yavuz Öztuncer’den türküler dinledik.  Saat 19:00’da döndüğümüz piknikte aileler arasında kaynaşmalar olurken daha nice yıllara temennileriyle pikniğimizi tamamladık. Bizi kırmayıp gelen tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

  Piknik ile ilgili görüntüler için tıklayınız.

 • 100 Yıllık Çınarın Kökleri Türkeyi'nin Heryerinde

  inkılapCumartesi günü ilçemiz İnkilap İlköğretim Okulu kuruluşunun 100. yılını bir şölenle kutladı. Okulun şu ana kadar 8000 mezun verdiği belirtildi...  Cumartesi günü ilçemiz İnkilap İlköğretim Okulu tarafından okul bahçesinde 100. yıl şenliği düzenlendi.
  Yağmurlu bir havanın ardından serin bir havada gerçekleşen ve arasıra yağmurun atıştırdığı şölene olumsuz hava şartlarına rağmen ilgi yoğundu.
  Akşam saatlerinde başlayan şölene; ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney, ilçe Jandarma Komutanı İnanç Marım ve Eşi, Belediye Başkanı Cengiz Pala ve Eşi, ilçe Milli Eğitim Müdürü Gıyaseddin Taş, Okul Müdürü Mustafa Demir'in yanısıra okulun eski mezunlarından Danıştay Üyesi Hamza Eyidemir, araştırmacı-yazar Halil Erenoğlu ve Adnan Durmaz, diğer okulların müdürleri, İnkilap İlköğretim Okulu'nun eski müdürleri ve mezunları, okulda daha önce çalışmış emekli öğretmenler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
  Şölen ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney'in okula gelmesi ve okulda gezmesinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Şölen Okul Müdürü Mustafa Demir'in konuşmasıyla devam etti. Okul Müdürü Mustafa Demir konuşmasında şunları kaydetti : "Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Daire Amirleri, çok değerli misafirler ve  kıymetli veliler, İnkılap İlköğretim Okulunun kuruluşunun 100. Yılı münasebetiyle hazırladığımız 100. yıl mezunlar şenliğine hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Öncelikle bu anlamlı günümüzde, memleketi mizin değişik illerinden gelerek sizinde bir zamanlar öğrencisi olduğunuz okulunuzun  şenliğine katılıp  bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
  ÇOK SAYIDA İŞADAMI, YÖNETİCİ, BRÜKROT, ÖĞRETMEN, MÜHENDİS, AVUKAT, DOKTOR, SUBAY, SAVCI VE HAKİM YETİŞTİRDİK
  Okulumuz binası ilçe Kaymakamı olan "NURİ BEY"in önderliğinde ilçe halkının katkıları ile 1905 yılında temeli atılmış altı  yıl sonra inşaat bitirilerek 1911 yılında  eğitim ve öğretime hazır hale getirilmiştir. Son Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan okulumuz  İlçemizin  en eski okul olma özelliğine sahiptir. 1911 yılında öğretimine başlayan binanın adı ilk olarak "NUMUNE MEKTEBİ" daha sonra "MİLLİ-ZAFER" adı ile Cumhuriyet dönemine kadar görev yapmıştır. Cumhuriyetten sonra adı "İNKILAP İLKOKULU" olarak değişerek günümüze kadar gelmiştir. 2006 yılında restore edilerek "Korunması Gerekli Kültür Varlığı" olarak tescillenen Okulumuz 2011 yılına geldiğimiz şu günlerde asırlık bir çınar misali 100 yıldır dimdik ayakta kalarak  görevine devam etmektedir. 100 yıl içinde okulumuzdan yaklaşık olarak  8000 öğrenci mezun olarak hayata atılmış ve bu öğrencilerimizin bir çoğu memleketin idare ve yönetiminde çok önemli görevlerde bulunmuş ve halende şu an aramızda bulunan siz  çok kıymetli misafirlerimiz gibi bu görevlerine devam etmektedirler. İsimleri tek tek saymak mümkün değil ama bugüne kadar okulumuzdan yüzlerce işadamı,yönetici ,bürokrat,öğretmen ,mühendis,avukat ,doktor,subay ,savcı ve hakim gibi çok değerli insanlar yetişmiş ve bu insanlar ülkemizin gelişmesi ve  kalkınması için canla başla çalışmış ve çalışmaktadırlar.
  100. yılda büyük bir onurla  okul müdürü olarak görev yapma şansı  bulduğum okulumda daha iyi bir eğitim seviyesine ulaşmak düşüncesiyle Sürekli yenilenmeyi ve kalite kültürünü kendimize  ilke edinmeyi  amaç edindik. Kalite kültürü oluşturmak için eğitim ve öğretim başta olmak üzere insan kaynakları , sosyal faaliyetler,  alt yapı, toplumla ilişkiler ve kurumlar arası ilişkileri kapsayan bir dizi çalışmalar planladık.Bu bağlamda göreve geldiğim Şubat 2010 yılından itibaren özellikle 100. yılında önceden sadece 2 sınıfımızda bulunan teknolojik alet ve ekipman sayısını yaklaşık bir yıl içinde tüm sınıflarımıza kazandırdık. bugün itibariyle 12 sınıfımızda bilgisayar, projeksiyon ve ses sistemi kurulmuş olup 1 sınıfımızda ise bunlara ilaveten akıllı tahta alınarak derslerin çağın gereklerine uygun olarak işlenmesine olanak sağladık.Okullarda  Seviye Belirleme Sınavı  kaygısıyla çoğu zaman ihmal edilen sosyal faliyetlere büyük önem vererek il bazında,ilçe bazında ve okul bazında bir çok etkinliklerde bulunduk.Bu etkinliklere özellikle tüm sınıflardaki öğrencilerimizin katılarak aktif şekilde görev almalarını sağladık. Yine aynı şekilde İl ve ilçe bazında düzenlenen sportif etkinliklere katılarak özellikle Futbol  Basketbol ve Masa tenisi branşlarında  bir çok başarılar elde edip öğrencilerimizi  spora  ve sportif  faliyetlere yönelterek bir takım kötü alışkanliklardan uzak tutmaya çalıştık.Sürekli olarak eğitimde kaliteyi hedefleyen ekibimiz her yıl ilimizim merkez ve tüm ilçe okullarını kapsayan  Toplam Kalite Yönetimi proje yarışmasında Afyonkarahisar il birincisi olarak Yılın En Kaliteli Ekibi seçilmiş ve projemiz ilimizi temsilen bakanlığa gönderilmiştir. Okul altyapı çalışmaları ile ilgili olarak Emirdağ Belediyesi ile işbirliğine gidilerek okulun ön bahçesi şu an üzerinde oturduğunuz bölüm parke taşla kaplatılarak ön bahçe tozdan ve çamurdan kurtarılmıştır.Yine okuldaki kız tuvaletin çökmesi nedeniyle hayırsever vatandaşlara yeniden yaptırılmıştır.
  Büyük Önder Atatürk'ü örnek alan bizler ;Çağa uyum sağlamış, çağı yönlendiren öğrenciler yetiştirmek için kurulan  okulumuzu, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi  daha iyi imkanlarla yetiştirip, düşünce ufku ve yenilikçi ruhu açık Türkiye Cumhuriyetinin çıtasını daha yükseklere taşıyan bireyler olması için  öğretmenleri ve idarecileriyle özverili bir şekilde  tüm azmimizle çalışmaktayız.
  Sayın misafirlerimiz konuşmamı burada sonlandırırken buraya kadar zahmet ederek bizleri onurlandırdığınız için sizlere şenliğimize katkılarından dolayı ise Emirdağ Kaymakamı Sayın Zekeriya Güney'e ve Belediye başkanı Sayın Cengiz Palaya çok teşekür ediyor ve saygılar sunuyorum" dedi.
  "10. YILINDA BÜYÜK ŞENLİK YAPILMIŞTI"
  Mustafa Demir'den sonra ise araştırmacı-yazar Halil Erenoğlu bir konuşma yaptı. Erenoğlu ise konuşmasında, okulun tarihini anlatarak bu okuldan mezun olan ve İstiklal Madalyası olan 35 kişinin bulunduğunu belirtti. Erenoğlu, okulla ilgili 4 yaşındaki bir anısını da anlatarak okulun, 10. yılında çok büyük şenliklerin yapıldığını hatırladığını dile getirdi.
  Sonrasında ise ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala bir konuşma yaptı. Pala, konuşmasında İnkilap İlköğretim Okulu'nun çok değerli insanlar yetiştirdiğini belirterek, çocuklar için yarış atı gibi bir sistemin değil de daha sosyal bir ortamın oluşturulması gerektiğine değindi. Pala, ayrıca Avrupa'da bu tür yapıların kamu kurumu ve müze olarak kullanıldığını belirtti ve İnkilap İlköğretim Okuluyla ilgili de bir projelerinin olduğunu dile getirdi.
  Son olarak ise ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney bir konuşma yaptı. Güney konuşmasında kendisinin bildiği kadarıyla Emirdağ'da iki tarihi yapının olduğunu bunlardan birinin Çarşı Camii diğerinin ise İnkilap İlköğretim Okulu olduğunu söyleyerek katılımcılara hoşgeldiniz dedi ve katılımlarından dolayı da teşekkür etti.
  Konuşmaların ardından sahneye Aşık Yoksul Derviş çıktı. Yoksul Derviş sahnede 10-15 dakika kaldıktan sonra yağmurun atıştırmaya başlamasıyla Yoksul Derviş'in programı sona erdi.
  Yoksul Derviş'ten sonra okulun 8. Sınıf öğrencilerine diplomaları ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney ve Belediye Başkanı Cengiz Pala tarafından verildi. Ardından 8. Sınıf öğrencilerinden bir tanesi bir anaokulu öğrencisine okula başlarken aldığı Türk Bayrağı'nı verdi.
  Sonrasında okulla ilgili şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler eserlerini sahnede seslendirdiler.
  Daha sonra, okulda görev yapmış emekli öğretmenler ve müdürler sahneye çağrılarak emekli öğretmenler ve müdürlere ilçemiz Kaymakamı, ilçe Jandarma Komutanı, Belediye Başkanı ve ilçe Milli Eğitim Müdürü tarafından birer teşekkür belgesi verildi.
  Teşekkür belgelerinin verilmesinden sonra ise program Türk Halk Müziği ve Türk Pop müziği sanatçılarının konserleriyle sona erdi.
  Program esnasında ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala kendilerinin asli görevi olmamasına rağmen ellerinden geldiği kadar Emirdağ'daki tüm okullara Belediye olarak destek vermeye çalıştıklarını dile getirdi. Programdan önce ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney ve Belediye Başkanı Cengiz Pala çocukların isteği üzerine, çocuklar için kağıt imzaladılar.
  Programın sunucularından olan Mehmet Emin Kalender de programda başarılı performansıyla dikkat çeken bir diğer isim oldu.
  Program, halk müziği ve pop müziği konserlerinin ardından sona erdi.

 • 13 Haziran Seçimlerinde Yokum

  Halis KöktenYaşadığımız Belçikanın siyasi krizinde yine derin bir kriz görmekteyiz.
  Flaman bölgesinin bağımsızlık projesi adına öncülük eden demokratik partiler içinde barınan ve aşırı sağ meyilimli politikacıların önüne geçmek güç durumda.
  Bizlerde yeni Belçikalılar olarak yaşamakta olduğumuz bu ülkenin gidişatında söz almalıyız. Kendi enerjimizle bizlerde seçmen olarak önümüzdeki seçimler yoğun bir şekilde katılmamız son derece önemlidir.
  Şahsım adına Sosyalit partisine daha yeni birleşmemle beraber bu yılki seçimlerde katılmama kararı aldım.
  Edindiğim tecrübelerime dayanarak,bu seçimlere katılan tüm siyasi arkadaşlarıImı medeni cesaretlerinden dolayI tebrik ederim.
  Uzun yıllardan beri siz değerli vatandaşlarıma hizmet etmeyi bir kutsal görev edinmekteyim.
  13  Haziran seçim günü bana çok sayıda vatandaşımın  hangi şahıslara oy vermeyi soracağımdan eminim.
   Sizlere bu yılki seçimlerde sosyalist partisinde Brüksel bölgesinde liste başı  Sayın Laurette  Onkelınx, aynı listede aday olan sayın Bakanımız Emir Kir ve Leyla Ertorunu destekleme kararı aldım.
  Bizim içimizden çıkan bu insanları desteklemeleyle iyi bir netice alacağımızı umarken seçimlere katılmanın önemini bir kez daha hatırlatırken tüm vatandaşlarımı cani gönülden selamlarım.

  HALİS KÖKTEN
  Schaerbeek belediye meclis üysei  

 • 14 Bin Büyük Baş Hayvan'a Şap Aşısı Yapıldı

  Veteriner Bekir Şahan emirdag.com.tr

  Emirdağ ilçesi, İlçe Tarım Müdürlüğünce Emirdağ Merkez, Belde ve Köylerinde 14,000 Büyük baş hayvan şap aşışı ile aşılandı. Aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirten İlçe Tarım Müdürlüğü Veterineri Bekir Şahan’dan alınan bilgiye göre;”Emirdağ İlçemiz genelinde başlatmış olduğumuz büyük baş hayvanların aşılanması çalışmalarımızda 14 bin büyük baş hayvanın aşılanması yapılmıştır.Aşılama çalışmalarımız devam etmektedir.İlçemiz genelinde zamanında alınan tedbirler sonucu şap hastalığı görülmemektedir.Hastalık görülmese de bizler önlemlerimize devam edeceğiz.”dedi.

   Şap Hastalığı'na Karşı Önlemler

  Şap hastalığının mücadelesinde alınacak önlemler iki yönden ele alınabilir.

 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız dolayısıyla İlköğretim öğrencileri arasında  düzenlenen şiir yarışmasında 1. olan Aziziye İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Oğuz Kaan DALÇINAR'ın "Atatürk’ün Gençliğe Armağanı" şiiri

  Atatürk çıktı Bandırma vapuruyla yola,
  19 Mayıs 1919’da.
  Güneş doğuyor Samsun topraklarında,
  Kurtuluş Savaşı için temeller atıldığında.

  Bağımsızlık meşaleleri yanıyor Samsun’da,
  Yayıldı dalga dalga bütün Anadolu’ ya,
  Hayallerin gerçekleştiği zamanda,
  Başladı Kurtuluş Savaşımız 1919’da.

  Atam bir güneş gibi doğdu Anadolu’ya,
  Yurdu düşmandan temizlemek için çarpıştı kıyasıya,
  Gönül köprüsü etten kemikten ana vatana,
  Kutsal değerler uğruna, can verdi ulus toprağına.

  Kadın, erkek koştu cepheye,
  Vatan için seve seve can vermeye,
  Hayran oldu bütün dünya Mehmetçiğe,
  Hep birlikte zafer için ölmeye.

  Vatanın namuslu şerefli askerleri
  Düşünmez mi geride bırakıp gittiklerini
  Dünya’da yoktur Türk’ün bir benzeri,
  Alnımızın akıyla kazandık bu zaferi.

  Atatürk’ün ordusu korkmaz düşmandan,
  Mustafa Kemal’di Başkomutan,
  Ulusumuzun güç kaynağı olan,
  Övgü almış bütün cihandan.

  Silahımız yoktu, cephane kıttı,
  Vatan için herkes kanını akıttı,
  Yendi düşmanı önüne kattı,
  Böyle bir savaştan zaferle çıktı.

  Kurtuluşun yegâne temeli,
  Halkın ona olan inancı idi,
  Halkı bağımsızlıkla özdeşleştirdi,
  Her yıl 19 Mayıs’ta yaşanır sevgi seli.

  Gençler coşkuyla kutlar bu bayramı,
  Atatürk’ün gençliğe en büyük armağanı,
  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı,
  Ulusumun en şanlı bayramı.

 • 19 MAYIS COŞKU İLE KUTLANILDI

  Active Image19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor ilçemizdeki kutlamalar saat 09,00 da Cumhuriyet meydanındaki Atatürk anıtına çelenklerin konulması ile başlanıldı.Çelenklerin konulmasından sonra Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.Törene İlçe stadyumunda devam edildi.Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Üzeyir Yörü yaptı.
 • 19 Mayıs Çoşkulu Geçti

  Emirdağ.com.tr 19 MAYIS 2008 GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

  Emirdağ ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı coşku ile kutlanıldı.

  Kutlamalara ilk olarak 09.00'da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin konulması ile başlanıldı. Çelenklerin konulmasının ardından Saygı duruşu yapılarak istiklal Marşımız söylenerek Cumhuriyet Meydanındaki tören sona erdi. Saat 10.00'da Pazaryerinde başlayan programda Emirdağ Kaymakamı, Tabur Komutanı ve Belediye Başkanı Halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar.

  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Emirdağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Karaduman yaptı. Karaduman yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;"Osmanlı Devleti'nin son on yılında, iktidara sahip olan İttihat ve Terakki Hükümetinin liderlerince I.Dünya Harbi'ne girilmesi, büyük kayıplar bir yana, Devletinde sonu olmuştur. Dört yıl süren savaştan yenilmiş olarak çıkan Osmanlı Devleti, 30Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi'ni imzalamak zorunda kalmıştır.

 • 19 Mayıs Gençlik Bayramı Çoşkuyla Kutlandı

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ilçe stadyumunda halk katılımıyla coşkuyla kutlandı. Saat 10:00 da başlayan kutlama töreni programı folklor ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Programın devamında, kros yarışmalarında, yetenek ve beceri yarışmalarında, kompozisyon ve şiir yarışmalarında derece alan öğrencilerimize ödülleri bizzat protokol tarafından özenle verildi.

  Emirdağ stadyumunda, beden eğitimi hocalarının çalıştırmasıyla etkinliğe hazırlanan liseli gençler 19 Mayıs Gençlik Bayramında izleyenlere etkili dakikalar yaşattı. Bu sene tören günü içerisinde hava şartları serin gittiği için öğrenciler, sıcak havalarda yaşadıkları birtakım sorunları yaşamadılar.

  Yaklaşık 7 gün süren çalışamalrın arkasından hazırlanan törenin yöneticisi Emirdağ Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Yavuz Öztuncer yapmış olduğu acıklama da " yoğun bir tempo ile diğer öğretmen arkadaşlarımla 15 gün çalışarak 6 kareografi hazırladık. Bu çalışmalar esnasında sabırla calışmalarını devam ettiren öğrencilerimize gösteriyi hatasız yaptıkları için teşekkür ediyorum." dedi.


  10:00 da başlayan kutlama, bando eşliğinde tören geçitiyle saat 12:00 da sona erdi.
 • 19 Mayıs Gençlik Bayramı Resepsiyonuna Yoğun İlgi

  19 Mayıs ResepsiyonTC Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy, eşi  Ayşegül Poroy 19 mayıs Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile Büyükelçilik toplantı salonunda bir resepsiyon vererek gençleri, büyükelçilik mensuplarını ve sivil toplum örgütü temsilcilerini bir araya getirdi.

  Resepsiyonda Başkonsolos Mehmet Poroy ve ardından Büyükelçimiz Murat Ersavcı birer konuşma yaparak gündem hakkında duygu ve düşüncelerini aktardılar

  19 Mayıs münasebeti ile  Mehmet Poroy ile eşi Ayşegül Poroy´un verdiği resepsiyona, başta TC Brüksel Büyükelçisi Nazif Murat Ersavcı, olmak üzere AB nezdinde Büyükelçi Selim Kuneralp, Büyükelçilik müsteşarları Can İncesu, Korkut Tufan, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, muavin konsolos Gamze Algün, Din İşleri Müşaviri Prof Dr. Halife Keskin, Basın Müşaviri Azmi Aydın, Eğitim Müşaviri Saliha Eker, Emniyet Müşaviri Dr.Tufan Savaş Yücel, Askeri Ataşe Kurmay Albay Yaşar Öztürk, Belçika siyasetinde aktif temsilcilerimizden Brüksel bölgesi hükümeti bakanı Emir Kır, Flaman bölgesi milletvekili Fatma Pehlivan, Güler Turan, Brüksel bölgesi milletvekili Mahinur Özdemir, Brüksel Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, Saint-Josse belediye başkan yardımcıları Nezahat Namlı, Schaerbeek belediye meclis üyelesi Derya Alıç, Türk Federasyon Genel Başkanı Mithat Öztürk, Avrupa Türk Federasyonu Belçika temsilci Zeki Yarol, Tösed başkanı Vakur Dağdeviren, Flat başkanı İbrahim Kaya,Av. Kürşat Bilge, STÖ temsilcileri, Basın Mensupları  ve Türk Üniversite Öğrencileri katıldılar.

 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Törenlerle Kutlanıldı

  Büyük Önder Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıp kurtuluş meşalesini yakışının 93. yıldönümü Emirdağ'da törenlerle kutlandı.

  Hükümet Konağı önündeki tören Atatürk Anıtı'na Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'nün celenkinin Atatürk Anıtı'na konulmasıyla başlayan tören daha sonra METEM bahcesinde devam etti.

  METEM bahçesinde yapılan törende Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Engin Sagın yaptı.Saygın konuşmasında:"Bugün, 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından yakılan milli mücadele meşalesinin yıldönümünde ve Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günüde bir araya gelmiş bulunuyoruz.
  Türk İstiklâl tarihinde hayatî bir dönüm noktasını ifade eden 19 Mayıs, günümüz ve geleceğimiz bakımından da çok önem arz eden bir hareketin başlangıcıdır. 19 Mayıs'ta alevlenmeye başlayan milli bilinç, kısa süre içinde dalga dalga bütün Anadolu’ya yayılmıştır.

 • 2007-2008 Sezonu 202,750 YTLYE Mal oldu

  emirdagspor logo
  2007-2008 sezonu Emirdağ spor tarihinde en çok masraf edilen yıl oldu. Dışarıdan getirilen tüm futbolculara verilen aylık maaş ve primler dışında ev tutuldu. Aşçı  tutuldu. Otellerde kamplar yapıldı. Her şey 3. Lig içindi ama olmadı. Bununla birlikte toplam sezonun maliyeti 202,750 Ytl çıktı. Futbolcu ve antrenörlere sezon boyunca 133,000 Ytl verilirken, kamplar, yemek , konaklama ve lisans bedeli olarak 69,750 Ytl oldu. Buradan çıkarılacak sonuç ise “kuyma ile kuyu suyunun dolmayacağı”, yani alt yapıdan gelmeyen futbolcunun hem masrafı hem de uyum sıkıntısı olacağından masraflar masraf üstüne olacağıdır. Peki şimdi ne oldu dışarıdan gelen antrenör ve futbolcular evlerine döndü, önümüzdeki sezon yoklar bize kalan gecen yılda aldığımı bir süper lig kupası ile masraflar. Umarız bundan daha temkinli olur alt yapımıza önem veririz.

 • 2008 Hayvancılık desteklemelerine Başlandı

  M. Serdar Lökçü

  Hayvancılığın Desteklenmesi hakkındaki 2008/13489 sayılı bakanlar kurulu kararı 15/04/2008 tarihinde 26848 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

            Kaliteli kaba yem üretmek amacıyla yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanacak tebliğde belirlenecek kriterler çerçevesinde, üretim yaptıkları Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazileri üzerinden, yapay çayır-mera ve çok yıllık yem bitkisi ekilişlerinde ilk yıl için, tek yıllık yem bitkileri ekilişlerinde ise üretim yaptıkları yıl için, ürünü hasat etmeleri kaydıyla dekar başına aşağıda belirtilen birim miktarlarda ödeme yapılır.

  Bu kapsamda İlçe Tarım Müdürlüğümüz 2008 yılı yem bitkileri ekilişlerine ait başvuru dosyaları alımına başlamıştır. Çiftçilerimizin İlçe Tarım Müdürlüğüne gelerek ÇKS (çiftçi kayıt sistemi) ve Yem Bitkileri dosya alımı ve kabulünü yaptırmaları gerekir.

  Daha Önce 2008 yılına ait Sertifikalı tohumluk veya Sigorta için dosya yaptıranların sadece Yem bitkileri dosyası yaptırmaları yeterli olacaktır. ÇKS leri daha önce yapılmıştır. Destekleme miktarları haberin devamında...

 • 21 Mayıs Konserden

  21 Mayıs Çınar Düğün salonundan konseri kacıranlar 1 kez daha pişman olmasın.Bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin. Büyük Boyutu için Videolar Bölümüne Bakınız.

 • 25 Dev Adam Sertifikalarını Aldı

  Sample Image 2006-2007 yılı 5 inci kış dönemini tamamlayan 12 Dev Adam Basketbol Okuluna katılan 25 öğrenci Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde yer alan okul Türkiye’de ilçe bazında sadece Emirdağ’da faaliyet göstermektedir. İlçemizde Basketbol Antrenörü Engin SAYGIN koçluğunda basketbol sevgisi alan 7-14 yaş arası öğrenciler 8 aylık çalışmanın sonucunda 27.05.2007 günü kurs bitiminde hünerlerini ailelerine de sergilediler.
 • 4 Yol Temmuza Bitiyor

  Nursoy inşaat- Ayhanlar inşaat ortak girişimi ile yapılan yolun Emirdağ çifteler arasının bölünmüş olarak 2012 yılında tamamlanacağını, Emirdağ – Dörtyol köprüsü- Çifteler tarafının da 2013 yılında bitirileceği, şu an için çalışmaların, Emirdağ girişi ile Dörtyol köprüsü arasında hızlı bir şekilde devam ettiği ve Temmuz ayına kadar bu kesimin bölünmüş yol olarak tamamlanacağı, Dörtyol köprüsünden – çifteler yönünde de çalışmaların proğramda gerektirdiği şekilde devam ettiği firma yetkililerince belirtilmiştir. Karayolları kontrollük personelininde de kaliteli ve hızlı bir imalat düşüncesi altında, yolun bitirilmesi için büyük gayretler ve özveri içerisinde olduğu gözlenmiştir.

 • 4. Gurbetçi Şöleninde Gülay ve İsmail YK Geliyor

   Daha Önce sitemizde duyurduğumuz gibi Active Image27 Temmuz 2007 tarihinde yani seçimden sonraki ilk Cuma yapılması düşünülen 4. Gurbetçi şöleni hakkında Emirdağ Belediyesi ile görüştük.Yekililer Ulusal sanatçılardan Türk Halk Müziği Sanatçısı Gülay, Fantezi Müziğin popüler ismi İsmail Yk. ile anlaşma sağlandığını belirttiler. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine havai fişek gösterileri olacak. Şölene yerel sanatcılarda katılacak. Yine Ücretsiz olacak olan şölene tüm halkımız davetlidir.

 • 40 YILLIK BİRİKİME 40 KİŞİ GELDİ

  Active Image   Emirdağ Belediyesinin Gençlik Haftası münasebetiyle düzenlediği şölenin 3. gününde “Atatürk ve Gençlik” konulu konferans Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Halil BUTTANRI tarafından verildi.Akademisyenlik hayatı 40 yıl olan BUTTANRI'yı dinlemeye 40 civarında vatandaşın katılması kültürel faaliyetlere ilgisizliğimizi bir kez daha ortaya koydu. Konferansa Kaymakamımız G. Osman Bilgin, Emirdağ Bld. Başkanı L.İhsan Dağ, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Coşkun, ...
 • 5/A'DAN ÖNEMLİ BİR BAŞARI

  Mustafa Demir emirdag.com.tr

  Milli Eğitim Müdürlüğü EDEP bürosu tarafından İl genelinde 30 Nisan 2008 tarihinde yapmış olduğu” İl Geneli Seviye Tespit Sınavı” sonuçları açıklandı. Açıklanan resmi sonuçlara göre, Emirdağ ilçesinde bulunan Mithat Yaşa ilköğretim okulu 5/A Sınıfı öğrencileri büyük bir başarı gösterdi.

        Yapılan sınava Afyonkarahisar ili 5. sınıflardan toplam 11145 öğrenci katıldı. Açıklanan sınav sonucuna göre;”

  Emirdağ Mithat Paşa ilköğretim okulu 5/A Sınıfı öğrencisi Merve EDEER 11145 öğrenci arasında il ikincisi, aynı okul ve sınıftan bir başka öğrenci Onur YÜCE ise il beşincisi olarak büyük bir başarıya imza attılar. Ayrıca ilçe sıralamasına göre ise 1.2.6.7.9.11 ve 12.sıradaki öğrenciler Mithat Paşa ilköğretim okulu 5/A Sınıfının öğrencilerinden çıkmıştır.

 • 7. EKip Genel Kültür Sınavı Yapıldı

  7 Ekip SınavEmirdağ Kültür ve Sanat Merkezi' nde 14 Mayıs Cuma günü saat 11:00 de, "İlköğretim Okulu Müdürlerinin Dostluk Dayanışma ve Ortak Hareketi" adı altında, Afyonkarahisar konulu Genel Kültür Yarışması düzenlendi. Bu ortak hareket 7. EKİP proje kapsamında gerçekleşti. Yarışma programına İl Milli Eğitim üzerinden 34 Okul Müdürü katıldı. Emirdağ Okul Müdürleri, Bayat Okul Müdürleri ve Afyonkarahisar' dan 10 Okul Müdürü Dostluk ve Dayanışma için programa katılarak ortak harekette bulundular.

  Afyonkarahisar valiliğinin onayı ve izniyle düzenlenen bu "Dostluk ve Ortak Dayanışma Projesi" başlıklı Kültür Yarışmasında amacın hem öğrencilerin bilgilerini ölçmek ve tazelemek hem de öğrencilerimizin diyer ilçe ve ilden katılan öğrencilerle birlikte örnek bir birliktelik, dostluk mesajı vermek olduğunu anlıyoruz.

  Bu yarışmaya altı okul katıldı. Bu okullar Emirdağ ilçemizden; İnkılap İ.Ö. Okulu, Mithatpaşa İ.Ö. Okulu, Davulga' dan; Davulga İ.Ö. Okulu, Bayat' dan; Bayat İ.Ö. Okulu, Afyonkarahisar' dan; Toki İ.Ö. Okulu ve Değirmenayvalı İ.Ö Okulu katıldı.

  Afyonkarahisar Genel Kültür Yarışmasında Emirdağ ilçemizden; İnkılap İ.Ö. Okulu birinci, Afyonkarahisar' dan; Toki İ.Ö. Okulu ikinci ve yine Emirdağ ilçemizden; Mithatpaşa İ.Ö. Okulu üçüncülük derecelerini almaya hak kazandılar. Diyer okullar ise; Davulga İ.Ö. Okulu dördüncü, Atatürk İ.Ö. Okulu beşinci ve Değirmenayvalı İ.Ö. Okulu altıncı oldu. Yarışmada birinci olan İnkilap İ.Ö. Okuluna, Emirdağ İlçe Kaymakamı Zekeriya GÜNEY birincilik plaketi verildi. Toki İ.Ö. Okuluna ikincilik paketini Bayat Kaymakamı Fatih KAYA, Mithatpaşa İ.Ö. Okulu üçüncülük plaketini Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA verdi.

  Yarışmanın jürileri; Ulaş KARAKAYA, Ebru KARTAL, Özge ÖZTÜRK, Sema ESAN. 7. EKİP' in ekip lideri; Nihat SELEK ve sunuculuğunu Teslime KAYA' nin yaptığı yarışma programı saat 12:00 da sona erdi.
 • 7. Grup Okul Müdürleri Toplandı

  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce geçen eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulan “İlköğretim Okulu Müdürleri Dostluk ve Dayanışma Projesi “

  kapsamındaki 7. gurup İlköğretim Okulu Müdürleri Emirdağ’da bir araya geldi. İlköğretim Okulları arasında dostluk ve dayanışmayı sağlayarak eğitimin kalitesini artırmak için uygulamaya konulan proje kapsamında Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 7.gurup olarak adlandırıldı. Bu guruba dâhil Afyonkarahisar dan 11 İlköğretim Okulu Müdürü, Bayat İlçesinden 5 İlköğretim Okulu Müdürü ve Emirdağ İlçesinden 18 İlköğretim Okulu Müdürü olmak üzere toplam 35 İlköğretim Okulu Müdüründen oluşuyor. Aziziye İlköğretim Okulunda bir araya gelen Okul Müdürleri ile Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ve Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş ile bir toplantı yaptılar. 7. gurup Okul Müdürleri daha sonra Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergisini gezdiler. Öğle yemeği için Hamzahacılı Köyüne Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Emir Kadir Köksal’  ın davetlisi olarak giden guruba güveç ve Emirdağ yoğurdu ikram edildi.  

   

 • 9. Anketimiz Açıklandı

  9. Anket

  Sigara yasağının başladığı şu günlerde “Sigara yasağı kapsamının genişletilmesini nasıl karşılıyorsunuz?”  Anket sorumuza halkımızın %72 si yasağı destekliyorken %22 si yasağa karşı ve %6 da yasak hakkında bir fikrim yok demiş. Anket sonucuna göre sigara yasağı yerinde olmuş ki halkımızın %72 si yasağı destekler durumda, umarız bu yasak için geri adım atılmaz. Yeni anketimiz ise 5. Gurbetçi Şölenine gelmesini istediğiniz sanatçılar hakkında.  2 sanatçının geleceği şölene istediğiniz sanatçıları destekleyebilirsiniz.

 • 92.Yıl Coşkusu

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm Türkiye'de kutlamalarla sürüyor. Emirdağ'daki törenler 19 Mayıs 2011 Perşembe Günü Emirdağ Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan çelenk töreniyle başladı. Emirdağ İlçe Stadyumu'nda devam edilen bayram programında öğrenciler tarafından hazırlanan sunumlar dikkat çekti. Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Emirdağ İlçe Jandarma Komutanı J.Üstteğmen İnanç Marım, Emirdağ Belediye Başkan vekili Kadir Bilal ve daire amirlerinin katıldığı törende Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı.

  Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren eserlerin okunduğu programda Afyonkarahisar'da çeşitli etkinliklerde başarı sağlayan öğrencilere ödülleri verildi. Emirdağ METEM ve Emirdağ Cumhuriyet İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin oyunları büyük ilgiyle izlendi. Emirdağ Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi öğrencisi Demet Değişmen tarafından okunan Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor adlı şiir büyük alkış aldı. Öğrenci grupları tarafından yapılan gösteriler sonunda izleyiciler, öğrencileri ayakta alkışladılar.

 • AB Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

  europeparlament.jpg

  Avrupa Parlamentosu Toplantılarına ev sahipliği yapan Belçika’nın Başkenti Brüksel’deki AB Parlamento ve Komisyon toplantılarının yapıldığı Rue de la Loi caddesindeki binalar bugün kapılarını vatandaşlara açtılar. Her yıl olduğu gibi bu sene de kapılarını 9 MAYIS ta ziyaretçilere açılan parlamento binalarını Havanında açık ve güneşli olması sebebi ile çok sayıda kişi ziyaret etti.

  Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya ve diğer yakin ülke vatandaşlarının yani sıra ülkede yasayan

  Belçikalılarda katıldılar. Komisyon toplantılarının yapıldığı salonlarda komisyon toplantılarını izlediler, Parlamentoda temsil edilen partiler önümüzdeki 7 Haziranda yapılacak seçimlerle ilgili Vatandaşlara partileri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Broşürler, el kitapçıklarının yanında parlamenterlerin tanınıp tanınmadığı ile ilgili vatandaşlara sorular soruldu.
 • Adaçal Kireç Yeni Fabrikasını Tanıttı

  adacal kirecEmirdağ Adaçal Endüstriyel Mineraller Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından ilçemiz protokolüne bir tanışma daveti verildi.
  Düzenlenen davete Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, ilçe Emniyet Müdürü İsmail Terzi, ilçemiz Vergi Dairesi Müdürü Necmettin Aydın, Gömü Belediye Başkanı Hakkı Tekin, Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan, Ticaret Odası Başkanı Abdil Demiral, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü ve bir grup davetli ile bazı şirket yöneticileri katıldı.
  Saat 12.45 civarında başlayan programda önce şirket müdürü tarafından davetlilere şirketin şu anki durumu anlatıldı.
  TÜRKİYE'DE İLK DEFA ADAÇAL ÜRETECEK
  Şirket Müdürü Muharrem Kaplan şu anda Adaçal'da 105 personelin istihdam edildiğini belirterek şirketin Türkiye'de ilk defa PCC üretimine başlayacağını belirtti. PCC'nin çok önemli kimyasal bir madde olduğunu belirten Kaplan, bu maddenin daha önce Türkiye'de üretilmediğini ve ilk olarak Adaçal tarafından üretileceğini belirtti. Kaplan, bu maddenin daha önce Türkiye'ye ithal edildiğini ve Türkiye'deki firmaların ihtiyaçlarını bu şekilde karşıladıklarını belirtti. Adaçal'ın bu maddeyi üretmeye başlamasıyla beraber yurtdışından artık bu ürünün ithal edilmeyeceği de belirtildi. Türkiye'de bu maddenin yıllık ihtiyacının toplam 18 bin ton olduğu ve Adaçal'ın yıllık üretim kapasitesinin ise 30 bin ton olacağı belirtildi. PCC üretiminin toplam 50 milyon TL.'lik bir yatırım olduğunu belirten Kaplan, bu maddenin boya ve plastik sektör lerinde kullanıldığını da söyledi.
  Şirket Müdürü Kaplan'ın bu sunumundan sonra ilçemiz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral bu önemli yatırımdan dolayı Kaplan'a ve Adaçal'a teşekkür etti.
  Belediye Başkanı Cengiz Pala ise ilçemizde doğalgazın kullanılmasına başlanılmasıyla beraber Adaçal'ın da maliyetlerinin azalacağını belirterek ilçemizde doğalgaza 2012 yılında geçileceğini söyledi.
  Davetlilere öğle yemeğinde Konya yemekleri ikram edildi. Yemeğin ardından davetlilere Adaçal Endüstriyel Sanayi Ticaret A.Ş. gezdirilerek şirketle ilgili bilgiler verildi.

 • Adam Dediğin Adam Olacak

  Adasm Dediğin Adam OlacakMangal gibi yürek olacak adam dediğinde. Öyle her patırtıya pabuç bırakmayacak. Bakışından toz olacak, bakışıyla şad olacaksın. Bakmayacaksın beylik laflar etmediğine, bileceksin ki yeri ve zamanı geldiğinde icraatıyla konuşacak.Adam dediğin konuşacağı yerde susup, susacağı yerde konuşmayacak. Az ama öz konuşacak. Kodum mu oturtacak tek bir lafıyla. Sözünü sohbetini dinletecek. Espriyle vakar, ciddiyetle saygı arasındaki çizgiyi ince çizecek. Sesindeki tını dan ayırt edebileceksin sevincini, kederini

  Adam dediğin yüce gönüllü olacak. Öyle her koşana, her zorlayana açmayacak yüreğinin kapılarını. İki cicim bicime kanmayacak. Dudaktan dökülenle yürekten akanın ayrımına varabilecek. Yalnız kalmayı becerebilecek. Hayatın her evresinde kendi kendine yetebilecek. Duygusal karmaşalarda hata üstüne hata yapmayacak. Şişenin dibini de görecek gerekirse. Ama illa ki ağzıyla içecek. Acıyı da mutluluğu da Allahına kadar yaşamayı bilecek adam dediğin.

  Kendine özgü bir duruşu olacak adam dediğinin. Örneğin merhametle şecaatin, sadakatle ihanetin, cehaletle nedametin ayrımına varabilecek. Söyledikleriyle yaptıkları çelişmeyecek.
  Doğal olacak adam dediğin. İşine geldiği gibi davranmayacak. Özü neyse sözü de o olacak. Kırk yerinden eğip bükmeyecek lafı. Söylemeden önce ölçüp biçecek, söylediğinde de sözünün arkasında durmayı bilecek.

  Adam dediğinde izzet– i nefis olacak. Midesi değil, yüreği geniş olacak. Kadını önce ana bilecek. Kızına da oğlu kadar evlat diyebilecek. Bacım dediğine meyil etmeyecek. Yar dediğini sahiplenecek. Duracağı yeri de durduracağı yeri de bilecek. Öyle kazanında her şey kaynamayacak.

  Sevmeyi bilecek adam dediğin. Aşkın belden aşağıda değil sol yanında olduğunun farkında olacak. Ruhundaki tek korku sevdiğini incitmek, kaybetmek olacak. Yar yâdına düşende yaprak gibi titreyecek.

  Adam dediğin haysiyetli olacak. ‘’Ben erkeğim yaparım!’’, demeyecek. Namusun bacak arasında değil yürekle beyin arasındaki o devasa arena da olduğunu bilecek. Sapla samanı karıştırmayacak. Yürekte başka, parmakta başka yüzük taşımayacak. Bir gönüle iki Leyla sığdırmaya kalkacak kadar aptal olmayacak.

  Adam dediğin zeki olacak ve ikinci kez kandırılamayacak kadar da akıllı. Kadınca entrikaları yemeyecek. Bir lafı anlatana kadar kırk deveyi hendekten atlatmayacaksın. Sen konuşurken yüzüne bakacak. Sustuklarını da gözlerinden okuyacak.

  Adam dediğin ağlamaktan korkmayacak. Takılmayacak öyle erkek dediğin safsatalarına. Vara yoğa değil elbette. Ama ağlamanın kadına değil, insana özgü bir davranış olduğunun da bilincinde olacak. Gocunmadan ağlayacak gerektiğinde.

  Adam dediğin derin olacak. Derinliklerinde gezinebilecek, lakin kaybolmayacaksın. En bildiğini sandığın şeyi aslında hiç bilmediğini gösterecek kadar derin olacak. Ve başını döndürecek kadar gizemli. Bileceksin ki bir okyanusta yüzüyorsun. Her kulaç atışında enginlere yol alacaksın. Unutmayacaksın muhteşem güzelliklere gidilen yolda yunuslar da var köpek balıkları da. Onun seni kaybetmekten korktuğu kadar sende korkacaksın yitirmekten. Aidiyet sınırına tecavüz etmeden bağlı kalacaksın.

  Okuyacak adam dediğin ama öyle laf olsun diye değil, bilinçli okuyacak. Elif i görünce övendere sanmayacak. Sadece tarzını değil bilakis tarzı olmayanı da okuyacak ki duruşunun hakkını verebilsin. Küçük veya büyük bir kütüphanesi olacak örneğin ve her konuda az çok söyleyebileceği bir sözü. Amma velâkin şiire Fransız kalmayacak. Ya yazacak ya okuyacak ya da dinlemekten keyif alacak.

  Adam dediğin utanmayı bilecek. Arın, edebin insana mahsus meziyetler olduğunu aklından çıkarmayacak. Erkeklik kisvesine sığınıp her şeyin mubah olduğu yanlışına düşmeyecek. Dejenere olmayacak adam dediğin. Biraz çocuk, biraz baba, biraz abi, çokça da sevgili olacak. Amma illa ki biraz ukala olacak. Farkının farkındalığından kaynaklanan, küstahlık sınırına asla dayanmayan, zekâ ve aklın birleşiminden mürekkep ukalalıklar biçilmiş kaftan gibi cuk diye oturacak üzerine. Ve sen ukalalığın böylesine şık duruşuna şapka çıkaracaksın.

  Adam dediğin kale gibi duracak. Korkmadan dönebileceksin arkanı. Bileceksin ki, o vurursa alnının ortasından vurur. Sırtından değil.. Cümle âlem tersini iddia etse de, o öyle diyorsa öyle olduğuna şeksiz şüphesiz inanacaksın. Aklın sadece özlediğin için onda olacak. Nerdedir, kiminledir krizlerine girmeyeceksin. Bilecek sin ki nerede olursa olsun seninledir.

  Adam dediğinin detayları olacak. Senin bile farkında olmadığın ayrıntıları fark edecek. Şaşırtmayı da, şımartmayı da bilecek. Her haliyle içine sinecek, her halinle içine sindiğini bilmenin huzurunu duyacaksın

  Adam dediğin;
  Sarılacağı ve saracağı
  Koşacağı ve duracağı
  İşiteceği ve duyacağı
  Bakacağı ve göreceği
  Dinleyeceği ve anlayacağı
  Sezeceği ve bileceği
  Gideceği ve kalacağı zamanın ayrımında olacak

  Erkek olarak doğmak yazgıdır elbette. Ama adam olabilmektedir marifet. Her erkek adam değildir. Fakat her adam da sadece erkek değildir. Tıpkı,her kadının ana olamadığı gibi..
  Çünkü adam olmak, aslında insan olmaktır.
  Bu yüzdendir
  Adam gibi adama da, adam gibi kadın gerekir..
 • Adayazı İlköğretim Okulundan Örnek Uygulama

  Emirdağ İlçesi Adayazı İlköğretim Okulu örnek bir uygulamaya imza attı. 2008-2009 Eğitim ve öğretim yılında okula kazandırılan su sebilleri ile tüm öğrencilere şebeke suyu yerine memba suyu içmeleri sağlandı. Okula alınan iki adet su sebili ile öğrenciler artık okul tuvaletleri yerine su sebillerinden su içtiler.

  Okul Müdürü İsmail Öztürk " Amacımız öğrencilerimizi temiz ve sağlıklı bir ortamda yetişmelerini sağlamaktır. Bunun içinde okulumuza iki adet su sebili alarak öğrencilerimizi tüm yıl boyunca memba suyu içerek yetişmelerini sağladık. Sularımız bittikçe hayırsever vatandaşlardan rica ettik. Devamlı memba suyu aldık ve öğrencilerin sağlıklı su içmelerini sağladık. Bu uygulamamızın yanı sıra bir uygulamamız daha vardı. İlk defa okulumuz Okul Aile Birliği bütçesi bu eğitim ve öğretim yılında fazla verdi. Bütçemizde beş bin liramız oluştu. Buradan da öğrencilerimize yine bu eğitim ve öğretim yılında haftanın üç günü süt dağıttık. Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri tüm öğrencilerimize bu uygulamadan yararlandık.2009-2010 eğitim ve öğretim yılında bu süt uygulamasını haftanın beş günü gerçekleştireceğiz. Bizim amacımız sağlıklı bir nesil yetiştirmek. Öğretimin yanı sıra eğitime de önem veriyoruz" dedi.

 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde Son kontroller

  Active ImageAdrese dayalı nüfus kayıt sisteminde son kontroller yapılmaya başladı. 8 Mayıs yani bu günden itibaren 30 Haziran 2007 tarihine kadar. İlçemiz Hükümet konağında Nüfus müdürlüğünce son kontroller amacıyla kayıt odası acılmış bulunmaktadır. 28/11/2006 tarihinde başlangıcı yapılan ve bu güne kadar sisteme aktarılan adrese dayalı kayıt sistemi son kontroller amacıyla 50 günlük son süre zarfında  sayılmayanları veya kontrol ettirmek isteyenleri bekliyor. Peki bu Adrese Dayalı kayıt sistemi nedir ve neyi amaclıyor. Detay için Devamı Linkini tıklayınız.
 • Afyon Esnaf Odası Devir Teslim Yapıldı

  Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) seçimini kazanan Abdülkadir Konak, yapılan devir-teslim töreni ile resmen başkanlık koltuğuna oturdu.
  Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Yeni Başkanı Abdülkadir Konak da, makam koltuğuna oturmasını heyecan verici bir durum olarak tanımladı. Konak, seçim sürecinin uzun bir maratondan geçtiğini kaydederek, bu maratonu kazanmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi
  “Sıkıntılı dönemi hep birlikte aşacağız”
  Abdülkadir Konak, Afyonkarahisar esnaf ve sanatkârına daha fazla verimli olabilmek için gece gündüz çalışacaklarını vurgulayarak, esnafın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ve bu dönemi hep birlikte aşacaklarını söyledi.

  “Bizi seçenlere kendimizi mahcup etmeyeceğiz”Oda olarak amaçlarını da açıklayan Abdülkadir Konak, konuşmasında şunları söyledi: “Bizim amacımız ilimiz esnaf ve sanatkârının çorbasına fazladan bir tutam tuz atıp, sofrasında bir dilim ekmek bulundurmaya katkı sağlamak… Bu amacımızı gerçekleştirmek için de 37 oda temsilcilerimizle birlikte hizmet vereceğiz. Bizi seçenlere kendimizi mahcup etmeyeceğiz.

  Listesinde Bir Emirdağlı var
  Kadir Konağın Listesinde bulunan Muzaffer Aşık da mazbatasını alarak, yönetimde görevini aldı.
 • Afyonkarahisar Basketbol Ligi Devam Ediyor

  Afyonkarahisar genelinde ikili gruplar halinde düzenlenen basketbol ligi karşılaşmalarına devam ediliyor.
  29 Mayıs 2010 Cumartesi günü Emirdağ Kapalı Spor salonunda Emirdağ spor basketbol takımı ile Afyon 03 Gençlik Spor basketbol takımlarının mücadelesinde Emirdağ spor basketbol takımı sahadan 66-54 galip ayrılarak puanları hanesine yazdırmayı başardı.
  Takım oyuncularımızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.
 • Afyonkarahisar Konulu Genel Kültür Yarışması Yapıldı

  bayatyar.jpg

  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulamaya konulan "İlköğretim Okulu Müdürleri Dostluk , Dayanışma ve Ortak Harekatı Projesi "kapsamında düzenlenen "Afyonkarahisar” Genel Kültür yarışması Bayat ilçesinde yapıldı.

  Bayat Öğretmen evinde yapılan yarışmaya  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Emin Ekici, Bayat Kaymakamı Fatih Kaya , Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, İl Turizm Müdürü, Bayat İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Ertekin , Okul Müdürleri ile öğrenciler katıldılar.7. grup İlköğretim Okulu grup birincisi okulların 6.sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışma Afyonkarahisar Ayşegül Arsoy İlköğretim yatılı Bölge Okulu,Afyonkarahisar Mehmet Yağcı İlköğretim Okulu, Emirdağ Aziziye İlköğretim Okulu ,Emirdağ Perihan Kemal Çuna Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ,Emirdağ Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu ile Bayat Cumhuriyet İlköğretim Okulu  öğrencileri arasında yapıldı.

  Yarışmanın Amacı "Afyonkarahisar 'ın tarihi ve kültürel değerlerini kavratmak, ekip okullarında bilgi paylaşımının yaygınlaştırılması, öğrencilerin teşvik edilmesi, öğrencilere yarışma kültürünün kazandırılması ve öğrencilerin yaşadığı il hakkında bilinçlendirmek olarak açıklandı. İlköğretim Okulu 6.sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışmada öğrencilere 15 soru soruldu. Yarışma sonucunda birincili Bayat Cumhuriyet İlköğretim Okulu, ikinciliği Mehmet Yağcıoğlu İlköğretim Okulu ve üçüncülüğüde Ayşegül Arsoy Yatılı Bölge İlköğretim Okulu kazandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 7. Ekip de yer alan 34 İlköğretim Okulu Müdürlerine de katılım belgesi verildi.
 • Afyonkarahisar Konulu Yarışma

  Afyonkarahisar Konulu Genel Kültür Yarışması düzenlendi. Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Afyonkarahisar İl Merkezi ile ilçelerindeki İlköğretim Okulları arasında oluşturulan” İlköğretim Okul Müdürleri Dostluk ve Dayanışma Projesi “kapsamında 7. Grup İlköğretim Okulları arasında Afyonkarahisar konulu genel kültür yarışması 22.05.2009 Cuma günü Bayat ilçesinde yapılacak. İlköğretim Okulu 6.sınıf öğrencilerinin katılacağı yarışmanın amacı şöyle açıklandı. İlimiz ve Yöremiz Afyonkarahisar ‘ı daha iyi tanımak ve tanıtmak amacıyla; 7.Ekip İlköğretim Okulları (Merkez 7. Ekip, Emirdağ ve Bayat ilçesi ilköğretim okulları) olarak 6. Sınıf öğrencilerine yönelik Genel Kültür Yarışması düzenlemektir. Ekip okullarımızda bilgi paylaşımının yaygınlaştırılması, öğrencilerin teşvik edilmesi, öğrencilere yarışma kültürünün kazandırılması ve öğrencilerin yaşadığı il hakkında bilinçlendirmek.

  Her ekip kendi birincisini belirleyecek, Bayat ilçesi ekibi birincisi, Emirdağ 1,2. ve3. Ekipleri birincilerini, Merkez 7. ekip birinci ve ikincilerini belirleyip, Bayat ilçesinde yapılacak final yarışmasına katılacaklardır.

  Öğretmen, öğrencilerin ve velilerin yaşadığı ilin kültürel zenginliklerini tanımalarına ve korumalarına teşvik edilmesidir.

 • Afyonkarahisar Sağlık Meslek Müdürleri Belediyeyi Ziyaret Ettiler

  sağlık meslek lisesiAfyonkarahisar İl ve İlçe Sağlık Meslek Lisesi Müdürleri Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'yı makamında ziyaret ettiler. Yapılan Çalışmalar hakkında Başkan Pala’dan bilgi aldılar. Akabinde Cengiz Pala ve Sağlık Meslek Lisesi Müdürleri Belediye Binasını gezdiler. Birimlerin görev ve yetkileri hakkında bilgi edindiler.
  Emirdağ Belediyesinin devam etmekte olan projeleri arasında Kent Ormanını ve Yorgun Dedeyi gezdiler. Başkan PALA, yıllardır atıl durumda olan Adaçal tepesinin önemini anlattı; Gurbetçilerimiz her yıl izi,n ayında Yeşil Emirdağ’a gidiyoruz diye sevine sevine gelirler. Ama Emirdağ’ın simgesi Adaçal tepesi bomboş bakımsız kel bir tepedir. İçlerindeki vatan hasretini giderir gurbetçilerimiz ama yeşil hasretini gideremez. Biz de bu hasreti gidermeleri ve Adaçal tepesine gereken önemi göstermek amacıyla buraya kent ormanını yaptık. Ağaçlandırma çalışmalarımız hızla devam etmektedir.” Dedi.

 • Afyonkarahisar Şehidlerine Ağlıyor

  Afyon Şehit

  Piyade Onbaşı Yakup Suna Şırnak'ta şehit oldu. Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi sınırlarında bulunan ve Küpeli Dağı eteklerinde yer alan Akdizgin İç Güvenlik Piyade Tabur Komutanlığı’nda görevli arazi araması yapan time, dün gece bir grup PKK’lı terörist ateş açtı. Çıkan çatışmada, Piyade Onbaşı Yakup Suna şehit oldu, 2 asker de yaralandı. Yaklaşık 20 dakika süren çatışmadan sonra teröristler karanlıktan yararlanarak Küpeli Dağı’nın derin vadilerine kaçtı. Bölgede operasyon başlatılırken, yaralı askerler helikopterle Şırnak’taki 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndaki Askeri Hastaneye kaldırıldı.

  Bir haftada 2 şehit veren Afyonkarahisar şehitlerine ağlıyor.

 • Ahmet Urfalının Yeni Şiir Kitabı Çıktı

  ahmet Urfalı şiir kitabı emirdag.com.tr

  1955 Emirdağ Doğumlu eğitimci yazarımız Ahmet Urfalı’nın “Ve Gözyaşı” isimli son şiir kitabı yayınlandı.

   Ve gözyaşı ile ilgili edebiyatçıların görüşleri şöyle: “
   Eğitimci kişiliğinin yanı sıra tarihe ve halk kültürüme yönelik araştırmalarıyla, millî-manevî değerleri yücelten şiirleriyle tanıdığımız Ahmet URFALI altıncı şiir kitabıyla şiir severlere yeniden merhaba diyor.

   Araştırmalarında ve şiirlerinde doğup büyüdüğü, yaşadığı coğrafyanın kültürünü, tarihini (Afyon-Emirdağ,Kütahya-Tavşanlı-Domaniç) ilmek ilmek, nakış nakış işleyen hocamız beslendiği iklimin mümbitliği sanatına yansımışçasına yeni nefesler üflüyor ruhlarımıza. ‘ Ve Gözyaşı’ adını verdiği altıncı şiir kitabındaki her şiirinde gönlümüze akan farklı bir soluğu hissediyoruz.
   Akif’in bir şiirinde dediği’ Şiir için gözyaşı derler.’ ifadesi hocamızın bu eserinde ruhen de ismen de tam yerini bulmuş desek mübalağa etmiş olmayız.Yıllarını eğitime vermiş, yarınların emanetçisi gençlerle bir ömür hemhâl olmuş,  adanmış bir ruhun bazen Mevlâ’ya, bazen Leyla’ya, bazen millî benliğimize, tarihimize, bazen de yitirilmiş, kadir-kıymet verilmeyen değerlerimize karşı hissettiklerini gözyaşı gibi samimi, gözyaşı gibi etkili sözlerle ifade ettiğini görüyoruz.
 • Ahmet Urfalı’nın Konferansı İlgi Topladı

      Türk Eğitim-Sen Emirdağ Temsilciliği tarafından “Osmanlı Belgelerinde Emirdağ” konulu düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı-Yazar Ahmet Urfalı katıldı. Emirdağ Belediye Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Emirdağ halkı yoğun ilgi gösterdi. Türk Eğitim-Sen Emirdağ Temsilciliği tarafından organize edilen konferansa eğitimciler, sordukları sorularla renk kattılar.Programda;Emirdağ halkının atası Bozulus  aşiretinin geliş yolu,yerleşim alanları,önemli tarihi olaylar anlatıldı.Hüdavendigar salnamesi,vergi kayıtları,mahkeme sicilleri,iskan ve tapu defterleri  belgelerinin Emirdağ ile ilgili bölümlerinin  bütün ayrıntıları izah edildi.Program ,sinevizyon gösterisi ile desteklendi.Dinleyiciler  bu konferansın Emirdağ tarihi ile ilgili bilinmeyen birçok gerçeği arşiv belgelerine dayanarak  öğrendiklerini ifade ettiler.Türk Eğitim Sen yetkilileri :''Emirdağ’da ilk defa düzenlenen  bu tür  programların devam edeceğini'' söylediler.
           Araştırmacı-yazar Ahmet Urfalı’nın; Emirdağ’la  ilgili ,'Türkmen Destanı Emirdağ ve Emirdağ Tarihi 1'  kitapları  ile,basıma hazır  'Emirdağ Tarihi 2 '  adlı eserleri mevcut olup, 50 civarında da makalesi bulunmaktadır.

 • AK PARTİDEN 2 ADAY ADAYIMIZ VAR!!!

  Active Image  Active Image
  Adalet ve Kalkınma Partisi Afyon İl Başkanı Burhanettin Çoban Milletvekili aday adaylığı başvurularının dün sona erdiğini ve Akparti Afyon İl Teşkilatına 36 adet resmi başvuru yapıldığını belirtti.Emirdağ’ımızdan iki kişi nin başvurduğu Akparti resmi aday adayları :Eyüp Kocabaş,Cengiz Sağlam,
 • Akcandan Hayırlı Olsun Ziyaretleri

  Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Abdülkadir Akcan Emirdağ ilçesine bir dizi gezi düzenledi. Milliyetçi Hareket Partisinin son yerel seçimlerde Emirdağ ilçesinde kazanılan belediyelere hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Akcan beraberinde Emirdağ Belediye Başkan adayı Ceylan Morca, MHP İlçe Başkanı Cahit Çivrilli, Emirdağ Belediye Meclis Üyesi Halil Rıfat Aydemir ve partililerle birlikte Bademliyi ziyaret etti. Bademli Belediye Başkanı Musa Karamanlı ya hayırlı olsun diyen Akcan daha sonra Aşağı Piribeyli Belediyesini ziyaret etti. Aşağı Piribeyli Belediye Başkanı Recep Çelik’i makamında ziyaret etti. Başkan Çelik tarafından Akçan’a burada bir dosya sunuldu. Akçan ve beraberindeki Aşağı Piribeyli içerinde bir gezi yaptılar. Akcan, partisinin kazandığı belediyelerin sorunlarıyla birebir ilgileneceğini başkanlara desteği esirgemeyeceklerini dile getirdi.

 • Akçan'dan Emirdağ'a Ziyaret

  Ceylan Morca Abdülkadir Akcan

  MHP Afyonkarahisar Milletvekili A.Kadir Akçan, MHP Emirdağ İlçe Başkanı Ceylan Morca’yı ziyaret ederek siyasi gelişmelerle ilgili bir süre sohbet etti. Ziyaret sonrasında kısa bir açıklamalarda bulunan AKÇAN; ”Ceylan Morca ile siyasi gelişmeler ve çalışmalarla ilgili bir süre sohbet’te bulunduk. Önümüzde yerel seçimler var bu seçimlerde partim adına Emirdağ’ı kazanmak istiyoruz. Seçim sonuçları sonrasında MHP nin zafer kazanacağından hiç şüphemiz yok.
   Yerel seçimlerde adayımızın ismini şu an açıklamıyoruz ama en kısa zamanda bu açıklamayı ilçe Teşkilatı mutlaka yapacaktır. Şunu samimiyetle söylemek istiyorum İlçe Teşkilatı Başkanı Ceylan Morca’nın aday olması, Gerek Genel Merkezimiz, Gerek İl Teşkilatımız, Gerekse benim için son derece sevindirici olacaktır. Böyle bir gelişme yaşanırsa son derece bahtiyar olacağım. Bu ziyaretimin diğer bir amacı da aslında budur. Yani başkanımızı ikna etmek. Ben bu görüşmenin oldukça olumlu geçtiği inancındayım.

  Teşkilatımızın Emirdağ’da başarılı olması ve Belediye Başkanlığını alması için inanıyorum ki arkadaşlarım var gücüyle çalışacaktır.
 • Akıllı Sayaçlar İçin Sözleşme İmzalandı

  akıllı sayacEmirdağ Belediyesi yaklaşık 1 yıllık araştırmanın sonucunda akıllı sayaçlar için iki firma ile sözleşme imzaladı.
  Belediye Başkanı Cengiz PALA, makamında düzenleneni basın toplantısında, yeni uygulamayı kamuoyuna tanıttı.
  Emirdağ Belediyesi, içme suyunda yüzde 20 indirim sağlayan 'Akıllı Su Sayaçları Uygulaması' Belediye ile Baylan ve Elektromed  Su Sayaçları arasında sözleşme yapıldı. İçme suyu fiyatlarının birçok il ve İlçeye göre Emirdağ da ucuz olduğunu, ancak buna rağmen özellikle yüksek miktarda su tüketen işletmeler için su bedelinin önemli bir mebla oluşturduğunu belirten Başkan Pala, Akıllı Su Sayaçları'nın işçi maliyetlerinde önemli tasarruflar sağladığını ve bu tasarrufların da yüzde 20 indirim olarak vatandaşlara yansıtılacağını söyledi.
  Uzun süreden beri incelenen ve birçok pilot bölgede denenen Akıllı Su Sayaçları'nın önemli avantaj ve kolaylıklarının tespit edildiğini kaydeden Başkan PALA, şöyle konuştu:
  'Bu avantaj ve kolaylıklarından dolayı Emirdağımız da Akıllı Su Sayacı uygulamasına geçilmesine karar verilmiştir.  Akıllı Su Sayaçları vatandaşlarımıza büyük avantaj sağlıyor. Bu avantajı tek cümleyle özetleyecek olursak, bu sistem vatandaşlarımıza yüzde 20 indirim olarak yansıtılacaktır.' Dedi.
  Firmalar Belediye yazılımına sistemi entegre ederek yaklaşık 1 ay sonra su sayaçların kullanılması başlanacak. Yeni abone olan her abone akıllı sayaç kullanmak zorunda, bunun yanında saatleri eskiyen, 3 sefer üst üste faturasını ödemeyen aboneler akıllı sayaca zorunlu geçecek. Bunların dışında kalan aboneler isteğe bağlı olarak akıllı sayaca geçecek. Fakat geçmek isteyenlere de mevcut tarife üzerinden %20 daha indirimli su satışı olacak.

 • Akü Emyo Da Pilav Heyecanı Vardı

  Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Emirdağ Meslek Yüksekokulunda Pilav Günü heyecanı vardı. Bu yıl 6.cısı düzenlenen pilav gününe Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Ali Altuntaş, Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, Oda başkanları, Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlileri, öğrenciler ve çok sayıda halk katıldı.

  21 Mayıs saat 12:30 da başlayan Pilav gününde öğrenciler müzik eşliğinde eğlendiler.

  Rektör’den Emirdağlılara 2 Müjde

  Altuntaş “Emirdağlılara 2 müjde ile geldim. Birincisi Yüksekokulumuza önümüzdeki yıl 2 bölüm açılıyor. Öğrenci sayımız artacaktır. 2. Si ise Gurbetteki Emirdağlıların eğitimi için Haziran ayının sonlarına doğru ziyarete gitmeyi orada yüksek öğrenim  ve kültürümüzün işleyeceği bir yüksek okul açmayı hedefliyoruz.” Dedi.

  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala da “Emirdağ Meslek Yüksekokulu bizim can damarlarımızdan biri bu nedenle elimizden gelen her türlü desteğe sonuna kadar varız. Avrupa’ya yapılacak olan geziyi de organize ederek Belçika seçimlerinden 1-2 hafta sonraya ayarlayacağız.” Dedi.

  Meslek Yüksek okulunda pilav akşam 17:00 ye kadar devam etti.
 • Alperen Ocağı Açılış Yapıldı

  bbpemdafybskn.jpg

  Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde Alperen Ocağı Açılı yapıldı.

  Emirdağ İlçesi İncili mahallesinde 16 Mayıs 2009 Cumartesi günü saat 13.00’da açılışı yapılan Alperen ocağının açılışına Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Cemil Çoker, partililer, davetliler katıldı.

  Açılış konuşmasını yapan Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Cemil Çoker yapmış olduğu açıklamada;”Merhum şehidimize ve tüm şehitlerimize kuran okutulduğu ve bu mekânın açılışı için Emirdağ’ına geldik. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberinde bulunan şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyorum. Bu davaya gönül veren parti mensubu, ocak mensubu ve diğer sivil toplum örgütlerimiz içinde bulunan bütün gönül erleri Allah’ın izni ile o yolda aynı azim ve kararlılıkla yürüyecekler.

  Yeri dolmaz büyük bir acı.

  Acının etkisinden kurtulamadık. Ancak hayat devam ediyor. Hukuki bir süreç var ve devam ediyor. Bu ayın 24 alperenocagiemd.jpgünde Ankara Atatürk kapalı spor salonunda merhum şehidimiz ve ebedi siyasi liderimiz genel başkanımızın bıraktığı misyonunun devir teslimi. görev yükselmesi olacak. Türk Milletinin dertleri ile dertlenmiş olan ve o çizgiyi bozmayan Muhsin Yazıcıoğluna yakışır bir kurultaydan sonra yolumuza milletimize hizmetimize devam edeceğiz.

  Siyaset olayın bir boyutu, görünen yüzü. Önemli olan dik durmak doğru yürümektir. Bu millete hizmet noktasında herkes üzerine düşeni yapmalıdır.Büyük kurultayın hepimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.Hem camiamız, hemde milletimiz gönlünde o elim kaza kapanmamıştır.Şimdiye kadar yapılan açıklamalar tatmin edici değildir.Bununda takipçisi olacağız.

  Emirdağ İlçemizde 29 Mart yerel seçimler öncesi gelerek rahmetli genel başkanımızla partimizin küçük bir büroda açılışını yapmıştık. Aradan geçen zaman içerisinde partimize gönül verenlerin çoğalmasıyla bugün daha büyük bir hizmet binamızın açılışı için buradayız.

 • Anadilimiz

  Birgül KapaklıkayaAh İstanbul…

  Muhteşem bir deniz, dalga dalga Boğaziçi, yosun kokusu, martı sesleri…

  Yeditepeden yükselen minareler, ezan sesleri, sivri yüksek yapılar…

  Geçtiğimiz hafta Binfikir tiyatro ekibimizle birlikte anavatanımızın en güzel şehirlerinden birinde, İstanbul´daydık.

  Bir akşam bizim kumpanyadaki çoçuklarla birlikte Taksim´e gitmek için taksiye bindik.

  Taksi şöförü daha ilk saniyelerde yabancı olduğumuzu anladı.

  Yani çok uzaklardan geldiğimizi.
  Nasıl mı ?

  Tabii ki konuşmalarımızdan, ses tonumuzdan, şivemizden…  

  Çocukların Alamancıvari konuşmalarından…

  Aslında Fransızca veya Flamanca konuşmuyorduk, kendi anadilimizi, Türkçemizi alışık olduğumuz gibi konuşuyorduk.

  Kullandığımız kelimeler, kurduğumuz cümleler bizlerin Türkiye´de yaşamadığını belli ediyor, eleveriyordu…  

  Her defasında başkalarını eleştirmekten zevk duyan bizler, kendi kendimize dönüp bir bakmayı nedense hiç akıl etmiyoruz gibime geliyor.

  Bana göre çocuklarımızın yanlış Türkçe konuşmaları bizler için hiç de hoş bir durum değil.
  Sokakta tiyatro oynamıyor, gerçek hayatı yaşıyoruz...

  Belçika´ya gelen ilk kuşağın konuşmalarını ya da yaşam tarzlarını eleştirmemiz veya ayıplamamızın doğru olmadığını düşünmekle birlikte üçüncü, dördüncü kuşakların dilleri ya da kültürleri ile yakından ilgilenmemiz gerektiği kanısındayım.

  Bu ilgi sadece bir şeyler söyleyip yazmakla da bitmemeli.

  Bizler, yani sivil toplum kuruluşları, basın mensupları, sosyal danışmanlar, siyasetçiler, diplomatlar, kamu çalışanları, aydınlar, enteller, kısacası toplumsal sorunlarla ilgilenen tüm kişi ya da kuruluşlar bir şeyler yapmalıyız.

  Anadilin önemini her defasında vurgulamamıza rağmen  anadilimizi geliştirmek için neler yapıyoruz sorusu kafama takılıyor.

  Sadece anadilinizi geliştirin demekle problemin hallolmayacağı konusunda belki de hemfikirsek, gelin artık gözle görülüp elle tutulur bir şeyler yapalım.

  Lütfen…

  Özellikle siyasilerimiz Belçika hükümetiyle oturup konuşsunlar, tartışsınlarm projeler üretsinler.

  Bir saat de olsa Türk Dili ve Edebiyatı dersinin ek olarak değil, olağan tedrisat kapsamına alınması için gereken çabayı göstersinler.

  En azından seçmeli ders olarak.

  Avrupa insanı demokrasiden, fırsat eşitliğinden, haktan, hukuktan bahsediyorsa insanların anadilleri için gerekeni neden yapmıyor?

  Artık kendimize gelmenin, bizi biz yapan değerlere sahip çıkmanın zamanı geldi de geçiyor bile!

  Birgül Kapaklıkaya ©

  Brüksel, 19 Mayıs 2010

  birgulkapaklikaya@yahoo.com
 • ANADOLU LİSESİNDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

   ANADOLU LİSESİNDEN YIL SONU ETKİNLİĞİ

  İlçemiz Emirdağ Anadolu Lisesi, Emirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi konferans salonunda 25/05/2007 tarihinde saat 20:30 da yılsonu etkinliklerini düzenledi. Etkinlik Edebiyat Öğremenleri Ercan YALÇIN, Metin TUNCAY, Nejat YEŞİLYAĞCI Tarafından düzenlendi. Şiir Dinletisinin ardından, Orhan ASENA'nın kaleme aldığı “ÖÇ” oyunu Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından oynandı.

 • Anadolu Lisesinden İlk Pilav Günü

  Emirdağ Anadolu Lisesi

  İlçemiz Anadolu Lisesi mezunları, ve görev yapmış öğretmenleri ve Anadolu Lisesi’nde emeği olan herkes geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıyla buluşma kararı aldılar.

  1988 yılında eğitim-öğretime başlayan Emirdağ Anadolu Lisesi şimdiye kadar 12 mezun verdi. Mezunları arasında mühendisinden, kaymakamına kadar birçok kişinin bulunduğu Emirdağ Anadolu Lisesi mezunları bu buluşmayla tekrar bir araya gelecek.  31 Mayıs 2008 Cumartesi günü düzenlenecek olan pilav gününde bir araya  gelmeyi kararlaştıran mezunlar, öğretmenler ve emektarların amacı eski günleri yad etmek. Yıllardır birbirleriyle görüşemeyen aynı sınıftaki öğrenciler bu etkinlikle tekrar birbirlerini görmüş ve hasret gidermişSerkan Koyuncu, Selahttin Avcı olacaklar.

  Konuyla ilgili görüştüğümüz Anadolu Lisesi eski mezunları şunları kaydettiler : “Bizler bu okuldan yıllar önce mezun olduk. Mezun olduktan sonra birçok arkadaşımızla bir daha görüşemedik. Yıllar sonra onlarla tekrar buluşacak olmak gerçekten insanı heyecanlandırıyor. Tüm Anadolu Lisesi Mezunlarını bu günde görmek istiyoruz ama tabi böyle bir şey pek mümkün gözükmüyor. Ama fırsatı ve vakti olan tüm Anadolu Lisesi mezunlarını bu günde görmek istiyoruz.
  Pilav Gününe katılmak istiyorsanız formu doldurarak göndeririniz. Mezun olupda istemiyorsanız sebebini bildirerek gönderiniz.

 • Anadolu Lisesinden Şiir Dinletisi

  Anadolu Lisesi Şiir DinletisiEmirdağ Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi, 28 Mayıs Cuma günü şiir dinletisi düzenledi. Her yıl gelenekselleşen şiir dinletisi Emirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi, çok amaçlı salonunda yapıldı. Saat 20.00 da başlayan programa Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Kaymakam Zekeriya Güney, Milli Eğitim Şube Müdürü Emel Kerçin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
  Öğrenciler tarafından Aşık Veysel’den, Ümit Yaşar Oğuzcan’a şairlerin şiirleri okundu. Okul müdürü Hasan Çelik ise Cemal Safi’nin   “Aşk Tek Hece” adlı şiirini seslendirdi.
   Emirdağ Meslek Yüksek Okulundan Grup Bey Boys’da programa katılarak şarkılar söylediler. Yaklaşık 1,5 saat süren program da hüzün ve çoşku vardı.
 • Anne Goncalar Veren Bir Güldür ..

  Suçluluk duygusuna kapılmış bir insan çok kötü hisseder kendisini…

  Aynı benim kendimi kötü hissettiğim gibi bir anlamda !

  Nasıl mı ?

  Anlatayım izninizle.

  Kendimi çoçuklarımla iyi ilgilenemiyorum diye hep suçlu hissediyordum.
  Ta ki bugün bu konuda bir makale okuyana kadar.

  Suçluluk duygum tamamen geçmiş olmasa bile yüküm biraz hafifledi diyebilirim.

  ***
  Başlık şöyleydi : Çalışan annelerin suçluluk duygusuyla başa çıkma yöntemleri…

   "Ben yeteri kadar iyi bir anne miyim?",  "Çocuğumun ihtiyaçlarını gerektiği kadar karşılayabiliyor muyum?" gibi sorular ve çeşitli nedenlerle ilgili yaşanan ´suçluluk duyguları´ sadece çalışan kadınların sıkıntısı değil, birçok annenin yaşadığı ve ifade ettiği genel bir sıkıntıdır.

  Paragrafını okuduktan sonra iyice rahatladım diyebilirim.

  Demek oluyorduki bu duygular sadece bende değil, diğer annelerde de mevcutmuş.

  Çalısan bir anne olarak çoğu zaman yukarıdaki soruları kendi kendime sorduğumu itiraf edebilirim.

  Hiç de kolay değil anne olmak…

  Anne candır, ilk öğretmendir, arkadaştır, yoldaştır, sırdaştır, şevkattir, merhamettir, güzelliktir…

  Yumurtayı ısıtarak civcivlere hayat verendir, kanat gerendir...

  Onların kendi kanatlarıyla uçmasını sağlayandır...

  Onların mutluluklarıyla sevinen, mutsuzluklarıyla ağlayandır.

  Tam  dolu anlamıyla insanlıktır .

  Bir kadının hayatta hissedebileceği en güzel duygulardan birisidir "annelik duygusu".

  ***
  İlk anne olduğum o ilk günü hiç unutamam.
  Sanki dunyanın en mutlu insanı bendim, sanki dünyalar benim olmuştu…

  Hiç bir anne çocuğunun üzülmesini, ağlamasını istemez.
  Demekki "ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar" sözünü boşuna dememiş atalar.

  Keşke analar hiç ağlamasa, keşke her evlat annesinin kıymetini bilse, keşke bütün kadınlar o kutsal duyguyu tadabilse, keşke, keşke…

  Anneler günü yaklaşıyor!

  Başta kendi annem olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutluyor, bu kutsal günün sadece bir gün değil, yılın her gününde aynı özellik ve güzellikle yaşanmasını diliyorum.

  Tüm goncaları kendilerini doğuran gülleri güldürmeye davet ediyorum...

   

  Birgül Kapaklıkaya

  Brüksel, 06 Mayıs 2010

  birgulkapaklikaya@yahoo.com

 • Anne Sevgisi

  Cenâb-ı Hak mahlukatı erkekli dişili olarak yaratmış, yarattığı her varlığın benliğine kendini kemale erdirme gibi yüce bir gaye vermiş, varlıklar içinde insana özel bir kıymet atfetmiştir. Bunun yanında canlılar âlemini, şefkat ve merhametiyle koruma altına almıştır. Yavrularına sevgi ve merhametiyle daha çok kol kanat geren varlık olan anneler, Allah Teâlâ’nın Rahmân ve Rahîm sıfatlarının kendilerinde tecelli ettiği sevgi çağlayanıdır. Onlar, çocukların hastalığında mahir bir tabip, bilgi ihtiyacı anında iyi bir öğretmen, korku zamanlarında fevkalade bir sığınak, oyun isteğinde ise candan dosttur.                             

  Anneler, yavrularının sağlık ve esenliği için bir iyilik meleği olur, sevgisinden dolayı gözyaşı döker, gönül dolusu en makbul duaları ulu dergaha gönderirler. Anneler, çocuklarını bir müddet karınlarında, bir zaman kucaklarında, ölünceye kadar sevgi olarak kalplerinde taşırlar. ‘Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan ağlar’ atasözü bize herhalde bu gerçeği ifade eder. Peygamber Efendimizin ifadesiyle ‘cenneti anaların ayakları altına seren’ de onların bu candan cömertliği olsa gerektir.

  Anneler hakkında Rabbimiz, “Anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımış, sütten ayrılması ise iki yıl içinde olmuştur”(1) buyurarak onların bizler için çektikleri zorluklara dikkatimizi çeker.
  Yuvayı korumak için koşturan baba ile yuvayı yaşanılır kılan anne hakkında Yüce Mevlamız; “Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama ve kendilerine güzel söz söyle”(2) buyurarak ana babanın kıymetine vurgu yapar. Peygamber Efendimiz, cihada gitmek için izin isteyen bir sahabîye, ana veya babasının sağ olup olmadığını sormuş, hayatta olduklarını öğrenince, “Öyleyse sen onların bakımıyla ilgilen”(3) diyerek ana babaya hizmeti cihaddan da üstün bir ibadet olarak değerlendirmiştir.

  Tarih boyunca annelik, hemen bütün toplumlarda kadının en kutsal vazifesi olmuştur. Nesillerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi ve toplumun bekası açısından bu husus hayatî derecede önem arzeder. Gerçekten ruh hamurumuzu yoğuran, bizlere merhameti, sevgiyi, dil ve din şuurunu aşılayan, insanlığı öğretenlerin başında analarımız gelir. Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklarına kendilerini vakfetmiş olmaları onları gönlümüzde aziz ve mübarek kılar. Hayatımızın bu kadar değerli bir varlığı olan annelerin hizmetinde bulunmak, onların hayır dualarına nail olmak ne büyük nasip! Onlara hor davranmak, yanında bakma imkanı olduğu halde onları huzur evlerine terk etmek İslam’ın getirdiği ahlâk ve insanlık anlayışına ne kadar terstir. Hasılı anne, îlahî kudretle genişletilmiş bir rahmet kucağıdır ve hayatımızın bu kutsal varlıkları, engin bir sevgiye, derin bir saygıya, ömürlük teşekküre layıktırlar.


  (1) Lokman, 14; Ahkaf, 15.
  (2) İsra, 23.
  (3) Buhari, Cihad, 138

 • Anneler Günü Kutlu Olsun

  Anneler Günü
  1 yaşınızdayken sizi elleriyle besledi ve yıkadı, Bütün gece ağlayıp onu uyutmayarak teşekkür ettiniz
 • Anneler Günü Yoğun Katılımla Kutlanıldı

   Anneler Günü programı Emirdağ Merkez Anaokulu tarafından hazırlanarak Anadolu Öğretmen Lisesi Konferans salonunda yoğun bir katılımla kutlanıldı.

  Emirdağ Merkez Anaokulu tarafından hazırlanan Anneler Günü Kutla programına Saygı duruşu yapılıp, İstiklal Marşımızın söylenilmesi ile başlanıldı.

  Annelik Anne Olmak!

  Programın açılış konuşmasını Merkez Anaokulu Öğrenci Velisi Canan Şahin yaptı. Şahin yapmış olduğu konuşmada; ”Annelik, anne olmak! Allah’ın insanlara bağışladığı en onurlu, en zor fakat en doyumsuz tatlardan biridir. Hayatın ilk yıllarında en önemli ihtiyacı beslenme, bakım ve sevgi olan bebeğimizin büyüdükçe ihtiyaçlarının da bir çığ gibi büyümesi beni olduğu gibi siz anneleri de endişeye düşürmüştür.

  Bütün çabalarımız aslında temel bir hedefte birleşiyor. Çocuklarımı mutlu görmek dolayısıyla kendimizi mutlu etmek.

 • Anneler Gününü Abartmayalım

  hakiki kabakçıKimse beni anneler gününe karşı sanmasın.
  Bugünü kutlarken bence fazla abartmayalım.
  Biz sevinirken annesizin ciğeri yanmasın.
  Annesizlerin bu günlerini karartmayalım.

  Kutlarsak eğer yetimin gözüne soka soka.
  Nasıl anlatabiliriz bunu annesi yoka.
  Bu benzemiyor mu komşusu açken yatan toka.
  Bugün annesizlerin benzini sarartmayalım.

  Bir haftadır bu konuyla doldu taştı ekranlar.
  Bugünlere odaklandı bilborddaki reklamlar.
  Anneler günü şenliği çarşılar ve dükkanlar.
  Bugün annesizlere dünyayı daraltmayalım.

 • Annelerin Kalbi Şükrü Mola'da Attı

  Active Image

  Şükrü Mola İlköğretim okulu ana okulundan 8. sınıf öğrencileriyle bir bütün gibi çok eğlenceli bir gün hazırlamışlar.Düzenlene etkinliğie İlçemiz kaymakamı Gürsoy Osman BİLGİN,İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyaseddin TAŞ ve okul müdürlerimiz katıldı. 13 Mayıs 2007 tarihinActive Imagede saat 14:00de okul müdürü Metin SAĞLAM'ın açılış konuşmasıyla başladı.

 • Artık Spor Yapacak Bir Yerimiz Var

  İlçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala 18 Mayıs 2009 Pazartesi günü ilçemiz stadyumunda bir dizi incelemelerde bulundu.

  Birkaç gün önce Başkan Pala’nın talimatıyla ilçemiz stadyumunun girişinden tribüne kadar olan kısım parkeyle döşenmiş ve kaldırım kenarlarındaki taşlar da boyanmıştı. Yine Başkan’ın talimatıyla ilçemiz tribününün yer aldığı demirler de kırmızı beyaza boyanmış ve tribün demirleri güzel bir görüntüye kavuşmuştu.

  Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Cengiz Pala incelemeler sırasında ilçemiz stadyumunun kenarlarındaki otların halkın tribüne geçişi için sıkıntı olabileceğini de düşünerek Belediye ekiplerince buradaki zararlı otların da temizliğini yaptırdı.

  Stadyum Bundan Böyle 17.00 Den Sonra Halka Açık

  İlçemiz stadyumunun bundan böyle saat 17.00’den sonra ilçemiz halkına açıldığını da belirten Pala Emirdağlı hemşerilerimiz artık buraya istedikleri zaman gelip, spor yapabilirler. Emirdağ halkı her şeyin en iyisine layıktır. Halkımız buraya gelecek sporunu yapacak, Belediyemiz içme sularını verecek, büyükşehirlerde olduğu gibi hizmetimize devam ediyoruz ve eksikleri de tamamlıyoruz? Dedi.

  Saygın Pala’ya Teşekkür Etti

  Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz ilçe Gençlik ve Spor Müdürü Engin Saygın ise : “Belediye olmasa Sayın Cengiz Pala bize destek vermese bu işler olmaz. Başkanımıza teşekkür ediyorum inşallah Emirdağ için daha güzel şeyler olacak” Dedi.

 • AŞIKLAR HEM ŞENDİ HEM ŞENLENDİRDİ

  Active Image Emirdağ Belediyesi tarafından düzenlenen,Rasim KÖROĞLU yönetimindeki Şairler Şöleni 18 Mayıs 2007 akşamı saat 20:30'da Çınar düğün salonunda saat 23:00 e kadar sürdü. Ülkemizin değişik illerinden 5 aşık ilçemizden ise Yoksul Derviş (Şemsettin Kubat)'ın katıldığı gece düğün edası gibi şenlikliydi. Gecenin açılış türküsünü Yoksul derviş senlendirdi ve diğer ozanlara hoşgeldiniz dedi.
 • Aşıklar ve Şairler Gecen Yılı Aratmadı

  Ozanlar gece emirdag.com.tr

  Emirdağ Belediyesi tarafından düzenlenen, Fikret Akın yönetimindeki Şairler Şöleni 17 Mayıs 2008 günü saat 15:00 'da Çınar düğün salonunda coşkulu geçti. Ülkemizin değişik illerinden  Ahmet Urfalı, İbrahim Sağır, Rasim Köroğlu, Nedim Uçar, Lütfi Kılıç, Kenan Demirel, Rabia Barış, Saadet Ün, Burhanettin Çil, Kazım Okutan, Sevgi Doğan, Adnan Durmaz, Hulusi Karaca, 13 şairimizin katıldığı günde içimiz biraz buruktu. Çünkü geçen yıl olduğu gibi katılım az oldu. Şairler şiirleriyle coşkulu dakikalar geçirdi. Katılan tüm şairlere Emirdağ Belediye Başkanı tarafından teşekkür belgesi verildi.Şairler Ozanlar

   Aynı Gün Emirdağ Belediyesi tarafından düzenlenen, Rasim KÖROĞLU yönetimindeki Şairler Şöleni 17 Mayıs 2008 akşamı saat 20:00'da Çınar düğün salonunda saat 23:00 e kadar sürdü. Ülkemizin değişik illerinden 5 aşık ilçemizden iseAşık Ali Bilge ve  Yoksul Derviş (Şemsettin Kubat)'ın katıldığı gece düğün edası gibi şenlikliydi. Gecenin açılış türküsünü Yoksul derviş senlendirdi ve diğer ozanlara hoş geldiniz dedi. 

 • Askerlermizi Uğurladık

  asker uğurlamaEmirdağ Belediyesinin 24.05.2011 Salı günü düzenlemiş olduğu Asker uğurlama merasimi yapıldı.Merasime Belediye Başkanı Cengiz Pala, Eşi Dudu Pala, Asker gidecek Emirdağlı kardeşlerimiz, Ailelerinin yanı sıra Aslen Emirdağlı olup Eskişehirden Milletvekili adayı olan Cemal Çavdarlı, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı'da merasime katılan isimler arasındaydı.Çarşı Caminde Öğle Namazından sonra düzenlenen programda Cami İmam Hatip-i dua etti,akabinde Belediye Başkanı Cengiz Pala ve Milletvekili Adayı Cemal Çavdarlı kısa bir konuşma yaptılar. Belediye Başkanı Cengiz Pala Askere gidecek olan kardeşlerimize hediye dağıttılar.

 • Avrupa Parlamentosu’nda Türk Öğrenciler

  egemen bağış ‘’AP’de 100 Türk Çocuğu Projesi’’ kapsamında İstanbul’daki Bilfen Okulları’nda okuyan yüz kadar öğrenci grubu Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda bir etkinlik düzenledi. Türk öğrenciler AP’de renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.
  AP Türkiye Dostluk Grubu ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ’un ev sahipliğini yaptığı etkinlikte Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin tam üye olması halinde Avrupa’ya gençlik ve dinamizm ekleyeceklerini kaydetti. Bağış, Türkiye’nin AB’ye yük olmanın ötesinde yaşlanan Avrupa’nın sıkıntılarına çözüm olacağını vurgularken ‘’ Türk çocuklarının Türkiye’nin AB’ye katılma isteklerinin kırılmaması gerekiyor. Buna karşın özgürce seyahat edememelerine de mantıklı izah gerekiyor.’’ dedi.
  Renkli görüntülerin yaşanmasına neden olan Türk öğrencilerin AP’deki programa Flaman Bölge Milletvekili Veli Yüksel, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emine Bozkurt ve Brüksel Bölge Milletvekili Mahinur Özdemir’in yanı sıra Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı ve çok sayıda devlet erkanı katıldı. Milletvekili Veli Yüksel, Türk öğrencileri Avrupa Parlamentosu’nda görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirirken Türkiye’nin çocuklara bayram hediye etmesinin anlamına vurgu yaptı. Yüksel ‘’Avrupa Parlamentosu genelde siyasilerin ve devlet erkanının bir araya geldiği yerdir. Gencecik Türk öğrencilerin burada etkinlik düzenlemesi çok manidar. Avrupa Birliği konusunda Türk çocukların sunumlarından çok etkilendim. Türk gençliğin dinamizmi Avrupa Parlamentosu’nu renklendirdi.’’ dedi.
  Brüksel’e eğitim gezisine çıkan Bilfen öğrencileri Avrupa Parlamentosu’nda mini bir konser verdi. ‘’Türk Çocukların Perspektifinden Türkiye’nin AB üyelik süreci’’ konulu bir sunum gerçekleştiren öğrenciler sonrasında Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın elinde eğitim sertifikası aldı.

 • Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı

  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılıkla Mücadele Ulusal Politika ve Strateji Belgesinin Uygulanmasına yönelik olarak Afyonkarahisar 'da  görev yapan tüm rehber öğretmenlere Merkez Ali Çetinkaya Kız Meslek Lisesi’nde bilgilendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim ÇAKAL, Şube Müdürü Abdullah DEMİR in katılımıyla düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim ÇAKAL tarafından yapıldı. Şube Müdürü Abdullah DEMİR seminer ile ilgili bilgi verdi.

 • Bahar Yorgunluğu

  Herkesin bu günlerde yaşamaya başladığı bahar yorgunluğu Mayıs Ayında insan metabolizmasında oluşan değişiklikler beraberinde yorgunluğu da getiriyor. Acıbadem Hastanesi’nden Prof. Dr. Koptagel İlgün bahar yorgunluğunu bir hastalık olarak tanımlıyor ve önlem alınması gerektiğini söylüyor. Önlem alınmazsa bahar yorgunluğu kronikleşebiliyor.

  Kışın soğuk günleri yavaş yavaş yerini baharın neşesine ılıklığına bırakırken birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler gözleniyor. Bu yakınmaların çoğu bahar yorgunluğuna bağlanıyor.

  Bahar yorgunluğunu bir hastalık olarak tanımlayan Prof. Dr. Koptagel İlgün, bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında yakınmaların arttığını belirtiyor. Bahar yorgunluğu önlem alınmazsa kronik yorgunluk sendromuna da dönüşebiliyor.

  Havadaki elektrik artıyor
  Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artıyor.  Bu yükün iyonlar aracılığıyla taşındığını vurgulayan Prof. Dr. Koptagel İlgün şöyle konuşuyor:
  “Pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttıkça vücuda zindelik getirir. Negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olur. Havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazladır. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi elektrik yükünü artırır.”

  Elektrik yükünün yoğunluğu, bahar mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi tırmandırıyor. Bu durum, damarlardaki büzülmeyi artırıyor. Damarlardaki büzülme midede olursa ülsere bile neden olabiliyor. Uzmanlar, bahar mevsiminde sebze ve meyvelerin yanısıra bol sulu gıdaları da soframızdan eksik etmememiz gerektiğini söylüyorlar; çünkü meteorolojik değişiklikler yüzünden vücuttaki su oranında bozukluklar görülebiliyor.

  Bahar yorgunluğunun etkilerinden kurtulmak mümkün. Prof. Dr. Koptagel İlgün bu konuda “Eğer yakınmalar süreklilik kazanmışsa ve kendinizi her zaman halsiz ve bitkin hissediyorsanız, kronik yorgunluk ile karşı karşıyasınız demektir” diyor.

  A tipi insanlar aday
  Eğer, yönetici kadrosunda çalışan sorumluluğu fazla olan biriyseniz, halsizlik, kırıklık, boğaz ve baş ağrılarıyla gelişen kronik yorgunluk sendromu sizin de kapınızı çalabilir.  Prof. Dr. İlgün, kronik yorgunluk sendromuyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:
  “Kronik yorgunluk sendromu olan kişi, gözlerinin önünde beneklerin uçtuğunu, devamlı baş ağrısı ile birlikte sanki kerpetenle ensesinin sıkıldığı hissine kapıldığını söyler. Eklem ağrılarından yakınır. Bu kişilerin işteki konsantrasyonları bozulur. Eklem ağrıları, ruhsal sıkıntılar yakalarını bırakmaz.”

  Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişilerin çoğunluğu yaptığı işten, çalışma ortamından ötürü devamlı duygularını, sıkıntılarını baskı altına alıyor. Bu şekilde yıllarca baskı altında kalan duygular, stres ve iş yoğunluğu sonucunda patlama noktasına geliyor.

  Mutsuzluk yorgunluğu
  Bahar yorgunluğu ve kronik yorgunluk dışında bir de “mutsuzluk yorgunluğu” denilen bir yorgunluk türü var. Kendini sürekli halsiz, isteksiz, yorgun hissedenler bu gruba giriyor. Prof. Dr. Koptagel İlgün, söz konusu kişilerin yorgunluk hisleriyle mutsuzlukları arasında bağlantı olduğunu belirtiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor.
  “Mutsuzluk yorgunluğu, insanın psikolojisiyle çok yakından ilgilidir. Bu sorundan kurtulmak için öncelikle yaşamı sevmek, mutsuzlukların, hayal kırıklıklarının gelip geçici olduğuna inanmak gerekir. Söz konusu gruba giren kişilerde şikayetler bedensel bir rahatsızlıktan değil de, psikolojik sorunlardan kaynaklandığı için hastaların psikolojik tedavi görmesi gerekebilir.”

  Kronik yorgunluktan korunun
  Kronik yorgunluğunuzun gerçek nedenini araştırın. Eğer sorun iş yoğunluğunuz ise çalışma temponuzu düşürün, monotonluk ise yaşamınızı renklendirecek uğraşlar bulun.
  · Kronik yorgunluğa karşı en iyi ilaç tatile çıkmaktır. İmkanlarınızı zorlayarak birkaç günlüğüne de olsa kent dışına kaçın.
  · Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin.ı.
  · Her sabah 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Ama vücudunuzu aşırı yormaktan da kaçının. Jimnastik yapacağınız odayı ciğerlerinize bol oksijen girmesi için bir süre havalandırmayı unutmayın.
  · Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin.

  Önlemler
  · 
  Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı oluyor. Özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunuyor.
  · Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.
  · Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin.
  · Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir.

 • Bahçeli:´´Belçika ve Türkiye´nin çıkarlarını gözetin´´.

  Belçika Türk Federasyonu, 12. Kurultayı´na katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı konuşmada,´ Bize ´ Faşist,ırkçı´ damgalarını vuranların kuyruğuna bastık´diyerek bu zihniyeti iyi tanıdıklarını ve takip ettiklerini söyledi.
  BELÇİKA´nın Liege kentinde gerçek bir Ülkücü Bayramı vardı..

 • Bakan Clerfayt,Sait Köse için destek istedi

  Federal Hükümet Devlet Bakanı ve Brüksel Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, MR(Reform Hareketi) listesinden 8. sırada aday gösterilen Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse´nin, Federal Parlamento´ya taşınması için, Türk kökenli seçmenlerden güçlü destek beklediklerini söyledi.
  BELÇİKA´da 13 Haziran´da yapılacak olan ´Federal Parlamento´ seçimleri için siyasi partiler çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor.
   Wallon Reform hareketi(MR) Brüksel bölgesinden seçimlere 8. sırada girecek olan Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Federal Hükümet Devlet Bakanı ve Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clefayt Türk seçmene çağrıda bulundu.
  Beraberinde Schaerbeek Belediye Meclis üyeleri Sadık Köksal, Filiz Güles ve partili Belma Tek olduğu halde önemli açıklamalarda bulunan Bakan Bernard Clerfayt;´ Türk toplumu içinden çıkan Sait Köse, Schaerbeek´te rüştünü ispatladı. Başarılı ve titiz, ciddi çalışmaları ile parti içinde de büyük takdir topladı. Şimdi Sait Köse´yi Federal Parlamento´ya taşımamız gerekiyor. Bunu birlikte başarabiliriz. Biz Brüksel´de 6 milletvekili çıkardık. Sait Köse 8. sırada bulunuyor. Ona vereceğiniz güçlü destek ile Sait Köse seçilebilinir. Burada ´tercihli oylarınız´ büyük önem taşıyor. Ben seçime 22. sıradan giriyorum. 20 Bin olan seçmenime Sait Köse´ye de oy veriniz çağrısında bulundum´ diyerek, bu seçimlerin Belçika için büyük önem taşıdığını söyledi.

  GÖREVE HAZIRIM
  Brüksel´in en büyük 2. belediyesi olan Schaerbeek´te 2. dönem başkan yardımcılığı görevini başarı ile sürdürdüğünü söyleyen Sait Köse;´ Bu toplunu içinden çıktık. Artık tecrübelerimizi insanımızın, vatandaşlarımızın, Belçika´nın yararına kullanma fırsatı doğdu. Partim beni 8. sıradan aday gösterdi. Belçika´nın başta, ´sevgi, saygı, işsizlik, eğitim, güven, bölünme..´  gibi sorunları var. Bunlar halledilmeyecek sorunlar değil. Yeter ki o özveriyi kendimizde görelim ve temsilcilerimizi seçelim´ diyerek, göreve hazır olduğunu söyledi.

  TÜRK TOPLUMU DİNAMİK
  Başkent Brüksel´de ´Schaerbeek´in´ Türklerin başkenti olduğunu cesur bir şekilde dile getirdiğini söyleyen  Federal hükümet Devlet Bakanı Bernard Clerfayt;´ Schaerbeek´te Sait köse, sadık Köksal ve Filiz Güles ile iktidarız. Schaerbeek´te önemli işler yapıyoruz.büyük bir imaj değişikliği sağlandı. Şimdi Federal düzeyde refahın sağlanması, güvenin tesis, vergi adaletinin sağlanması,işsizliğin önlenmesi kadar,Belçika´nın bölünmeden ziyade,uzlaşmayı öne çekmesi gerekiyor. Bu manada dinamik Türk toplumunun da partimize katkıları unutulamaz.Ama bu seçimlerde bu katkının Sait Köse şahsında güçlü olmasını bekliyoruz. büyük bir ´tercihli´ oy patlaması ile Köse´yi parlamentoya taşımalıyız. Türk toplumunun birlikteliğini biliyorum. Bu defa ayrılık-gayrılık yok.birlikte hareket edelim. bakınız Brüksel´deki Türk kökenli adaylar içinde Parlamento görevine Sait Köse kadar hazır olan bir aday yok.Türk toplumu bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Sait Köse´nin yıllardır, kararlı bir duruşu var.Eğilmedi,yılmadı,çalıştı ve Schaerbeek´te göreve geldi. Şimdi bu dönem daha iyi bir görevi hak ediyor.Partimizin tavrıda bu yönde´diyerek şöyle devam etti:

  FLAMANLAR UZLAŞI İSTEMİYOR
  ´Belçika´nın bölünmesi noktasında bizim görüşlerimiz belli.Flaman bölgesinde yaşayan Fransızca konuşanların hakları ihlal ediliyor. Ama bizim bölgelerimizde Flamanca konuşanlara bir haksızlık söz konusu değil. Flaman bölgesindeki aşırı milliyetçi partilere, diğer ulusal, demokratik partilerde katıldı. büyük bir ´milliyetçilik´ kavgası içindeler. Bu şekilde uzlaşı sağlanamaz. Biz MR içinde FDF kanadı olarak tavrımız net. Adaletsiz bir duruma müsade etmeyiz. Ayrımcı değiliz,ırkçı ve yabancı düşmanlığı konularını ret ediyoruz.Bizim ´milliyetçilik´ anlayışımız çok farklı.. Biz Fransızca konuşanların haklarını eşit temelde sağlanmasını istiyoruz.  Milli gelirin paylaşılmasını istiyoruz. Herkes vergisini versin ve milli gelirden herkes payına düşeni alsın istiyoruz. İşsizlikle mücadele istiyoruz. Haksız kazanç sağlayanlara ´dur´diyelim istiyoruz. Hatta bu bağlamda vergi limitini aşağı çekmek istiyoruz. Bunun izin güçlü ve saygın devlet anlayışı ile bu seçimlerde yola çıkıyoruz. MR,Brüksel´de 6 milletvekili çıkardı.Son seçimlerde 6. milletvekili ben oldum..Şimdi 7. Köse olmalı. Bunu tercihli oylarınız ile pekala sağlayabilirsiniz. Biz parti olarak Sait Köse´ye en iyi yeri verdik.Partimizde birçok ünlü siyasetçi listelerde geri sıralarda kaldılar.Bunu iyi anlamak ve değerlendirmek gerekir.´

  DESTEK VERDİLER
  Öte yandan basın toplantısına katılan belediye meclis üyeleri Sadık Köksal,Filiz Güles ile Belma Tek,yapılacak seçimlerde Bakan Bernard Clerfayt gibi Sait Köse´yi desteklediklerini açıkladılar ve birliktelik içinde olduklarını söylediler.
 • Bakan Emir Kır,PS'den 4. sıradan aday

  Emir kırBrüksel Hükümeti Devlet Bakanı PS´li(Wallon Sosyalist Parti) Emir Kır,13 Haziran´da ayında yapılması planlanan Federal Parlamento seçimlerine Brüksel Bölgesi´nden 4. sırada aday oldu. Aynı listeden Derya Alıç ise Yedek liste 7. sıradan aday gösterildi.
  BELÇİKA´ da beşli koalisyon hükümetinden çekilen ´OPEN-VLD´nin(Flaman Açık Liberal Parti) yarattığı siyasin krizin seçimle aşılması için çalışmalar sürüyor.
  Haziran´ın 20´ si veya öncesinde yapılması düşünülen ´Federal Parlamento Seçimleri´ için  takvim 13 Haziran olarak belirlendi. PS Genel Başkanı Elio Di Rupo´dan sonra adaylığını açıklayan Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, adaylık gerekçelerini şöyle sıraladı:

  Uzlaşmaya İhtiyaç Var
  ´Bundan 50 yıl önce, Flamanlar ile Wallonlar arasında yapılan antlaşma gereği, iki tarafta kendilerini haklı görüyor ve haklı olarak siyasi ödün vermiyor!. Ama bu işin bir ortasını bulmak gerekiyor. Belçika eskiden beri ´Uzlaşma Kültürü´ ile tanınır ve birçok ülkede örnek gösterilirdi. Hatta Kıbrıs için bile ´Model ülke´ olarak önerildi. Bunlar unutuldu. Şimdi iki ayrı cepheden yükselen sesler hoş değil. Bu durum bir rejim krizi getirir.

  Ekonomik Gidişat İyi Değil
  Avrupa Birliği ile dünya ülkeleri mutlak bir ekonomik krizden çıkış için çareler arıyor. Yunanistan´daki durum ve diğer AB ülkelerindeki gidişat ürkütücü!. Refah sevisinin gittikçe düşmesi, işsizlik dar gelirlileri sinesinden vuruyor. Bu durumda siyasilere önemli roller düşüyor. Bizler rolümüzü oynayacağımız yerde, milliyetçi akımların seslerine kulak vererek, ülkeyi germe hakkına sahip değiliz. Halkın haklı talepleri kulak arkası edilemez. Her siyasi anlayış bu ortamda sorumluluk üstlenmeli. Ben de böyle bir ortamda aday olmayı düşündüm. Uzlaşma Kültürü´nü katkıda bulunmak, ülkeme hizmet etmek istiyorum.

  Hal-Vilvorde-Brüksel
  Siyasi krize de neden olarak gösterilen ´Brüksel-Hal Vilvorde´ konusu çözülemeyecek bir mesele değil. Burada aklı öne koyarak, sorumlu bir siyasi anlayışla çözüme gitmemiz mümkün. Değilse, halkın önceliklerinin önüne bu sorunu koymamalıyız. Burada zamana ihtiyaç olduğu gerçek!. Halkın ´işsizlik, konut ve güvensizlik´ konularındaki feryatlarını duymazdan gelemeyiz.
  Koalisyon hükümetinin düşmesi ile tüm çalışmalar askıda kaldı. İşsizlikle mücadele, güven ortamının aşılması için polisin takviyesi, konut açığının giderilmesi ve diğer sorunlar acilen çözüm bekliyor.

  Sağ Partilere Yüklendi
  Ülkenin bu çalkantılı durumu,´milliyetçi´ seslerin yükselmesinden kaynaklanıyor. Flaman bölgesindeki sağcı zihniyete, Wallon ve Brüksel´deki partilerde iştirak ediyorlar. Bilhassa MR( Reform Hareketi) içindeki FDF (Fransız Toplumu Federasyonu)kanadı kışkırtıcı söylemlerden vazgeçmelidir.
  Gün ayrılık günü değil, uzlaşma ve birliktelik günüdür. Belçika´yı Belçika yapan ´Uzlaşma Kültürü´nü tekrar ülkede hakim rol olarak öne çekmeliyiz. Ortak bir hükümet kurarak, yola birlikte, Belçika´nın geleceği ve refahı için devam etmeliyiz. Zira Belçika´nın Kuzey Avrupa´nın hasta ülkesi olarak gösterilmesine gönlüm razı olmaz. Bu nedenle  siyaset kulvarında elimi taşın altına koyuyorum..´
  Brüksel Bölge milletvekili olarak hükümette ´Devlet Bakanı´ olarak yer alan Bakan Emir Kır´ın Brüksel bölgesinden seçime 4. sıradan aday gösterilmesi Türk kökenli seçmenler arasında memnuniyetle karşılandı.
  Öte yandan yeni seçim sürecinde PS elini çabuk tutup listelerini oluştururken, diğer partilerde de liste oluşturma çalışmaları sürüyor.
  İki Türk kökenli PS´li Emir Kır ile Derya Alıç´ın Federal Parlamento´ya aday gösterilmesi karşısında diğer siyasi partilerin,Türk kökenlilerin oyunu almak için listelerine Türk kökenli aday koyup koymayacağı  merakla bekleniyor.
 • Bakan, Pala'nın Konuğu Oldu

  Geçtiğimiz Cumartesi günü ilçemiz Belediye Başkanı Cengiz Pala kendi evinde saat 12.00 ile 16.00 arasında ‘Birlik ve Beraberlik’ yemeği verdi.

  Pala’nın kendi evinde düzenlenen yemeğe katılanlar arasında Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba da vardı.

  Bu önemli iki ismin yanısıra Başkan’ın yemeğine Afyonkarahisar AKP Milletvekili Halil Aydoğan, ilçemiz Kaymakamı Zekeriya Güney, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdil Demiral, EYAD ikinci Başkanı Necati Şevik, AKP İl ve ilçe yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri ve ilçemiz halkından çok sayıda davetli katıldı.

  Yemek Yemedi, Yaprak Sarması ve Baklava Yedi

  Saat 16.00 civarında Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanıyla ilçemize gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Cengiz Pala’nın evinde düzenlenen yemeğe katıldı. Önüne konulan yemekleri karnı tok olduğu için yemeyen Bakan ilçemizin meşhur yemeklerinden yaprak sarmasından yemeden edemedi ve yaprak sarmasını beğendiğini gösterdi.

  Programda Yoktu Ama Pala’yı Kıramadı

  Programında olmamasına rağmen Eroğlu, ilçemiz Belediye Başkanının ısrarını geri çevirmedi ve yaklaşık 1.5 saat ilçemizde kaldı.

  Yemekten Sonra Topakev’de Kahve İçtiler

  Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet yemekten sonra Pala’nın evine kurulan Topakev’e geçerek burada bir müddet ilçemizin sorunlarını konuştular. Bakan Eroğlu, Sait Açba, Halil Aydoğan, Başkan Pala, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel ve AKP İl Başkanı Mehmet Zeybek’in dışında kimsenin alınmadığı Topakev’de Pala özellikle tabur konusunun Emirdağ için önemli bir konu olduğunu ve bu konuda kendilerinden destek beklediğini vurguladı. Bunların yanısıra Pala, Topakev’de ilçemiz için önceden söz verilen projelerin hızlandırılmasını istedi.

  Bakan, Milletvekilleri Ve Akp İl Yönetimi İle Samimiydi

 • Bakanı Pascal ‘anadilde eğitim’ konusunda kartlarını açık oynamak zorunda

  9 Mayıs 2011 tarihinde Flaman Eğitim Bakanı Pascal Smet, Brüksel’de ‘anadil ve kültürde eğitim’(OETC) projesi kapsamında eğitim veren altı okula 1 Eylül 2011 tarihi itibariyle ödenek yardımının kesildiğini duyurdu. Flaman Parlamento Milletvekili Veli Yüksel (CD&V) alınan bu kararı üzüntüyle karşıladı.

  Flaman Parlamantosu’nun 18 Mayıs tarihindeki Genel Kurulu’nda Eğitim Bakanı Smet, aldığı kararı savundu. Karara gerekçe olarak (Flaman milletvekillerinin incelemesine sunulmayan) bakan kendi bürokratlarının hazırladığı bir raporu gösteriyor. Flaman Parlamento Üyesi Veli Yüksel ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bakanın Parlamento’yu birşekilde devre dışı bırakmış olmasından dolayı çok hoşnutsuzum. Milletin temsilcileri olarak bizler konuya bütün yönleriyle vakıf olmalıyız ki sağlıklı bir adım atılabilsin. Gerekli bilgi ve donanımla Flaman eğitim sisteminde farklı dillerde eğitimin imkanlarını net birşekilde ortaya koyabilelim. Tereddütleri giderme adına şunu tekrarlamak istiyorum ki, çocuklarımızın tamamı çok iyi düzeyde Flamancaya hakim olmak zorundalar. Şayet bu bazı okullarda anadilin yardımıyla mümkün oluyorsa bu desteklenmeli.”

  Bakanın aldığı bu kararın Vlaams Belang, LDD ve N-VA parti gruplarınca beğeni toplaması oldukça dikkat çekti. Eğitim Bakanı, OETC projelerin göçmen çocukların kendi anadillerinden ve kültürlerinden istifade ederek eğitimlerine katkı sağlanması için başlatıldığını ve bugünün toplumun yapısıyla uyumlu olmadığını aktardı.  Bakan ayrıca bu projelerin ‘net kazançlarının’ bulunmadığını ve genel menfaatlere de hizmet etmediğini iddia etti.

  Milletvekili Veli Yüksel ayrıca Eğitim Bakanı’nın kartlarını açık oynamasını ve eğitim politikasıyla nereye ulaşmak istediğini bilinir kılmasını talep etti. Yüksel ayrıca “Bu çerçevede Gent bölgesindeki çok dillilik projelerinde de kesintilere gidilip gidilmeyeceğini merak ediyorum.” sözlerine yer verdi.

 • Başarı İle Temsil Edecekler

  Afyonkarahisar'da 14–15 Şubat 2009 tarihinde yapılan folklor yarışmasında Emirdağ Spor adına yarışan ve Gençler Geleneksel Kulüpler dalında birinci olan Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi folklor ekibi Antalya’da hafta sonu yapılacak olan Halk Oyunları Grup Yarışmalarına katılmak için bugün Antalya'ya hareket etti.

    Emirdağ Belediyesince tahsis edilen minibüs ve özel bir araç ile yola çıkan ekip Antalya’daki yarışmalara 7 ilden çok sayıda ekibin katılacağını ve Emirdağ ekibi hedeflerinin Türkiye Şampiyonası’na katılmak olduğunu söylediler.

  İlçemizi ilk olarak Şubat ay’ında ilçemizde Mart ay’ında Kütahya’da başarı ile temsil eden folklor ekibimize çalıştırıcılarına, maddi-manevi emeği geçen herkese teşekkür eder Antalya’daki yarışmada başarılar dileriz.

 • Başımız Sağolsun

  Hacı Oktay Aksoy

  Emirdağ Belediyesi personellerinden, ilçemiz merkezinden olan, 1962 doğumlu Hacı Oktay lakabıyla tanınan, Toki başvurularında halkımıza çok yardımcı olan Oktay Aksoy amansız hastalığa yenik düşerek Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 24 Mayıs 2007 Perşembe Öğle namazından sonra Emirdağ İlçe Kabristanlığına defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dileriz.

 • Başkan Asli Görevini Unutmadı

  Emirdağ İlçesi Davulga belediyesinde 19 yıldır şoför olarak görev yaparken 29 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığına aday olup, yapılan seçimlerde Davulga Belediye Başkanı seçilen Salih Gündoğan gerektiğinde personeline yardımcı olarak direksiyon başına geçerek şoförlük yapıyor.

  Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Cumhuriyet gezisi kapsamında Emirdağ ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce tespit edilen 45 öğrenci ve öğretmenleri 12 Mayıs 2009 Salı günü Davulga Belediyesine ait otobüs ile direksiyon başına geçerek Afyonkarahisar’a götürdü.

  Afyonkarahisar Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Muharebeleri Savaş Alanlarına yapılacak olan gezi öncesi kısa bir açıklama yapan Davulga Belediye Başkanı Salih Gündoğan yapmış olduğu açıklamada; “Davulga Belediyesinde çalışırken halkımızın tercihi doğrultusunda Davulga Belediye Başkanı oldum. Belediye başkanlığına aday olurken koltukta oturmak için aday olmadım. Belediyemizin sorunlarını çok iyi biliyorum. Belediyemizin bir personeli olarak öncelikle Belediye Başkanı olarak görev yapmaktır. Ancak birimlerimizin herhangi bir sıkıntısında o sorunu çözmek de öncelikle bana düşmektedir.

  Emirdağ ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu anlamlı gezi talebinde görevlendirebileceğim fazladan bir şoförümüz olmadığı için bu teklifi geri çevirmek yerine arabamızın direksiyonuna geçerek öğretmen ve öğrencilerimizi bu geziye götürüyorum. Beldemize hizmet etmenin yanında eğitim adına da her türlü hizmete hazırım. Durmak Yok, Hizmete devam” dedi.

 • Başkan Pala Köylümder Kermesini Ziyaret Etti

  kermes ziyaretEmirdağ Köylüm Derneği tarafından organize edilen, yardıma muhtaç öğrenciler yararına bir kermes açıldı. Eski Aras Kargo’nun yerinde açılan kermeste gıda üzerine farklı yörelere ait hamur işlerinin yanında, sarma ve salata çeşitleri de bulunuyor.
  Başkan Pala 11 Mayıs Çarşamba günü kermesi ziyaret etti.  Kermeste yapılan gözleme ve mantının tadına bakan Pala “Emirdağ da bu şekilde faaliyet gösteren dernekleri destekliyoruz.  Hem kültürümüzün sürekliliği devam ediyor hem de öğrencilerimize destek olunuyor. Bu tür faaliyetleri belediye olarak bizde destekliyoruz.” Dedi.
  Sabah 08.00 ile 20.00 saatleri arasında açık olan kermes 18 Mayıs Çarşamba Gününe kadar açık olacak.

 • Başkan Pala'dan Emirdağ Spora Sınırsız Destek

  Baskan Pala ile basbasa görüşen futbolcular 3.lig sözünü yinelerken Baskan Pala yarınki final macı için vereceği prim için de acik cek verdi.Galibiyet halinde Baskan Pala'nin şahsi olarak primleri üstlenmesi ve yogun programına rağmen takımı yalniz birakmamasi takımda çok olumlu bir hava yaratırken takım kaptanları ve futbolcular grup şampiyonu olarak Türkiye genelindeki ilk 20 takım arasına girmeye şartlandiklarini dile getirdiler.
  Baskan Pala ve kulübe maddi manevi destek telefonlarının geldigini belirten yoneticiler Emirdag için bu formaları islatana kadar oynayacak arkadaslarımızı bugune kadar yalnız birakmayan taraftarımızı Pazar günü Antalya'ya bekliyoruz dedi.

 • Başkan Pala'dan 19 Mayıs Mesajı

  cengiz pala emirdagEmirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Pala mesajında, “19 Mayıs Cumhuriyetimizin kurucucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı ve bağımsızlık mücadelemizi başlattığı gündür. Aziz şehitlerimiz canları pahasına bu cennet vatanı savunmuşlardır. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği gençlerimize emanettir” dedi. 19 Mayıs’ın gençlere armağan edilmiş olmasının da büyük önem taşıdığına dikkat çeken Başkan Pala, gençlerine güvenmeyen milletlerin geleceğe emin adımlarla yürüyemeyeceklerini vurguladı.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin gençlerin başarılarıyla her alanda lider ülke olma hedefine her gün biraz daha yaklaştığını belirten Başkan Pala, “Bu duygularla, bütün milletimizin, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum” dedi.

 • Başkan Pala'dan Eski Bakan'a Jest!

  akcan ve palaAfyonkarahisar, Emirdağ ilçesi Çilli Mahallesi Muhtarlığı tarafından, Emirdağ Devlet Hastanesi Arkasında Yörük Şenliği düzenlendi.
  Saat 11.00'de başlayan programa MHP Afyon Milletvekili Abdul kadir Akcan, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, İl Genel Meclis Üyeleri Yusuf Demir ve Mevlüt Ergürbüz, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Duran, MHP İlçe Başkanı Ceylan Morca, MHP Afyon Milletvekili Adayı Havvana Gencer ve Emirdağ halkı katıldı.
  Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı. Sonrasında bir konuşma yapan Çilli Mahallesi Muhtarı Leyla Bilen sözlerine; "Bu şölenin bir açılış veya temel atma töreni olmasını isterdim" diyerek Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'dan çeşitli taleplerde bulundu. Bilen, konuşmasını "mahalleme bir de benim gözümle bakın" dedi ve siyasilere seslenerek ; Çilli Mahallesi halkının Çilli Mahallesi'ne kim bir şeyler yapacaksa ona destek vereceğini belirtti. Bilen konuşmasında ayrıca Akcan'ın Bakanlığı döneminde kendisini bir heyetle ziyaret ettiğini belirterek Emirdağ'a bir şeyler istediğini Akcan'ın da o dönemde kendisine "Senin Başkan'ın nerede" dediğini hatırlatarak, isim vermeden eski bir Belediye Başkanı'nı eleştirdi.
  "Çilli'ye Minnet Borcum Var"
  Program, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala'nın konuşmasıyla devam etti. Pala, konuşmasında; gündüzleri Emirdağ'ın mahallelerini gezemediğini ama geceleri mahalleleri gezdiğini belirtti. Pala, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun programa katılmamasıyla ilgili olarak da; "Bize ve parti teşkilatına programla ilgili bilgi verilmedi. Bizlere bilgi verilmiş olsaydı Sayın Bakan'ı da buraya davet ederdik ve programına aldırırdık" dedi. Pala, Çilli Mahallesine bir minnet borcunun olduğunu da hatırlatarak mahallenin altyapı ve elektrik sorunlarının çözüldüğünü, mahallenin yollarına taş döşeneceğini bununla ilgili firmaya yer tesliminin yapıldığını belirtti. Çilli Mahallesini "göz bebeğimiz" olarak niteleyerek "Biz bu vatanı özünden sevenlerdeniz. Bunun için var gücümle çalışacağım" diyerek sözlerini tamamladı.
  "Aynı Ocaktan Yetiştiğimiz, Aynı Terbiyeyi Aldığımız..."
  Atatürk İlköğretim Okulu folklor ekibinin gösterileriyle program devam etti. Sonrasında Çilli Mahallesi Muhtarlığı tarafından hazırlanan bir paket açık arttırma için sahneye çıkarıldı. Açık arttırma için ilk fiyat Emirdağ Belediye Başkanı'ndan istendi. Başkan Pala ise bu konuda şunları kaydetti : "Ben şahsım adına Çilli Mahallesine yapılacak olan hizmetlerle ilgili masrafları üstleniyorum. Bu hediyeyi de aynı ocaktan yetiştiğimiz aynı terbiyeyi aldığımız Bakanlığı döneminde Emirdağ'a büyük hizmetleri bulunan Sayın Abdulkadir Akcan'a vermek istiyorum" dedi.
  Bu sırada sahneye çıkan Akcan ise; "Sayın Başkan'a jesti için yürekten teşekkür ediyorum" diyerek hediyeyi kabul etti. Daha sonra Pala ve Akcan hediyeyi birlikte açarak poz verdiler.
  Program Emirdağ edelerinin türküleriyle devam etti. Edeler, türkülerinin birini Emirdağ Belediye Başkanı Pala ve ailesine hediye etti. Aziziye İlköğretim Okulu'nun folklör gösterileriyle program devam etti. Folklör gösterilerinin ardından Mehmet Karakoç, bir şiir okudu. Şiirin ardından program Halil Çalık'ın konseriyle son buldu.
  Bu yıl ilk defa düzenlenen Çilli Mahallesi Yörük Şenliği'nde davetlilere katmer, bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.

 • Başsağlığı

  Ömer, Arif, Eşe ve Ali Karatoprak’ın babaları Emekli Baş Gardiyan İbili Karatoprak Hakkın Rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 21 Mayıs günü Cuma namazından sonra ilçemiz kabristanlığına defnedilmiştir. Eş dost ve akrabalarına sabır Merhume Allah’tan rahmet diliyoruz.

 • Başsağlığı

  Ali GarkınEmirdağ eşrafından,İlçemiz İnkılap mahallesinde ikamet eden,Emirdağ Şoförler ve Otomobilciler Derneği Eski Başkanı ve Emirdağspor Eski Başkanlarından, İlçemiz sanayi esnafı,Tufan ve Barış Garkın'ın babaları, Mustafa (Tosun) ve Yüksel Garkın'ın kardeşi Ali Garkın Hakk'ın Rahmetine kavuşmuştur.
  Cenazesi 19.05.2010 Çarşamba öğle namazına müteakip kılınan olan cenaze namazından sonra ilçemiz kabristanlığına defnedildi.
  Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 • Başsağlığı

  Başkent Brüksel´in Saint-Josse semtinde ´Chez Zeki´ adında bir restoran işletmekte olan Emirdağlı Zeki Sağlam hayatını kaybetti.
  Evli iki çocuk babası Zeki Sağlam´ın geçirdiği beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırıldığı ve yapılan tüm müdahalelelere cevap vermeyerek, hayata gözlerini yumduğu öğrenildi.
  ´Türk Mahallesi´ Schaerbeek ve Saint-Josse ´ Beşiktaşlı´ olarak tanınana ve herkesin sevgilisi olan Zeki Sağlam´ın hayatını kaybetmesi ailesi,sevenleri kadar dostlarını da üzüntüye sevk etti.
  Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun!
 • Başsağlığı

  Eskişehir'de Sarıgülemlak'ın sahibi İhsan Köycü'nün annesi Vesile Köycü vefat etmiştir.cenazesi 11.05.2010 günü,yani bugün Emirdağ ilçesine bağlı Ekizce köyünde toprağa verildi. Eş ve dost ve akrabalarına sabır, merhumeye Allah’tan rahmet diliyoruz.
 • Başsağlığı

  başsağlığı

  Aslen Davulga Kasabasından Olup, İlçemiz İnkılap Mahallesinde İkamet eden Mustafa Oğlu Emirdağ Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve emirdag.com Sitesi yöneticisi Nurettin Diker'in Ağabeyi Veli Diker 02 Mayıs 2008 Cuma günü Vefat etmiştir.Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine Başsağlığı dileriz. www.emirdag.com.tr  ekibi.

 • Başsağlıüı

  Emirdağ Mithatpaşa İlköğretim Okulu Müdürü Salih Koca'nın babası Ramazan Koca Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 20 Mayıs Perşembe günü öğlen namazına kılınacak cenaze namazından sonra Dereköy kabristanlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, eş dost ve akrabalarına başsağlığı diliyoruz.
 • Bayanları En İyi Şekilde Temsil Edeceğim

  chpSalı günü AKP'nin, CHP'nin, MHP'nin milletvekili adayları ilçemizde Salı Pazarı'na çıkarak esnaftan ve halktan destek istemişlerdi. Seçimlere sayılı günler kala adayların çalışmaları dün de devam etti.
  ÇAVDARLI HIZINI ALAMADI EMİRDAĞ'A GELDİ
  CHP Afyon Milletvekilli Adaylarından Hatice Gök ve Bekir Kasap ile MHP Afyon Milletvekili Adayı Öncül Kazancı dün ilçemizdeydi. Bunun yanısıra AKP Eskişehir Milletvekili Adaylarından Cemal Çavdarlı da dün hızını alamayarak ilçemize de geldi.
  CHP Afyonkarahisar Milletvekili Adaylarından Hatice Gök ve Bekir Kasap dün öğle saatlerinden akşam saatlerine kadar ilçemizde esnaf ziyareti yaparak esnaftan ve halktan destek istedi.
  Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan CHP Milletvekili Adayı Hatice Gök şunları kaydetti : 'Bugün Emirdağ ilçemizde bazı ziyaretlerde bulunacağız. Ben özellikle bayanların CHP'yi tercih etmesini istiyorum. Çünkü Afyon'da seçilebilecek sırada tek bayan aday CHP'nin adayı. Dolayısıyla şayet halkımızdan gerekli desteği görür ve meclise girersek mecliste özellikle Emirdağ'ın ve Afyonkarahisar'ın bayanlarını en iyi şekilde temsil edeceğim. Aile ve kadın potikiları konusunda onların sesi olmak istiyorum.
  Ayrıca mesleki avantajımdan dolayı tüm sorunların çözüm ve çözümsüzlük sebeplerini biliyorum. Partimin programına inanıyorum. Tüm Emirdağlı hemşehrilerim adına partimizin verdiği 41 sözün de takipçisi olacağım. Emirdağlılar buna inansın ve güvensinler. Allah beni mahçup etmesin ben de onları mahçup etmeyeceğim' dedi.
  Gök ve Kasap daha sonra CHP İlçe Başkanı Mehmet Pala, Kadın Kolları Başkanı Şerife Okutan, parti sekreteri Recep Özer ve bir grup partiliyle beraber ilçemizde destek turuna çıktı.
  Adaylar Girne Caddesi'ndeki bir kahvehanede aslen Hamzahacılı Köyü'nden olan ve Belçika'nın Brüksel kentinde ikamet eden Hayri Sarı'yla da görüştüler. Bu sırada Hayri Sarı da bir açıklama yaparak "Yurtdışındaki hemşehrilerimiz bizi tanıyanlar bizi bilenler oylarını gümrüklerde CHP'ye versinler. Çünkü CHP'nin sorunlara çözüm bulacağına inanıyorum" dedi.
  "NE KÖYE NE YOLA BAKAN VAR"
  Yine bir kahvehanede Örenköylü Hasan Avcı'yla karşılaşan adaylara Avcı, "Ne köyümüze bakan var ne yolumuza" diyerek adaylara seslendi. Milletvekili adayları ise inşallah "CHP iktidara geldiğinde hem köyünüze hem yolunuza bakacağız. Siz yeter ki bize destek verin" dediler.
  Milletvekili adayları girdikleri işyerlerinde vatandaşın tercihini CHP'den yana kullanmalarını istediler, vatandaşlardan bazıları ise adaylardan bazı taleplerde bulundular.

 • Bayat Dsi Barajına Piknik Ve Mesire Alanı Yapılıyor

  Bayat Göletler piknik alanı emirdag.com.tr

  iki adet göledi ve yaylasıyla doğal bir mesire yeri  görünümünde olan ilçemiz Bayat dsi göledi. Çevresine mesire yeri yapılacak. Belediye Başkanımız Mustafa Arı vatandaşlarımızın rahat bir ortamda dinlenebilecekleri ve eğlenebilecekleri alanlara önem verdiklerini belirterek Bayat dsi göledi ve Bayat yaylasının mesire alanı olarak tescillenmesi için için gerekli girişimde bulunduklarını ve çok kısa sürede tescil işleminin gerçekleşeceğini söyledi. Dsi göledi çevresinin tescillenmesiyle birlikte gölede elektrik getirileceği, lokanta ve çay ocağı binasının  yapılması için gerekli izinlerin verileceği açıkladı. Gölet çevresinin rahat bir şekilde araçla dolaşılabilmesi için dozerle yol yapım çalışmaları başladı. Gölet'e içme suyu getirilerek tuvalet yapıldı.  Çocukların oynayabileceği çocuk oyuncakları da yerleştirilecek. Bayat’a gittiğinizde göletleri görmeden gitmeyiniz.

  Bayat Göletlerninin 3600 panaroamaları : Küçük gölet için tıklayınız     Büyük gölet için tıklayınız

  360panaromaları izleyebilmek için java runtime yüklü olması gerekiyor eğer bilgisayarınızda yüklü değilse yüklemek için tıklayınız.

 • Bayat Meslek Yüksekokulu Büyüyor

  emirdag.com.tr Bayat

  Bayat Meslek Yüksek Okulu İnsan kaynakları bölümü açıldı. İnsan kaynakları bölümüyle birlikte İşletme ve dış ticaret bölümünün öğrenci kapasitesi de artırıldı.

  Bayat MYO'nun öğrenci sayısı 500. 2008 Ekim ayından itibaren Bayat MYO'nun öğrenci sayısı 500 olacak. Öğrenci sayısının artması vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle karşılandı. Vatandaşlarımız Yüksek Okulumuzun gelişmesinde

  desteklerini esirgemeyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ali Atundaş'a teşekkür ettiler.

   Evlere Kalorifer Döşeniyor. -Belediye başkanımız Mustafa Arı evlerini kiraya vermek isteyen vatandaşlarımızın evlerinde tamir ve tadilata başladıklarını söyledi. Vatandaşlarımızın öğrenci isteklerini göz önüne alarak evlerine kalorifer döşettiklerini belirten Arı buna rağmen öğrencilerinin barınma ihtiyacı için yurt ve pansiyonlara ihtiyaç duyduklarını belirti.

  Pansiyonlara ihtiyaç var. Erkek ve kız öğrencilere yönelik pansiyon ve yurtlara ihtiyaç var.  İlçemizde pansiyon ve yurt yapmak için araştırma yapan yatırımcıların bulunduğunu belirten belediye başkanımız Mustafa ARI ilçemize yatırım yapacak bütün girişimcilere her türlü yardımın yapacağını belirti.

 • Beb Üye Kaydına Başladı

  Kısa adı (BEB) olan Belçika Emirdağ Birliği geçtiğimiz günlerde üye kayıtlarına başlamıştır.Belçika'da  yaşayan Türk gurbetcilerin büyük çoğunluğunu Emirdağ gurbetcilerinin oluşturduğu tüm Türkiye tarafından bilinmektedir.2010 yılında kurulan  Belçika Emirdağ Birliği Başkanı Osman Mızrak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti " Belçika'da çok sayıda hemşehrimiz bulunmaktadır, hemşehrilerimizin arzu ettiği bir oluşumu meydana getirmeyi planlıyoruz,yaptığımız araştırmalar sonucunda çıkan bazı sonuçları sizlere aktarmak istiyorum,özellikle genç arkadaşlarımızın memleketimiz Emirdağ hakkında fazla bilgiye sahip değiller, kısaca değinmek gerekirse kendi yöremizin mutfak kültürünü,örf ve adetlerini ,ağıt ve  türkülerini öğrenememekteler.Yıllarını gurbette çalışarak geçiren emektar yaşlılarımıza gereken ilginin gösterilmediği çıkan sonuçlar arasında, ilçemiz Emirdağ'da izin döneminde rahatça dinlenme,eğlenme olanaklarının artırılması istenmektedir.Gurbetde yaşayan hemşehrilerimiz özellikle cenazelerinin olduğu acı günlerinde yalnızlık çektiklerini ifade ettiler.

 • Bebeğim

  Mahzun bakar boncuk boncuk gözlerin,
  Bir gün görmesem hemen özlerim,
  Senin için dünyaları üzerim,
  Bebeğim.

  Minik minik, yumuk yumuk ellerin,
  Ömründe mutlu olmanı dilerim,
  Sen benim geleceğim, hem ilerim,
  Bebeğim.

  Siyah saçlarına nazar değmesin,
  Hiçbir keder başın yere eğmesin,
  Allah yüreğine keder vermesin,
  Bebeğim.

  Bir gülüşün dünyalara bedeldir,
  Senin derdin benim için kederdir,
  Dünya  seni ile anlamlı, güzeldir,
  Bebeğim.

  Erol Okutan

 • Belçika Federal seçimler 13 HAZİRAN'DA

  Federal Parlamento son toplantısını yaptı ve yeni seçilecek olan parlamento tarafından gözden geçirilmesi gereken anayasa maddelerinin listesini kabul etti. Böylece parlamento otomatikman lağıv edilmiş oldu. Erken seçim 40 gün sonra yani 13 Haziran 2010'da yapılacak.

 • Belçika Türk Federasyonu 11. Büyük Kurultayı Liege'de Yapılacak..

  Belçika Ülkücü Türk Dernekler Federasyonunun 11. Büyük Kurultayının 23 Mayıs 2010´da Palais Des Congrès de Liège,  Espalande de l´Europe 2, 4020 Liège, adresinde  saat 14.00´den itibaren yapılacağı bildirildi.

  Büyük Kurultaya şeref misafir olarak ise, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin katılacağı bildirildi.

  Bu büyük buluşmaya aynı zamanda Mustafa Yıldızdoğan, Ahmet Şafak ve sürpriz sanatçıların katılacağı belirtildi.

  BTF Genel Sekreteri Bilal Alcı tarafından yapılan açıklamada Büyük Kurultaya ´´Belçikla´da yaşayan tüm ülkücülerin davetli olduğu belirtilerek birlik ve dirlik içinde bir kutlu gün geçirmek isteyenleri bekliyoruz´´ denildi..
  http://www.youtube.com/watch?v=xX5RUMvpamM&feature=player_embedded • Belediye Başkanı Cengiz Paladan Örnek Toplantı

  Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala 21 Mayıs saat 17:30 da Emirdağ’daki Sivil toplum örgütlerini ve Banka müdürlerini davet ederek bir toplantı düzenledi.

  Düzenlenen toplantıya Parti başkanları, Oda başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve banka müdürleri katıldı.  Cengiz Pala, kısaca 40 günlük başkanlılığı süresince yaptığı icraatlardan bahsetti. Arkasından Temmuz ayında gelecek olan gurbetçilere nasıl yardımcı olabiliriz. Yol ve kaldırım sorunlarını nasıl düzene alırız. Diyerek gelen katılımcılara danıştı.

  Katılımcılardan hemen herkes fikrini sundu. Emirdağ’ın diğer sorunları dile getirildi. Ve önümüzdeki yapılacak toplantılarda görüşülmek üzere not edildi.

  Yapılan toplantı sonucunda otopark sorunu için ilçe merkezinde parklar yolların tek tarafında olacak. Merkez caddelerinde parklarda ücretli olacak. Belediye tarafından yetkili personellerce park ücreti tahsil edilecek.

  Kaldırım konusunda alınan karara göre halkın kaldırımda rahat bir şekilde yürüyebilmesine engel teşkil etmeyecek dondurma ve ekmek dolaplarına izin verildi. Bunların dışında cadde üzerine olan tüm işyerleri eşyalarını kaldıracak.
 • Belediyeden İlaçlama Çalışmaları

   Emirdağ Belediyesi yaz aylarının gelmesiyle birlikte haşerelerin daha çok ortaya çıkmasına karşılık ilaçlama çalışmalarında başladı.Öte yandan tüm yıl boyunca kış aylarında da sürdürülen larvasit mücadelesini yaz aylarında daha etkin kılmak için haşere ve sinekle mücadelede görev yapan 4 kişilik ekib kent geneline dağıldılar. Ekipler periyodik ilaçlama çalışmalarını daha da güçlenmiş haliyle sürdürüyorlar.
 • Ben Aday Olamam

  Hakiki KabakçıBence, kurulmalı Belçika'da siyaset ligi
  Zira burada her hafta seçim var gibi
  Bu yüzden delindi demokrasinin dibi
  Sözün özü ben seçimde aday olamam

  Beni de aradılar hazırlanırken liste
  Biri CDH'a gel diyor diğeri Sosyalist’e
  Hem Milke'ye ''no'' dedim hem Onkelix'e
  Sözün özü ben seçimde aday olamam

  Ne eyvallahım olur ''MR'' in Libarellerine.
  Ne de tutunurum Ekolo'nun yeşil dallarına
  Taş koyamam diğer adayların yollarına
  Sözün özü ben seçimde aday olamam

  Aday olup da düğünlerde dökemem kurdu
  Bana ne bölünürse bölünsün gavurun yurdu
  İlk fırsatta verir kurtulurum Halle ile Vilvord'u
  Sözün özü ben seçimde aday olamam

  Gözünüzde hala potansiyel suç bensem
  Seçimlerde sade oyum için seçmensem
  Diğer zamanlarda ikinci sınıf, göçmensem
  Sözün özü ben seçimde aday olamam
   
  Hiç söz almadan mecliste yatacaksam
  Vitrinlere boyum kadar afiş takacaksam
  O partiden o partiye yılan gibi akacaksam
  Sözün özü ben seçimde aday olamam
   
  Ben, parti liderlerinin dediklerine tapamam
  Emlak vergilerine yüzde yüz zam katamam
  Şurayı adres gösterip de bu adreste yatamam
  Sözün özü ben seçimde aday olamam
   
  Manşet olmak için bir kaç paçavrada
  Poz veremem, camide, kilisede, havrada
  Çıkarları hizmet gösteremem palavrada
  Sözün özü ben seçimde aday olamam
   
  HAKİKİ KABAKÇI
 • Berchem Emirdağspor 2010 Atatürk Kupası Şampiyonu

  Emirdag SporBelçika´da 1984 yılında başlatılan gelenek devam ediyor. Belçika´ya işçi olarak gelen Türk gençlerinin 60´lı yıllarda kurmuş oldukları spor klüpleri yöneticilerinin biraraya gelerek 1984 yılında kurduğu ve 1986 yılından itibaren resmileştirdiği Belçika Türk Spor ve Kültür Federasyonu-BTSF kurumlaşarak her yıl bir farklı bir klüb ve bölgede 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde Belçika Atatürk Kupası etkinlikleri düzenliyor. Atatürk Kupası etkinlikleri bu yıl Liege şehrinin Saint-Nicolas semtinde yapıldı.

  2010 Belçika Atatürk Kupasına bu yıl 12 futbol klübü, 4 veteran takımı katıldı. Oldukça güneşli bir havada, çok çekişmelei maçlar oynandı. Finale kalan Liege Türk Spor ve Berchem Emirdağspor arasında yapılan maçı 35´ dakikada Taner´in attığı harika bir golle Emirdağspor kazandı.

  Anvers şehrinin Berchem semtinde kurulan bu genç dinamik futbol takımı bu yıl Türk futbolseverlere muhteşem bir futbol ziyafeti çekmiş oldu. Kaliteli oyuncularla oluşturulan bir ekiple oldukça çekişmelei, iddialı maçlar çıkaran oyuncular Atatürk Kupası gibi önemli bir etkinlikte şampiyon olmanın haklı gururunu yaşadılar.

  Atatürk Kupası Turnuvasına bu yıl Wandruzienne Türk, Charleroi Trabzonspor, Es-Es Anvers, Osmanlı Anvers, Avrasya Gent, Antalya Brüksel, Junesse Turque Charleroi, Limburg Karması, Liege Türkspor, Berchem Emirdağspor, MG Verviers ve Fc Anadol katıldılar. Veteranlar grubunda ise FC Anadol, Charleroi Trabzonspor, Brüksel Antalyaspor, UM Jemeppe ve Liege Karması yer aldılar.

  Atatürk Kupasını kazanan Berchem Emirdağspor şampiyonluk kupasını TC Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy´un elinden aldı. Başkonsolos Poroy turnuvaya katılan tüm ekiplerin yöneticilerini, turnuvayı organize eden yöneticileri, katkı verenleri, sporcuları ve sporseverleri bir arada görmekten ve böyle önemli bir etkinlikte buluşmalarından dolayı kutladı. Proy yaptığı kısa konuşmasının ardından Şampiyonluk Kupasını Berchem Emirdağspor kaptanına takdim etti.

  Turnuvanın en centilmen takımı ise Charleroi Trabzonspor oldu. BTSF Eski başkanı Hüseyin Dönmez klüb başkanı Erol Atasever´e centilmenlik kupasını takdim etti. Belçika Atatürk Kupasını izlemek ve destek vermek üzere başta TC Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy olmak üzere Liege Büyükşehir belediye meclis üyesi Mehmet Aydoğdu, yerel siyasetçiler, belediye encümen ve meclis üyeleri, eski başkan Hüseyin Dönmez, Koordinasyon Kurulu as başkanı Kenan Dağgün, BADD yöneticisi Ulaş Sarıtaş ve arkadaşları, sinema ve tiyatro sanatçısı Ali Rıza Soydan, Futbol Menejeri Adnan Demir, Executif eski yöneticisi Muhittin Kılıç, İmamlar, Türkçe ve Türk Kültür Dersleri Öğretmenleri, 300 civarında sporcu, klüb yöneticileri ve gün boyunca 2500 civarında bir sporsever kitlesi etkinlikleri izledi.
 • Beyköy de Soba Zehirlenmesi

  İlçemize bağlı Beyköy'de 15 Mayıs Cumartesi günü iki vatandaşımızın soba zehirlenmesinden hayatlarını kaybettikleri öğrenildi. Aslen ilçemizin Bademli Kasabası'ndan olan ve Beyköy'de İmam-Hatiplik yapan Davut Doğan'ın sabah namazına gelmesi öğle ve ikindi namazlarına gelmemesi köylüler tarafından şüpheyle karşılandı.  İmam-Hatip'in evine giden köylüler, İmam Davut Doğan'ın kapıyı açmaması üzerine olayı Emirdağ Jandarma Ekiplerine bildirdiler. Olay yerine gelen ilçemiz Jandarma Ekipleri İmam-Hatip Davut Doğan ve Eşi Ayşe Doğan'ın cansız vücutlarına rastladı. Bugün akşam saatlerinde ortaya çıkan olay sonrası Davut ve Ayşe Doğan'ın soba zehirlenmesinden hayatlarını kaybettikleri öğrenildi. Birkaç sene önce dünya evine giren İmam-Hatip Davut Doğan ve Ayşe Doğan'ın soba zehirlenmesinden hayatlarını kaybetmeleri ilçemizde de üzüntüyle karşılanırken olayla ilgili soruşturmanın da devam ettiği öğrenildi. Davut Doğan'ın 1979 doğumlu olduğu öğrenilirken ve Eşi Ayşe Doğan'ın ise 1984 doğumlu olduğu öğrenildi. Merhum Davut Doğan ve Eşi Ayşe Doğan'a Cenab-ı Allah'tan rahmet yakınlarına ve tanıdıklarına da başsağlığı dileriz.

 • Bir Bahar Akşamı Anadolu Öğretmen Lisesinde

  Sample ImageEmirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Murat EDEER’in ve Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Bilgisayar dersi öğretmeni İlyas TOPKAYA’nın slayt’ını hazırladığı ve okul öğrencilerinin sunduğu “BİR BAHAR AKŞAMI ŞİİR DİNLETİSİ” Anadolu Öğretmen Lisesi konferans salonunda yapıldı. Şölene İlçe Milli Eğitim Müdürü,Okul Müdürleri,öğretmenler,okul öğrencileri ve davetliler katıldı. Girişte güllerin verildiği etkinliklte sahne güllerle donatılmıştı.

 • Bir Bahar Akşamı Şiir Dİnletisi

  Anadolu Öğretmen Lisesi Konferans Salonu’nda Emirdağ Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile Emirdağ Mithat Paşa İlköğretim Okullarının birlikte hazırlayıp sunduğu “Bir Bahar Akşamı” adlı şiir dinletisi 29 Mayıs 2009 Cuma günü saat 20.00’de gerçekleşti.Pprograma Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney , Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Jandarma Karakol Komutanı Alirıza Şimşek, Emirdağ Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, Okul Müdürleri, öğretmenler,veliler, ve davetliler katıldı.

  Nostaljik bir duygu şöleni içinde geçen “Şiir Dinletisi” programını Metem Öğretmenlerinden Erol Katırcı ile Elçin Çimecioğlu Hazırladı. Salonun dekorasyonu şiir  ve özenle seçilmiş duayen şairlerin şiirleri ile dinleyicileri çoştururken, hüzünlendirdiği de oldu.
 • Bir Zamanlar Köyümüz Vardı

   Active Image Bir Zamanlar Köyümüz vardı diyeceğiz. Çünkü köyümüze ev yapımı 1988 den bu yana yasak bu da yol üstünde gözde bir köy olmasına rağmen köyün boşalmasına sebep oluyor. Bir zamanlar 430 nüfusa ve 120 haneye sahip ve ilçenin sakin köylerinden olan Hisarköy ev yapamadıkları ve mevcut evlerini tamir edemediklerinden artık 36 kişiye düşen nüfusun,büyük kısmı yaşlılardan oluşuyor.

  .

Emirdag.com.tr ® 2007

Top Desktop version